Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte Türkiye bu diyecekler

“Sürekli atak oynayan, enerjik, hücumu düşünen bir futbol sergileyeceğiz. Hep hırslı olacağız. Öyle ki futbolcularımız üzerinde forma olmadan sahaya çıksa bile sergiledikleri güzel mücadele sonucu “İşte Türk Milli Takımı bu” denilecek.

Atilla Türker
SON GÜNCELLEME
NEW YORK’ta W Otel’in lobisindeyiz. Guus Hiddink ile sohbete başladık. Laf lafı açtı. Tam 1.5 saatlik bir sohbet oldu. Çok da keyifli geçti. Tüm sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Her konuya değindi. Çok ilginç yaklaşımlarda bulundu. Çarpıcı cümleler de kullandı. İşte teybimize kayıtlı tüm sözleri, noktasına virgülüne dokunmadan aktarıyoruz...

Futbolda garanti olmaz

“Futbolda hiçbir garanti yok. Hiçbir zaman beklentileri pompalamak istemem. Biliyorsunuz bankacılar bütün reklamlarında insanlara sürekli olarak garantiler veriyorlardı, bir sürü sayılar ortaya döküyorlardı ama verdikleri garantilerin altı boş olduğu anlaşılınca kriz çıktı. Günümüzde bankacılar bile garanti veremezken, biz futbol dünyasında nasıl garanti verelim. Türk Milli Takımı, bu yıl Dünya Şampiyonası’na gidemedi. Şimdi aynı Milli Takım için, “En kısa zamanda Avrupa şampiyonu olacak” denilirse, hiç inandırıcı olur mu?

Şunun garantisini verebilirim. Sürekli atak oynayan, enerjik, hücumu düşünen bir futbol sergileyeceğiz. İzleyenlere zevk veren bir futbol anlayışımız olacak. Hep hırslı olacağız. Öyle ki futbolcularımız üzerinde forma olmadan sahaya çıksa bile sergiledikleri güzel mücadele sonucu “İşte Türk Milli Takımı bu” denilecek. Dünya tanıyacak. Herkes saygı duyacak. Herkes alkışlayacak.

Kadro tespitinde Oğuz (Çetin) ve Engin’in (İpekoğlu) bilgisine başvurdum. Çünkü onlar bu konuda benim bildiğimden çok daha fazlasını biliyorlar. Oğuz ve Engin’e çok güveniyorum. İkisi de çok çalışkan ve ciddi insanlar. Onların görüşleri ile geniş bir kadro oluşturduk. Yani hem eskileri, hem yeni yükselenleri bir arada görmek istedik.

Hiçbir oyuncuya önyargım yok

“Her oyuncuya eşit mesafede durmam gerekiyor. Her ligde mücadele veren Türk futbolcuları yerinde görmek istiyorum.”

SÜPER Lig’de çok sayıda maç izledim. Dikkatimi çeken oyuncular oldu. Telefonla Oğuz ve Engin’e “Şu oyuncuyu alamaz mıyız, şu oyuncuya ne diyorsunuz” diye sorduğum isimler oldu. Ama bu kapsamda 1-2 oyuncunun adını verirsem yanlış anlaşılabilir. İsim verirsem herkes o oyunculara odaklanacak ve yanlış anlaşılmalara yol açacak. Her futbolcuya eşit mesafede durmam gerekiyor. Benim tecrübelerimle onların yeteneğini harmanlamam gerektiğini düşünüyorum.
Hiçbir futbolcuya karşı önyargım yok. Bütün kapılarım tüm oyunculara karşı ardına kadar açık. Tabii ki İbrahim Toraman ile Mehmet Topuz iyi sezon geçirdiği için bu kadroya davet edildi. Gökdeniz Karadeniz ve Fatih Tekke’nin ise lig maçları devam ediyor. Onları da görmek için uzun seyahatlere çıkacağımdan emin olabilirsiniz. Ben zaten bu işe başlarken çok fazla seyahat edeceğimi biliyordum. Her ligde mücadele veren Türk oyuncuları yerinde görmek istiyorum.

Modern futbolcu önce atletik olmalı

GÜNÜMÜZ futbolunda hem zaman, hem alan çok daralmış durumda. Bugünün futbolcusu, yani modern futbolcu, çok kısıtlı zaman diliminde, çok dar alanda mükemmel işler yapmak zorunda. Bu müthiş bir baskı. Bunun için futbolcunun önce atletik olması lazım. Güçlü olması lazım. Çok iyi saha görüşünün olması lazım. Ve bunları birleştiren bir tekniğe sahip olması lazım. Bunları yapabilmek için çok çalışmak gerekiyor. Çok çalışılırsa bu kaliteye ulaşılabilir. Sadece Milli Takım’da bunları şekillendiremezsiniz. Kulüplerde de çok çalışılması gerekiyor.

Antrenmanlarım çok ağır olur

BEN antrenmanları hafif hafif geçelim, oyuncular çıksın enerjilerini maçta patlatsın diye düşünen bir antrenör değilim. Antrenmanda ne kadar yatırım yapılırsa, ne kadar ter dökülürse, onun maçta semeresinin alınacağına inanan bir antrenörüm. O yüzden benim antrenmanlarım ağır olur. Oyuncularımdan özverili çalışma isterim.

Kadroyu belirlerken Terim’e danışmadım

FATİH Terim, Mustafa Denizli, Rijkaard, Neeskens, Daum, hepsi çok takdir ettiğim meslektaşlarım. Hepsi ile de iyi ilişkilerim var. Ama kadro tespiti yaparken kendileri ile bir görüş alışverişim olmadı. Dışarıdan çok fazla bilgi almak istemiyorum. Gözlemlerim sonucu kararlarımı kendim vermem gerekiyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz