İşte yeni Irak haritası

06 Haziran 2007 - 10:21Son Güncelleme : 06 Haziran 2007 - 11:25

İşte korkulan harita... İnternet  ortamında birIrak haritası arıyorsunuz . Karşınıza bu harita çıkıyor. Irak Birleşik Devletleri kağıt üzerinde yaratılmış bile. Haritayı aldığımız web sitesinden her şeyi öğreniyoruz .

ABD ‘nin Irak ‘dan çekilmesi planı içinde üç eyalete  bölünmüş bir  Irak  var .

Bu siyasi yapı nasıl çalışacak ? Muhtemelen  Bağdat ‘ta  kurulacak federal parlemento birliği yönetecek. Birliğin bugünkü Maliki yönetimi gibi dini bir kimliği olmaması, daha çok laik bir eğilimde olması gerekiyor. Etnik ve din kökenine göre yapılan bu eyaletleşme ne kadar sürecek bilinmez.  Herhalde BM Barış Gücü  Afganistan‘da olduğu gibi bu eyaletlerin oluşturduğu birliği yönetecek.

Harita çizme modası git gide yayılıyor. Eline cetveli alan Ortadoğu ‘yu yeniden çiziyor.. Harita üzerine harita çiziliyor. Aynen soğuk savaşın bitişi ve Sovyetler Birliği‘nin etnik devletlere bölünmesi gibi, Yugoslavya’nın bölünmesi gibi şimdi de sıra Ortadoğu ‘da .

Avrupa ‘nın tam ortasında Çekoslovakya ikiye bölünüyor . Yugoslavya dörde bölünüyor . Bosna dışında hiçbir yerde sorun yok . Sorun olan yere BM askerleri gönderiliyor . 21. Yüzyılın yeni dünyasında Ortadoğu ülkeleri de nasibini alacak .

Bunların arasında en kolay çözülecek olan Lübnan , sonra Irak ve daha sonra Suriye ve İran ve belki de Mısır , Ürdün , Suudi Arabistan ve Türkiye.

Etnik ve dinsel alanda kendiliğinden bir kutuplaşma oluştu Irak ‘da . Yukarıdaki harita da bunun ispatı . Evet bakalım sıra hangi ülkeye geliyor .

Tek kelimeyle yorum yok ..

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 62 Yorum }
 • Betul Al Ahmadi 6.6.2007 13:41:56
  Bilinen bir soz vardir: "Milletler layik olduklari hukumetleri kurarlar." Neden endustrilesmis ve dengeli devletler bolunmuyor da bu tur ulkeler bolunuyor? Avrupa bile bolunmuyor, tam tersine ulkeler bir araya gelip AB'yi kuruyor ve Turkiye gibi politik geleceginden emin olunmayan ulkelere kapilar kapatiliyor.
 • omer alaettinoğlu 6.6.2007 13:41:24
  musul ve kerkük bizimdir alacağız!
 • MUHAMMED KILIÇ 6.6.2007 13:36:03
  Neredesin Eyy Ulu Önder...
 • Haluk Yerlikaya 6.6.2007 13:35:03
  Sayin Baykal hala mahkemelerle ugrassin, ortami gersin.
 • Necmeddin Hocaoğulları 6.6.2007 13:34:16
  Bölünmüş ve bölünmekte olan devletlerin bundan 100 - 200 yıl öncesine kadar Osmanlı topraklarında olduklarına dikkat çekmek isterim. Osmanlı İmparatorluğu ne kadar büyük bir devletmiş ki böle böle bitiremediler. Bu devlet geleneğine ve tarihine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti ise bölünemeyecek güçtedir. Yeter ki bunu biz iyi bilelim ve çocuklarımıza böyle aktaralım.<br><br>Ayrıca böldükleri ülkelerde de laik düzende devlet kurma çabaları da Mustafa Kemal'in ne denli büyük biri olduğunu gösteriyor.
 • Hakan GÜVEN 6.6.2007 13:31:32
  Lübnan a asker yollamakta hiç çekinmeyenler terörist üzerine akmak için bekleyen Mehmetçiğin önünde kolkola girmiş engel oluşturuyorlar.
Sayfa Başı
Haberlercesur ve güzel son bölümvatanım sensinvatanım sensin 7. bölümvatanım sensin yeni bölümsma nedirsmasma hastalığı