Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte üçüncü köprünün son hali

  Mehmet ÇINAR/ANTALYA (DHA)
  06 Ekim 2015 - 16:56Son Güncelleme : 06 Ekim 2015 - 16:56

  HÜRRİYET Gazetesi’nden emekli olduktan sonra Antalya’ya yerleşen foto muhabiri Sökmen Baykara, İstanbul’da inşaatı devam eden üçüncü köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nu havadan görüntüledi.

  Avrupa ve Asya kıtalarını İstanbul Boğazı üzerinde üçüncü kez birleştirecek olan ’Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ adı verilen üçüncü köprü ve bağlantılı Kuzey Marmara Otoyolu’nun hızla devam eden inşaat çalışmalarını havadan görüntüleyen Sökmen Baykara, fotoğraflarda Sarıyer Garipçe ile Beykoz Poyrazköy ayaklarının tamamlandığının ve büyük bölümünün bitirildiğinin gözlendiğini aktardı.

  İşte üçüncü köprünün son hali

  Fotoğraflarda, Kuzey Marmara Otoyolu için her iki yakadaki ormanlık alanda çok sayıda ağacın kesildiği de görüldü.

  İşte üçüncü köprünün son hali

  MAHKEME 'HUKUKA AYKIRI' BULMUŞTU

  Mimarlar Odası ile Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davada, 3’üncü Köprü’nün bağlantı yollarının Beykoz ve Sarıyer Rumeli Feneri’ndeki Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan geçişlerine ilişkin imar planı İstanbul 8’inci İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

  İşte üçüncü köprünün son hali

  Mahkeme, Kuzey Marmara Otoyolu’nun bu bölgeye ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2013’te onaylanan 1/5 binlik plan tadilatını da hukuka aykırı bulmuştu.

  İşte üçüncü köprünün son hali

  Plan tadilatında Çevre Düzeni Planı’nın ihlal edildiği, ekolojinin olumsuz etkileneceği ve bakanlıkça yapılan planın Boğaziçi Kanunu’na göre hukuka aykırı olduğu tespitleri yapılmıştı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı