« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte Türkiye'nin Wimbledon'ı

Zonguldak'ın önemli taş kömürü üretim bölgelerinden Kozlu beldesinde hayata geçirilen 20 milyon TL tutarındaki sahil projesi kapsamında yapılacak 6 adet tenis kortunda uluslararası turnuvaların düzenlenmesi planlanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
1848'den itibaren uzun yıllar İngiliz, Fransız ve İtalyanlar tarafından kömür üretimi yapılan kentte, yabancıların ticari hayattaki etkisi sosyal alanda da kendini hissettirdi.

Fener Semti'nde 1910'dan sonra Fransızların kültürel unsurlarının mimariye yansımasının yanı sıra renklenen sosyal yaşam doğrultusunda tenis kortları gibi sportif amaçlı tesisler yapılmaya başlandı.

Zonguldak'ta dönemin yabancı mühendislerinin oynadığı tenis, daha sonraki yıllarda Türklerin de ilgisini çekmesine karşın beklenen gelişme yakalanamadı.

Teniste geçmişte yaşanan ivmenin tekrar sağlanabilmesi ve uluslararası turnuvaların düzenlenmesi amacıyla Kozlu Belediyesince hayata geçirilemeye başlanan sahil projesine 6 adet uluslararası niteliklere uygun tenis kortu yapılması planlandı.

Kortların faaliyete geçmesiyle Kozlu'nun, İngiltere'nin başkenti Londra'da her yıl düzenlenen Wimbledon Tenis Turnuvası gibi uluslararası mücadelelere ev sahipliği yapması hedefleniyor.

Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, beldelerinin Karadeniz'in önemli sahil bölgesi olduğunu, bunu değerlendirmek için sosyal alanlara yönelik projeler hayata geçirdiklerini söyledi.

Bir süre önce başlatılan sahil projesi kapsamında 6 adet olimpik ölçülerde tenis kortu yapılacağını anlatan Bektaş, şöyle konuştu:
“İlk kortların 1910'lu yıllarda yapıldığı kentimizde tenisin gelişmesini amaçlıyoruz. Öncelikle 1947'de bölgede kömür kuyusu çalışmasında bulunan ABD'lilerin yaptırdığı Kılıç Kortu'nun onarımını yaptık. Ancak bunun yetersiz olduğunu düşündük. Bu doğrultuda sahil projemiz doğrultusunda 6 adet uluslararası niteliklerde tenis kortu planladık. Karadeniz'in rüzgarını ve doğal koşullarını hesaplayarak inşa edilecek kortlarda uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacağımıza inanıyorum. Kentimizin geçmiş yıllardaki renkli sosyal yaşamını tekrar canlandırmalıyız. Yatırımlarımız bu amaçla sürmektedir. Kortlarımızı gören gençlerin bu spora da ilgisi artacaktır. Çok değerli sporcuların yetiştirilmesine de imkan tanıyacağız.”

Bektaş, gezi yolları, kafeleri, sosyal alanlarıyla sahil projesinin 20 milyon liraya mal olacağına işaret ederek, “Şu ana kadar 1 milyon 700 bin lira para harcandı. Buradaki yatırımın hepsini biz yapmayacağız. Ticari işletmeler yatırımlarını gerçekleştirecekler. Buralardaki işletmelerde 300-400 kişi istihdam edilecek. Sportif ve kültürel yatırımlarla 3 yıl içinde nüfusumuzun 32 binden 50 bine çıkmasını planlıyoruz” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz