Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte yeni kabine

  Hürriyet Haber
  12 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 1999 - 00:01

  Bülent Ecevit

  4. kez başbakan

  Başbakan 1925 İstanbul doğumlu. Robert Kolej mezunu. Ünlü ressam Nazlı Ecevit'in oğlu. İsmet İnönü'nün Genel Başkanlığı döneminde CHP Genel Sekreteri oldu. CHP'ye ‘Ortanın solu’ kavramını yerleştirdi. Daha sonra İnönü ile görüş ayrılığına düştü. İnönü'nün genel başkanlıktan çekilmesine yol açan süreci başlattı. Atatürk ve İnönü'den sonra CHP'nin üçüncü genel başkanı oldu. 1980 ihtilali sırasında, partisi zarar görmesin diye CHP'den istifa etti. Siyasi yasaklı olduğu dönemde, eşi Rahşan Ecevit Demokratik Sol Parti'yi kurdu. Siyasi yasakların kalkmasıyla partinin başına geçti. Bu başbakanlık, Ecevit'in dördüncü başbakanlık görevi oluyor.

  Hikmet Uluğbay

  8 yılın mimarı

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı

  8 yıllık zorunlu temel eğitim reformunu hayata geçirdi. NATO nezdinde daimi temsilcilik, maliye ve ekonomi müşavirliği, OECD nezdinde daimi temsilci yardımcılığı, Hazine Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu, öğretim üyeliği yaptı.

  Hüsamettin Özkan

  Etkili isim

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı

  Bülent Ecevit'in sağ kolu. Ecevit'i biran olsun yalnız bırakmaması nedeniyle, karikatürlere ve fıkralara konu oldu. Ecevit, geçen dönem 7 kişi ile Meclis'e girdi. 5 kişi Ecevit'i terk ederken, Erdal Kesebir ile birlikte genel başkanını yalnız bırakmadı. DSP'de Rahşan Hanım'la birlikte en etkili isimlerden biri olarak tanınıyor.

  Cahit Bayar

  Merkez valisiydi

  İçişleri Bakanı

  1935 yılında Sıvas'ta doğdu. Diyarbakır, Malatya, Erzurum valilikleri ile Müsteşar Yardımcılığı yaptı. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün ardından Ankara, İstanbul valiliklerinde bulundu. 1991'de Kıbrıs Büyükelçiliği'ne atandı. 31 Mayıs 1995'den itibaren Merkez Valisi olarak görev yapıyordu.

  Metin Bostancıoğlu

  Ecevit'e çok yakın

  Milli Eğitim Bakanı

  1942 yılında Samsun'un Bafra İlçesi'nde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. DSP Grup Başkanvekilliği görevini sürdürüyordu. DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit'in yakın çalışma arkadaşlarından biri olarak tanınıyor. Partinin etkili isimlerinden biri olduğu söyleniyor.

  Şükrü Sina Gürel

  Prof. vekil

  Devlet Bakanı

  1950 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. DSP'nin profesör vekillerinden biri. Dış politika konusunda Ecevit ile çizgisi aynı olan bir isim.

  Mustafa Yılmaz

  SHP kökenli

  Devlet Bakanı

  1949'da Oğuzeli'nde doğdu. KTÜ İnşaat Fakültesi mezunu. 2 dönem SHP'den milletvekili seçildi. ANASOL-D hükümetinde Köy Hizmetleri'nden sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu.

  Hasan Gemici

  Çocuk babası

  Devlet Bakanı

  1953 Çaycuma doğumlu. ANASOL-D hükümetinde, çocuk esirgeme kurumundan sorumlu devlet bakanlığı görevini yürüttü. Çocuklara daha sağlıklı ortamlar kazandırmaya çılıştı.

  Fikret Ünlü

  İnönü'nün arkadaşı

  Devlet Bakanı

  1943 Ermenek doğumlu. SHP'de siyaset yaptı. SHP Genel Saymanlığı görevinde bulundu. Erdal İnönü'nün yakın çalışma arkadaşı olarak Başbakanlık Başdanışmanlığı görevini de yürüttü.

  Aydın Tümen

  En genç bakan

  Devlet Bakanı

  1963 Ankara doğumlu. Kabinenin en genç üyesi. Seçimlere kadar Rahşan Ecevit'e yakın bir parti yöneticisi olarak görev yaptı. Ancak son kurultayda genel merkezdeki görevinden ayrıldı.

  İsmail Cem

  Göreve devam

  Dışişleri Bakanı

  1940 İstanbul doğumlu. Lozan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1980 öncesinde TRT Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Önceki hükümette de aynı görevi yürütüyordu.

  Zekeriya Temizel

  Vergi reformisti

  Maliye Bakanı

  1948 Tokat doğumlu. Bülent Ecevit'in vitrinindeki en önemli isimlerden biri. Türkiye'de köklü vergi reformunu, çeşitli kesimlerin baskısına rağmen gerçekleştiren isim oldu.

  Hikmet Sami Türk

  İşkence savaşçısı

  Milli Savunma Bakanı

  İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanlığı döneminde, işkencenin önlenmesi ve hukuk sisteminin daha iyi uygulanması noktasında önemli çalışmalar yapmasıyla biliniyor.

  Selçuk Öztek

  Sürpriz oldu

  Adalet Bakanı

  1951 yılında İzmit'te doğdu. Lozan Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni de bitirdi ve aynı üniversitede doktora yaptı. M.Ü. öğretim üyesi. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca biliyor.

  Ali Ilıksoy

  Partide görevliydi

  Bayındırlık ve İskan Bakanı

  1954'de Pazarcık'da doğdu. İ.Ü. Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1995 seçimlerinden sonra Metin Bostancıoğlu ile birlikte DSP Grup Başkanvekilliği görevini üstlendi.

  Mustafa Güven Karahan

  Mesleği tanıyor

  Sağlık Bakanı

  1943 Çatalzeytin doğumlu. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu. Bandırma Devlet Hastanesi başhekim yardımcılığı görevinde bulundu. TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı'ydı.

  Fevzi Aytekin

  Mühendis çevreci

  Çevre Bakanı

  1946 yılında Tekirdağ'da doğdu. Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Işık Mühendislik Yüksek Okulu mezunu. Çevre duyarlılığının arttığı bir dönemde görev aldı. Kritik işler bekliyor.

  Mahmut Erdir

  Ziraat mezunu

  Tarım ve Köyişleri Bakanı

  1934 Eskişehir doğumlu. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu. TZDK Planlama Müdürlüğü, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Teknik Başdenetçiliği görevinde bulundu.

  Nami Çağan

  Mali hukukçu

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

  1947 Amasya doğumlu. Mali hukuk profesörü. Geçen dönem DSP'den milletvekili seçildi. Ecevit ile arası açıldı, SHP'ye geçti. Ancak yeniden eski partisine döndü.

  Metin Şahin

  Ecevit tutuyor

  Sanayi ve Ticaret Bakanı

  1942'de Kırıkkale'de doğdu. Ecevit'in 1980 öncesi başbakanlığı döneminde Tarım Bakanlığı'nda müsteşar yardımcılığı görevinde bulundu. Ecevit'in önem verdiği isimlerden biri.

  Ziya Aktaş

  DİE'den gelme

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

  1940 Kemaliye doğumlu. ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu. Aynı üniversitede bölüm başkanlığı yaptı, DİE'de başkan yardımcılığı görevinde bulundu.

  İstemihan Talay

  SHP'de prensti

  Kültür Bakanı

  1945 Tarsus doğumlu. Erdal İnönü zamanında, SHP'de, ‘Prens’ olarak anılan yöneticilerdin biriydi. Sonra DSP'ye geçti. Son dönemde ise CHP'nin tepkisini çeken icraatlara imza attı

  Ahmet Tan

  Sabah yazarı

  Turizm Bakanı

  1949 İstanbul doğumlu. DSP'nin gazeteci-yazar kökenli milletvekillerinden biri. Anka Ajansı'nda çalıştı, Cumhuriyet Gazetesi'nde temsilcilik görevinde bulundu. Halen Sabah Gazetesi yazarı.

  Arif Sezer

  Çiller'i aklamıştı

  Orman Bakanı

  1948 Ceyhan doğumlu. Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu. TBMM Tansu Çiller'in Malvarlığını Soruşturma Komisyonu'nda, DYP liderini aklayan üyelerden biriydi

  Hasan Basri Aktan

  Maliye biliyor

  Ulaştırma Bakanı

  1952 Erzincan Kemaliye doğumlu. Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Gelirler Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı Müşavirliği'nde de bulundu. Almanca biliyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı