Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte yeni Pele

Futbolu ülkesinin sokaklarında öğrenen, bugüne kadar hayatında hiç profesyonel futbol maçı oynamayan Ganalı 14 yaşındaki Freddy Adu, Washington’ın ‘DC United’ kulübüne transfer oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İlk maçına önceki gün San Jose Earthquakes’te çıkan Freddy Adu’ya kulübü 500 bin dolar aylık veriliyor. Adu, şimdiden Nike firması ile 1 milyon dolarlık sponsorluk anlaşması yaptı ve Pele ile birlikte Pepsi reklamında oynadı.

Takımında forvet olarak yer alan Adu, ülkesinin profesyonel futbol geleceğinin yükünü de sırtlamış durumda. Bir futbolcudan böylesine bir sorumluluk beklentisi, Pele’nin 1975’te Cosmos’ta oynamaya geldiğinden bu yana yaşanmamıştı. Fakat Pele o zamana kadar üç dünya kupasına damga vurmuşken 14 yaşındaki Freddy, kardeşiyle bir odayı paylaşıyor ve antrenmanlara annesi tarafından getirilip götürülüyor.

BÜYÜK KULÜPLER PEŞİNDE

Daha önce Manchester United, Chelsea ve birkaç büyük Avrupa kulübünün tekliflerini geri çeviren Adu, dünya sporunun en büyük yeteneklerinden sayılıyor. Pele, onun hakkında Sports Illustrated Dergisi’ne yaptığı açıklamada, ‘Mozart gibi. Mozart 5 yaşında başlamıştı. Eğer iyiyseniz, iyisinizdir. Freddy’nin Tanrı vergisi bir futbol yeteneği var’ dedi.

Biletleri karaborsa

Freddy, Amerika’daki gelmiş geçmiş en genç sporcu olarak şimdiden en çok konuşulan isim haline geldi. MTV müzik kanalında ve David Letterman’ın geceyarısı şovunda konuk oldu. Ülkenin en çok izlenen magazin şovu ‘160 Minutes’ programında uzun bir tanıtımı yapıldı. Sezon öncesi Florida’daki bir antrenman maçının tüm biletleri satılmakla kalmadı karaborsaya da düştü.

Bunları da Beğenebilirsiniz