Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte, Türkiye'yi konuşturan yazar

  Hürriyet Haber
  18.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.07.1999 - 00:01

  Orhan Tokatlı, kitabıyla tarihi bir tartışma başlattı

  Yazdığı kitapta Özal'ın kurşunla değil, cam kırığıyla yaralandığı iddiasını gündeme getirerek Türkiye'yi ayağa kaldıran gazeteci-yazar Orhan Tokatlı, ‘‘40 yıllık gazeteci olarak, bir gerçek ifşa edilirken ona yabancı kalmam mümkün değil’’ dedi.

  Kitabıyla bir anda hayatı değişen Orhan Tokatlı, Ayvalık'ın Cunda Adası'ndaki yazlık evinde eşi Özen Tokatlı ile birlikte, ‘‘Kırmızı Plakalar-Türkiye'nin Özal'lı Yılları’’ adlı eserinin kamuoyunda yarattığı tartışmaları izliyor.

  SORMADAN ANLATTI

  8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ANAP kongresinde Kartal Demirağ'ın silahından çıkan kurşunla yaralanmadığı anekdotunu, Mehmet Altınsoy'un bir grupla yemek yerken, kendiliğinden anlattığını vurgulayan Tokatlı, ‘‘Bir gazeteci hipokrat yemini gibi, sadece gerçeğin ortaya çıkması için uğraşır. Ben de gerçeklere kayıtsız kalamam’’ dedi.

  O gece eşinin de yanında olduğunu, Mehmet Altınsoy'a bu konuyu kitabında yazacağını belirttiğini hatırlatan Tokatlı, ‘‘Hatta Mehmet Altınsoy'un eşi de 'sen de anılarını yazsana' dediğini’’ vurguladı.

  GERÇEKLER GÜNIŞIĞINDA

  Tokatlı, Mehmet Altınsoy'un tartışmalar sonrasında televizyonda yaptığı açıklamanın kitabı doğruladığını da belirtti. Açıklamaları nedeniyle Altınsoy'un bazı kesimlerce hedef haline getirildiğini kaydeden Tokatlı şunları söyledi:

  ‘‘Sayın Altınsoy'un olayları anlatım tarzını aynen kabul ediyorum. ‘Kurşun yarası var da demedim yok da demedim. Cam kesiğindan dolayı kanın çok aktığını söyledim. Çok kan aktı' diyor. Bu bizi önemli bir gerçeğe götürüyor. Kurşun yarasında kan çok akmaz. Bu nedenle yaralamanın cam kesiğinden olduğu ihtimali güçlü. Ben bir gerçeğin gün ışığına çıkması inancı ile bunları yazdım.’’

  Tokatlı, Özal dönemindeki bazı çalışmalarını beğendiğini de vurguladı, ‘‘Ben kendisini severdim’’ diye konuştu.

  2 kitap daha geliyor

  ‘‘Kırmızı Plakalar’’ serisinin üç ayrı kitapta toplanacağını söyleyen gazeteci yazar Orhan Tokatlı, bunun 40 yıllık bir emek anlamına geldiğini söyledi. Bu kitaplarda kırmızı plakaya sahip olan kişilerin nasıl bu noktaya geldiğini, ne yaptığını, doğrularını, hatalarını, zaaflarını yazdığını söyleyen Tokatlı, ‘‘Tüm bunlar yıllarca aldığım notlardan kitaba aktarılıyor’’ dedi. O gece eşinin de yanında olduğunu, Mehmet Altınsoy'a bu konuyu kitabında yazacağını belirttiğini hatırlatan Tokatlı, ‘‘Hatta Mehmet Altınsoy'un eşi de 'sen de anılarını yazsana' dediğini’’ vurguladı. 40 yılı aşkın süredir Orhan Tokatlı ile evli olduğunu belirten Özen Tokatlı, kendisinin yanında yapılan konuşmayla ilgili olarak, ‘‘Konu aynen yazıldığı gibi aktarıldı’’ dedi. Parmağa isabet ettiği belirtilen kurşun yarasını doktoru Cengiz Aslan'ın, ‘‘plaster yapıştırdım’’ diyerek tedavi ettiğini hatırlatan Özen Tokatlı, ‘‘Buna karşılık Semra Hanım, Sayın Mustafa Kalemli'nin diktiğini söylüyor. Bu ifadeler bile çelişkili’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı