Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

İşte TL'nin simgesi

01 Mart 2012 - 11:20Son Güncelleme : 01 Mart 2012 - 16:47

Türk lirasının simgesinin belirlenmesi amacıyla yapılan yarışmanın sonuçları açıklandı ve TL'nin simgesi belli oldu.

Tülay Lale isimli katılımcının tasarımı birinci seçildi (aşağıda solda), ancak Merkez Bankası yönetimi logonun üzerinde ufak bir değişiklik yaptı (sağda). Tasarımda düz olan çizgiler, yukarı eğimli hale getirildi ve TL'nin yeni simgesi ortaya çıktı. Yarışmaya, cezaevlerindeki hükümlülerden de tasarımlarını gönderenler oldu.

İşte TLnin simgesi

Eylül ayında açılan yarışmaya katılan 8,362 tasarımdan yedi tanesi finale kalırken, birinciliği Tülay Lale'nin çalışması aldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, simgenin bilgisayarlara indirildikten sonra 'Alt Gr' ve 'T' tuşlarına aynı anda basılmak suretiyle görüntülenebileceğini açıkladı. Başçı, gerekli programların Merkez Bankası'nın internet sitesinde mevcut olduğunu da belirtti.

TL'NİN YENİ SİMGESİNİ BİLGİSAYARLARDA NASIL KULLANACAĞIZ / FOTO ANALİZ

FİNALE KALAN TASARIMLAR

Merkez'den estetik dokunuş

Başçı, yarışma ilan edilirken, TL Simge Yarışması Şartnamesi’nin ilgili hükmü ile, birincilik ödülüne layık görülen tasarım üzerinde değisiklik yapma hakkının saklı tutulduğunu belirterek, "Bu çerçevede, Bankamız yönetiminin önerileri doğrultusunda, birinci seçilen tasarım Bankamız grafikerlerinin çalışmaları ile geometrik açıdan estetik bir temele oturtulmuştur" dedi.

Başçı, Türk Lirası'nın yeni simgesinin altın oran uyumuna dikkat edilerek tasarlandığını da söyledi.

Başçı, Türk Lirası'na kazandırılan itibarın bir sonucu olarak son yıllarda uluslararası piyasalarda Türk Lirası'nın  kullanımının artarak sürdüğünü belirterek, "Küresel piyasalarda değişik para birimlerinin kullanılmasına ilişkin olarak Uluslararası Ödemeler Bankasının yaptığı anket sonuçlarına göre, 2010 yılında Türk Lirası kullanımı 2007 yılına  göre 3 kattan fazla artmıştır. Bunun yanında Türk Lirası yabancı yatırımcılar nezdinde bir yatırım aracı olarak da işlem görmektedir" dedi.

İşte seçilen simge ve finale kalan 7 tasarım

İşte TLnin simgesi İşte TLnin simgesi

DAHA ÖNCE ERTELENMİŞTİ

Merkez Bankası, TL Simge Yarışması sonuçlarının açıklanması ve TL simgesi olarak kullanılacak tasarımın tanıtımına ilişkin toplantının 22 Şubat tarihinde düzenleneceğini duyurmuştu.

Ancak TL simgesinin farklı bilgisayar ortamlarında güvenli şekilde uygulanabilirliğinin gösterimine ilişkin teknik çalışmaların tamamlanabilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle söz konusu toplantı ertelenmişti. 

ERDOĞAN: GÜVEN VE YÜKSELEN DEĞERİ SİMGELİYOR

Tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TL simgesiyle Türkiye'de dokuz yıldır korunan istikrarın somut sürecinin bir sonucunu tanıttıklarını belirtti.

Erdoğan şöyle konuştu: "Paramıza tüm dünyada kullanılacak yeni bir simge kazandırıyoruz. Simgenin bir çıpaya benzemesi, paramızın güvenli bir liman olduğunu, yukarı doğru kıvrımlı çizgiler de paramızın yükselen bir değer olduğunu gösteriyor. Paramıza yeniden itibar ve değer kazandırılması, bir ülkenin yeniden şahlanması ve ben de varım diyerek öne çıkmasıdır. Simge belirleme yarışmasına katılan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Cezaevlerinen dahi bu yarışmaya katılımın olması, vatandaşların duyarlılığını göstermesi açısından önemli. Para tıpkı, bayrak ve milli marş gibi bir ülkeni itiabrını ve bağımsızlığını simgeler. " 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 531 Yorum }
 • Atom Karınca 1.3.2012 21:13:02
  armenian dram sign dan kes-kopyala-yapıştır bir şey olmuş (tasarım demek istemiyorum)
 • Rıdvan Hakkı 1.3.2012 20:28:25
  Teknik açıdan eksikliği ve aksaklığı olan bir simge: 1- Çift çizginin sol tarafı kısa, sağ tarafı uzun.Bu dengesizlik yaratıyor. 2- Bilgisayarlarda kullanılabilir ama günlük yazımlarda kullanılması çok zor.Özellikle yuvarlak kısım, el ile yazılmasını çok zorlaştıracak. t yap, çizgiyi çift yap olsun.
 • Vital Alive 1.3.2012 20:20:25
  Ozgun olmayi ne zaman ogrenecegiz aceba ne zaman yaraticiligimizi ve yasam tarzimizi kendi ihtiyaclarimiz doigrultusunda berlirlemeyi ogrenecegiz aceba ? Bu semlbol EURO'nin ustu kesilmis hali.
 • ekrem kaya 1.3.2012 20:18:55
  Tülay Lale çok uğraşmamıştır herhalde. Muhtemelen kendisi için düşündüğü sembol üzerinde yaptığı ufak rütuşla yarışmaya girmiştir. (eğer bu isim çakma değilse) Tayyip Erdoğan yakıştırması da boş değil.
 • Osman bey 1.3.2012 20:12:28
  BEN GÖRDÜM:ERMENİ PARA BİRİMİ DRAM.IN SİMGESİNİN TERSİ MERAK EDEN VARSA İNCELESİN
 • taskin kazdal 1.3.2012 20:12:15
  ve bu %500 lük develasyonu akaryakıt zamları gösterir. bakın benzine kaç para? 2. seçimde develasyon yetmeyince YTL den TL ye geçildi? neden? halk alışamadı!. bu arada asıl kafalar arkasında ne oldu 1oo YTL lik baknottan 200 TL lik baknot basıldı. Ne mi oldu 2. % 100 develasyon. Toplam %500 ün %100
Sayfa Başı
HaberlerEşkıya Dünyaya Hükümdar Olmazfragmanyeni bölümson bölümhızır alidizidizifragman