Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  İşte YAŞ kararları

  04 Ağustos 2009 - 13:02Son Güncelleme : 04 Ağustos 2009 - 14:17

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesini belirleyen Yüksek Askeri şura tamamlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan kararlar 2014'e kadar komuta kademesini de şekillendirdi. İrticadan 3 personel ihraç edildi.

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/iste_komutanlar.jpg

  Ergenekon operasyonlarına bazı komutanların adı karışması ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde cunta oluşumu iddiaları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinin en zor Yüksek Askeri Şura'larından birini gerçekleştirdi.

  DENİZ VE HAVADA DEĞİŞİM

  Oramiral Metin Ataç'tan boşalan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na gelen Oramiral Eşref Uğur Yiğit 1945 Yılında Çorum'da doğdu. Bu özelliğiyle deniz kuvvetlerinin başına "Deniz kıyısından olmayan komutan" dönemi yeniden başladı. Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'ndan boşalan Hava Kuvvetleri Komutanlığına Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay geldi. Aksay'ın görevi almasıyla kartalların komutanlığı Karadeniz'den Ege'ye geçti.

  BİRİNCİ ORDU KOMUTANI EMEKLİ OLDU

  Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun emekliye ayrıldı. Orgeneral Saygun'un yerine Genelkurmay 2'inci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız getirildi. Orgeneral Iğsız'dan boşalan yere de Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Aslan Güner getirildi.

  ERGENEKON İFADELERİNDEN KURMAY BAŞKANLIĞINA

  Güner'in yerine ise Şura'da bir üst rütbeye terfi eden ve orgeneral olan 7. Kolordu Komutanı Bekir Kalyoncu getirildi. Kalyoncu'nun ismi, Ergenekon soruşturmasında adı geçen eski özel harekatçı İbrahim Şahin'in ifadelerinde geçmişti. Şahin, Kalyoncu'nun emri ile terörle mücadele için bir kadro kurma çalışması yaptığını iddia etmişti.

  2013'ÜN KARA KUVVETLERİ KOMUTANI BAŞKA YAŞ'A KALDI

  Orgeneral Ergin Saygun'dan boşalan Orgenerallik kadrosu için 8 Korgeneral yarışıyordu. Orgeneralliğe Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Nusret Taşdeler ve Korgeneral  Bilgin Balanlı terfi ettirildi. Böylece 2013 yılında Kara Kuvvetleri Komutanı olması beklenen yeni orgeneralin kim olacağı beklentisi başka bir YAŞ'a kaldı.

  BAŞBAKAN'IN DANIŞMANI HARP AKADEMİLERİ'NE

  Harp Akademileri Komutanlığı'na getirilen Taşdeler, 2007'de Harekat Başkanı olarak Erdoğan'ın danışmanlığını yapmıştı. Taşdeler, kalp sıkıntısı yaşayarak hastaneye kaldırılmıştı. Böylece Harp Akademileri Komutanlığı havacılardan karacılara geçmiş oldu.

  Oramiral olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı  Kurmay Başkanı Koramiral Emin Murat Bilgel Donanma Komutanlığı'na, orgeneral olan  1. Hava Kuvveti ve 6. Birleştirilmiş Hava Hareket Merkezi Komutanı Korgeneral  Bilgin Balanlı da Genelkurmay 2. Başkan Yardımcılığı'na atandı.

  ORGENERAL SAYISI ARTTI

  Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde yeni bir komutanlık oluşturuldu. Genelkurmay 2. Başkan Yardımcılığı olarak oluşturulan bu komutanlık, Karargah başkanlığı görevini yürütecek. Korgeneral  Bilgin Balanlı'nın başında olacağı komutanlığın başına bir orgeneral getirilmesiyle TSK bünyesindeki orgeneral sayısı da artmış oldu.

  ÇİÇEK'E TERFİ YOK

  "AKP ve Fetullah Gülen'i bitirme planı" çalışmasıyla basının gündemine oturan Kurmay Albay Dursun Çiçek için YAŞ'tan süpriz çıkmadı. Daha önce 2 defa "temdit" alarak beklemeye çekilen Çiçek'in bu durumu süpriz olmadı. Genelkurmay'daki çalışma süresi dolan Çiçek'in kuvvette görevlendirileceği öğrenildi.
  Ancak TSK daha sonra özel bir açıklama yaparak Çiçek'in terfi ettirilmeme sebebinin boş tuğamiral rütbesinin bulunmaması olduğunu bildirdi.

  3 askeri perosenelin TSK ile ilişkisi irticai faaliyetler nedeniyle kesildi.

  İŞTE TERFİLER

  KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

  Sıra

  Rütbesi

  Adı Soyadı 

  Bulunduğu Görev Yeri

  Atandığı Görev Yeri

  1

  ORGENERAL

  HASAN IĞSIZ

  GENELKURMAY II NCİ BAŞKANLIĞINDAN

  ANKARA


   

  1'İNCİ ORDU KOMUTANLIĞINAİSTANBUL


   

  2

  ORGENERAL

  ASLAN GÜNER

  KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI KURMAY BAŞKANLIĞINDAN

  ANKARA


   

  GENELKURMAY II NCİ BAŞKANLIĞINAANKARA


   

  3

  KORGENERAL

  BEKİR KALYONCU

  7'NCİ KOLORDU KOMUTANLIĞINDAN

  DİYARBAKIR


   

  KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI KURMAY BAŞKANLIĞINAANKARA


   

  4

  KORGENERAL

  HÜSEYİN NUSRET TAŞDELER

  GENELKURMAY GENEL PLAN VE PRENSİPLER BAŞKANLIĞINDAN

  ANKARA


   

  HARP AKADEMİLERİ KOMUTANLIĞINAYENİLEVENT/İSTANBUL


   

   

  DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

  Sıra

  Rütbesi

  Adı Soyadı 

  Bulunduğu Görev Yeri

  Atandığı Görev Yeri

  1

  ORAMİRAL

  EŞREF UĞUR YİĞİT

  DONANMA KOMUTANLIĞINDAN

  GÖLCÜK/KOCAELİ


   

  DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINAANKARA


   

  2

  KORAMİRAL

  EMİN MURAT BİLGEL

  DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI KURMAY BAŞKANLIĞINDAN

  ANKARA


   

  DONANMA KOMUTANLIĞINAGÖLCÜK/KOCAELİ


   

   

  HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

  Sıra

  Rütbesi

  Adı Soyadı 

  Bulunduğu Görev Yeri

  Atandığı Görev Yeri

  1

  ORGENERAL

  HASAN AKSAY

  HARP AKADEMİLERİ KOMUTANLIĞINDAN

  İSTANBUL


   

  HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINAANKARA


   

  2

  KORGENERAL

  BİLGİN BALANLI

  1'İNCİ HAVA KUVVETİ VE 6'NCI BİRLEŞTİRİLMİŞ HAVA HAREKÂT MERKEZİ (CAOC) KOMUTANLIĞINDAN

  ESKİŞEHİR


   

  GENELKURMAY II NCİ BAŞKAN YARDIMCILIĞINAANKARA


   

   


  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 112 Yorum }
  • Nurten Karakaplan 5.8.2009 00:57:08
   Bütün komutanlarımızın yeni görevleri hayırlı ve uğurlu olsun.Başarılar dilerim. ALLAH TÜRK ORDUSUNU ilelebet muzaffer kılsın. Saygılarımla
  • xxx zzzz 4.8.2009 23:45:11
   Iritcai hareket yapan demek dini düzeni isteyen insan demektir. Eger bir basbakan bunun altina serh koyuyorsa oda bu irticai harekete re´sen destek cikiyor demektirki bu devlet düzenine aykiridir ve görevi kötüye kullanmaktan dolayi dava acilmasi gerekir diye düsünüyorum.
  • asil kan 4.8.2009 21:58:30
   EMİR ALEM ((( SAHTE ALEM... SEN GENEMİ BURADASIN SİZLER VARYA NE DİYEYİM BİR GÜN GİDECEK YERDE BULAMIYACAKSINIZ SİZ BU GÜNLERİNİZE ŞÜKREDİN.
  • Zafer Dündar 4.8.2009 21:56:50
   raskalnikov moderndünya, bak bilmediğin her konuda bence yorum yapma, komik oluyor, askeriyede demokrasi olmaz, sadece bizde değil dünyanın hiç bir ülkesinin silahlı kuvvetlerinde demokrasi yoktur. Orada totaliter bir rejim geçerlidir ve emir-komuta vardır. Kimse oylama ile seçilmez.
  • bülent yücel 4.8.2009 19:47:51
   türk silahlı kuvvet leri laik liğin teminatıdır irticacı lar ordumuz da barınamaz
  • altay alıç 4.8.2009 19:39:19
   hayret başbakan nasıl olduda şerh koymadı şaştım doğrusu.demekki ihraç edilenlerin akp kadrolarında yeri hazır demekki..
  Sayfa Başı
  Haberlerözel harekatözel harekat başvuru sonuçlarıözel harekat sonuçlarıpöh başvuru sonuçlarıgöktürk 1göktürk 1 uydusugöktürk 1 özellikleri