Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte THY’deki hac rüşvetinin belgesi

  Esma ÇAKIR/İSTANBUL
  19.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.07.2007 - 11:34

  Türk Hava Yolları’nda (THY) Yer İşletme Başkan Yardımcılığı yaptığı 2005 yılında, hac döneminde Cidde Marriott Hotel’e götürdüğü her THY personeli için komisyon aldığı iddiasıyla hakkında dava açılan Hamit Kahveci’nin, otel yöneticileriyle yaptığı yazılı anlaşma ve aldığı çekler mahkemeye delil olarak sunuldu.

  MAHKEMEYE delil olarak sunulan "Yönetim Sözleşmesi"nde, Marriott Hotel’in Genel Müdürü Wael Soueid, Satış ve Pazarlama Müdürü Sadık İkbal ve Finans Müdürü Wael Hammad’ın yanısıra, iddiaları "Komplo" diye değerlendiren Hamit Kahveci’nin imzası var. Deliller arasında otelin Genel Müdürü Wael Soueid’in kendi gözleri önünde Kahveci’nin rüşvet aldığını anlattığı, imzalı belge de bulunuyor.

  5 Şubat 2005 tarihinde İngilizce hazırlanan ve dosyaya konmak üzere noter huzurunda Türkçeye çevrilen anlaşmada, paranın iki parti halinde Kahveci’ye ödeneceği taahhüt ediliyor./images/100/0x0/55eb03e9f018fbb8f8a57504

  Bu anlaşmaya dayanarak otel, THY’ye indirim yapmayarak konaklayacak her personel için komisyon isteyen Hamit Kahveci’ye iki parti halinde, toplam 110 bin Riyal değerinde (yaklaşık 37 bin YTL) iki çek verdi. Jeddah Marriott Hotel yönetimi, önce 5 Şubat 2005 tarihinde Hamit Alay Nuri Kahveci adına 53 bin 437 Riyal, 10 Mayıs 2005’te de Mohammed Ridha Mongi Cheikh adına 56 bin 445 Riyal’lik The National Commercial Bank’a ait çek verdi. Bu iki çekin orijinalleri de dosyaya alındı. Savcının huzurunda rüşvetle ilgili tanık olarak dinlenen THY Bölge Müdürü İsmail Hakkı Turan, bu olayın ortaya çıkmasının ardından Hamit Kahveci’nin otelin genel müdürü Wael Soueid’i arayarak, olayı örtbas etmesini istediğini öne sürdü. Turan, "Kahveci, yaptıkları sözleşmenin değiştirilip, başka bir şahıs adına yapılması konusunda ricada bulunmuş. Ancak otel müdürü bunu kabul etmemiş. Bu konuşma kaydını dinledim" iddiasında bulundu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı