Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte yeni Irak haritası

  Ali Sarp
  06.06.2007 - 10:21 | Son Güncelleme:

  İşte korkulan harita... İnternet  ortamında bir  Irak haritası arıyorsunuz . Karşınıza bu harita çıkıyor. Irak Birleşik Devletleri kağıt üzerinde yaratılmış bile. Haritayı aldığımız web sitesinden her şeyi öğreniyoruz .

  ABD ‘nin Irak ‘dan çekilmesi planı içinde üç eyalete  bölünmüş bir  Irak  var .

  Bu siyasi yapı nasıl çalışacak ? Muhtemelen  Bağdat ‘ta  kurulacak federal parlemento birliği yönetecek. Birliğin bugünkü Maliki yönetimi gibi dini bir kimliği olmaması, daha çok laik bir eğilimde olması gerekiyor. Etnik ve din kökenine göre yapılan bu eyaletleşme ne kadar sürecek bilinmez.  Herhalde BM Barış Gücü  Afganistan‘da olduğu gibi bu eyaletlerin oluşturduğu birliği yönetecek.

  Harita çizme modası git gide yayılıyor. Eline cetveli alan Ortadoğu ‘yu yeniden çiziyor.. Harita üzerine harita çiziliyor. Aynen soğuk savaşın bitişi ve Sovyetler Birliği‘nin etnik devletlere bölünmesi gibi, Yugoslavya’nın bölünmesi gibi şimdi de sıra Ortadoğu ‘da .

  Avrupa ‘nın tam ortasında Çekoslovakya ikiye bölünüyor . Yugoslavya dörde bölünüyor . Bosna dışında hiçbir yerde sorun yok . Sorun olan yere BM askerleri gönderiliyor . 21. Yüzyılın yeni dünyasında Ortadoğu ülkeleri de nasibini alacak .

  Bunların arasında en kolay çözülecek olan Lübnan , sonra Irak ve daha sonra Suriye ve İran ve belki de Mısır , Ürdün , Suudi Arabistan ve Türkiye.

  Etnik ve dinsel alanda kendiliğinden bir kutuplaşma oluştu Irak ‘da . Yukarıdaki harita da bunun ispatı . Evet bakalım sıra hangi ülkeye geliyor .

  Tek kelimeyle yorum yok ..

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı