« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte yorumcu-hakemler ilk 11'i

Bir zamanların sahada düdük çalan ünlüleri artık TV eleştirmeni olmanın yolunu seçmeye başladı. Üstelik çok çazip fiyat avantajları ile.

Faik GÜRSES, İstanbul (DHA)
SON GÜNCELLEME

Hakemlik yaparken, en çok eleştirilen ve bunu her fırsatta dile getiren futbol sahasının hakimleri şimdilerde kazançlarını beşe-ona katlayarak yorumcu oldular. İlkonbiri tamamlayan son isim ise önceki gün düdüğünü asan üst klasman hakemi Bünyamin Gezer oldu.

ERMAN TOROĞLU İLE AÇILAN KAPI

Hakemlik mesleğini icra ederken aynı zamanda bir zamanların ünlü siyasi gazetesi Tercüman'ın Spor sayfasında yazmaya başlayan Erman Toroğlu daha sonra TV'ye kaymış ve burada yaptığı yorumlarla halkın, magazinin ve medyanın en konuşulan ismi olmuştu. Asıl mesleği kabzımallık olan Toroğlu'nun yorumları o kadar ünlenmişti ki, program yaptığı kanalda onu dinlemeyen izleyici kitlesi hemen hemen yoktu. Toroğlu'nun yorumları arasında Genelkurmay Başkanı, Salatalıklar, Gerdek gecesi gibi gündeme oturan futbol dışı konuşmalarıyla da hayli ilgi odağı olmuştu.

İKİNCİ SIRADA AHMET ÇAKAR

Cem Uzan'ın TeleON'u kurup Lig maçlarının ihalesini kazanmasıyla Toroğlu'dan sonra bir başka FIFA kokartlı hakemi Ahmet Çakar da ekranların yolunu tuttu. İlk zamanlar mülayim tavırları pek fazla rağbet görmeyen ancak 2-3 yıl sonra yaptığı sıradışı konuşmalar ve hiddetli yorumlar Ahmet çakar-Erman Toroğlu rekabetini de beraberinde getirdi. Üstelik bu ikiliden Erman Toroğlu kabzımallık, Ahmet Çakar da doktorluk mesleğinden kazandığı ücretleri beşe ona katlamışlardı. Daha sonra Toroğlu ve Çakar gazete yazıları ile de medyanın ençok konuşulan iki ismi haline geldi.

VE FURYA BAŞLIYOR

Hakemlik mesleğini icra ederken çok yazılı ve sözlü basında eleştirilen düdükler bu kez yeşil sahalardan uzaklıştıktan sonra daha çok ekranı tercih etmeye başladı. Düdüğünü her asan cazip fiyat koşulları ile yorumcu oldular. Kimi en çok parayı kazanmaya devam etti, kimi ise TV durumunun konumuna göre az kazandı. Ama Devlet memurluğu, özel sektör ve hakemlik mesleğinde kazandıkları paranın üstünde bir ücret elde ettiler. Halen aralarında az para alan, ya da bedelsiz çalışan isimlerde var. Ama çoğunun aldıkları ücret belkide yaşamları boyunca göremeyecekleri kadar büyüklükte. İşte son olarak Bünyamin Gezer'in katılımı ile ilkonbiri tamamlayan hakem yorumlucuğu bakın hangi isimleri ekran yüzü yaptı.

Erman Toroğlu, Ahmet Çakar, Bülent Yavuz (MHK Eski Başkanı), Mustafa Çulcu (MHK eski Başkanı), Serdar Çakman, Selçuk Dereli, Cem Papila, İlhami Kaplan, Metin Tokat,Serdar Tatlı ve Bünyamin Gezer.

Aslında zaman zaman şu andaki MHK Başkanı Yusuf Namoğlu da ekrana çıkıyor ama, şimdilik onun verdiği sadece eğitim amaçlı konuşmalar. İlerde tamamen TV'ye kendini kaptırır mı onu da zaman gösterecek. Fakat bu 11'in teknik direktörünü Yusuf Namoğlu olarak gösterebiliriz...


Bunları da Beğenebilirsiniz