İşte yeni Mercedes Tourismo

A.A.
04.07.2007 - 16:19 | Son Güncelleme:

Yeni Tourismo, Tourismo 15 RHD ve Tourismo 17 RHD olmak üzere iki farklı uzunlukta üretiliyor. 2 akslı, 12,14 m uzunluğunda olan Tourismo 15 RHD, 46 yolcu kapasiteli ve 354 PS gücünde, Euro III normuna uygun, MB OM 457 hLA motora sahip.

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, Yeni Tourismo için Hoşdere tesislerinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, yolcu otobüsü pazarında bu yıl 2006 yılına kıyasla yüzde 30 oranında düşüş yaşandığını kaydederek, bu gelişmeye rağmen Mercedes-Benz Türk'ün yüzde 60 oranındaki pazar payını ve pazar liderliğini koruyabildiğini belirtti.

Pazardaki bu durumu geçici pazar dalgalanmaları olarak nitelendiren Ziegler, “Seçim döneminden sonra pazarda bir gelişme görülebilir, 2007 yılı sonuna gelince yüzde 15 oranında bir daralmayla yılı kapatabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Ziegler, 8 tonajın üzerindeki otobüs üretiminde yıllık 1000 birimlik üretimle Türkiye'nin Avrupa'nın 5'inci büyük pazarı olduğunu vurgulayarak “Türkiye yolcu taşıma alanında da inanılmaz bir potansiyele sahip. Özellikle turizmde çeşitliliğin artması, Anadolu'da sanayi ve eğitim yatırımlarının ekonomik istikrarın desteği ile gerçekleştirilmesi, yollardaki hareketliliği sürekli olarak arttırıyor” dedi.

“TURİZM, OTOBÜS PAZARINA KATKI SAĞLIYOR”

Turizm sektörünün, Türk yolcu otobüsü pazarına olumlu katkı sağlayan sektörlerden biri olduğunu belirten Ziegler, geçen yıl Türkiye'yi 20 milyon turistin ziyaret ettiğini, sektörün ciro olarak değerinin 13 milyar dolara ulaştığını hatırlattı.

Ziegler, Mercedes Benz Türk'ün Türkiye otobüs pazarının lideri olduğunu hatırlatarak “Türkiye yollarında seyreden yolcu otobüslerinin yüzde 73'ü Mercedes'tir. 2007 yılında Türkiye'de üretimi 2006'ya oranla yüzde 30 artırarak 3 bin otobüs üreteceğiz. Bu otobüslerin yüzde 75'ini 70 ülkeye ihraç edeceğiz” dedi.

Mercedes-Benz Türk'ün Türkiye'deki 40'ıncı yılında ekonomi, konfor ve güvenlik üçgeninin ortasında yer alan yeni Tourismo'yu Türkiye pazarına tanıttıklarını belirten Ziegler, bu yeni modelin, geçen yıl Avrupa Pazarı için IAA Ticari araç fuarında sergilendikten sonra 5 ay içinde 400 adet satıldığını ve yıl sonuna kadar da 600 sipariş aldıklarını kaydetti.

Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Bölüm Müdürü Akif Nuray ise konuşmasında, hem şehirler arası yolcu taşımacılığında, hem de turizm sektöründe kullanılacak yeni Tourismo'nun Eylül ayında İzmir Fuarında tanıtılacağını anlattı.

Nuray yeni Tourismo'nun, basına tanıtımından sonra 6 hafta sürecek 22 şehir ve 176 noktayı kapsayacak Türkiye turu ile müşterilerine tanıtılacağını söyledi.

Otobüsler için oldukça rekabetçi bir fiyat belirlediklerini kaydeden Nuray 2 akslı modellerin 220 bin avro, 3 akslı olanlarının ise 240 bin avro civarında olacağını sözlerine ekledi.
Basın toplantısı sonrası iki akslı ve üç akslı olarak üretilen iki yeni Tourismo Türkiye turuna uğurlandı.

YENİ TOURISMO'NUN ÖZELLİKLERİ

Piyasadan gelen talepler doğrultusunda bu aracıyla yeni pazar segmentlerine hitap etmeyi hedefleyen şirket, yeni Tourismo'yu öncelikli olarak şehirler arası otobüs taşımacılığı ve turizm sektörünün hizmetine sunuyor.
Yeni Tourismo, Tourismo 15 RHD ve Tourismo 17 RHD olmak üzere iki farklı uzunlukta üretiliyor. 2 akslı, 12,14 m uzunluğunda olan Tourismo 15 RHD, 46 yolcu kapasiteli ve 354 PS gücünde, Euro III normuna uygun, MB OM 457 hLA motora sahip. 3 akslı, 13,9 m uzunluğunda olan Tourismo 17 RHD, 54 yolcu kapasiteli ve 421 PS gücünde, EURO III normuna uygun, MB OM 457 LA motorla donatılı.
Yeni Tourismo, Hoşdere Fabrikası'nda katoforez daldırma boya tesisinde gördüğü işlem sayesinde karoseri, korozyona karşı en iyi şekilde korunuyor.

Standart olarak otomobillerde kullanılan aktif güvenlik sistemleri ile donatılan yeni Tourısmo, ESP, ABS, EBS, ASR, BAS ile sürücüye yüksek teknolojinin sunabildiği tüm güvenlik desteğini sağlıyor.
Uzun boylu yolculara da rahat hareket etme olanağı sunan 2010 mm'lik koridor yüksekliği, ergonomik koltuklar, kullanımı rahat servis panelleri, iç tasarımda yolcu konforuna önem gösterildiğine işaret ediyor.
Ergonomik açıdan geliştirilen şoför mahallinde rahat ulaşılan park freni kumandası, joystick şeklindeki servo-shift vites kolu, ısı izolasyonu sağlayan “Opticool” ön cam dikkat çekiyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı