Dünya Haberleri

  İşte terörün hedefindeki uçaklar

  Ajanslar
  10.08.2006 - 13:36 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de yolcu uçaklarının aynı anda havada infilak ettirilmesini ilişkin terör planının ortaya çıkarılmasından sonra, hedef alınan havayolu şirketlerinin hangi ülkeye ait olduğu da belirlendi. Bir uzman terör planında El Kaide izleri olduğunu söyledi.

  Amerikalı terörle mücadele uzmanları, engellenen eşzamanlı saldırıların American, United ve Continental havayollarının ABD'ye hareket etmeye hazırlanan uçaklarına yönelik olduğunu söylediler.

  İngiliz polisi de ABD seferine hazırlanan bazı uçaklara yönelik saldırıların, el bagajına saklanan patlayıcılarla düzenlenmesinin planlandığını ve uçakların havada eşzamanlı havaya uçurulmasının amaçlandığını bildirdi.

  ABD İÇ GÜVENLİK BAKANI: ÖNLENEN TERÖR SALDIRISI EL KAİDE İZLENİMİ VERİYOR
   
  ABD İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff, İngiltere'de uçaklara düzenlenmesi planlanan terör saldırılarının El Kaide izlenimi verdiğini söyledi.

  Chertoff, düzenlediği basın toplantısında, saldırı planının El Kaide izi taşıdığını, ancak araştırma sürdüğü için kesin bir kanıya varamayacaklarını belirtti. Uçaklara saldırı planının son aşamalarında bulunduğunu ifade eden Chertoff, Amerikalı özel hava görevlilerinin güvenlik önlemlerinin artırılması çerçevesinde İngiltere'ye gönderilmekte olduğunu belirtti. İç Güvenlik Bakanlığının aldığı tedbirler dolayısıyla ABD için bir tehdidin söz konusu olmadığını da söyleyen Chertoff, ancak yetkililerin, İngiltere'deki terör saldırısının tamamen engellendiğini varsayamadığını kaydetti.
   
   Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Robert Mueller de saldırı planının El Kaide izleri taşıdığını söyledi, ancak ABD'de böyle bir saldırının planlandığına dair belirti bulunmadığını ifade etti.

  EL KAİDE ŞÜPHESİ

  Singapurlu bir terör uzmanna göre ise İngiltere-ABD seferlerindeki uçakların havada infilak ettirilmesiyle ilgili önlenen terör saldırısı planı El Kaide izleri taşıyor.

  Singapurlu terör uzmanı Rohan Gunaratna, “Bu büyüklükte eşgüdümlü saldırıları planlama niyeti ve yeteneğine sadece bir grup sahip olabilir: El Kaide ve onun ideolojisinden etkilenen terör hücreleri” dedi.

  Skynews televizyonuna yaptığı açıklamada Gunaratna, “2 senede İngiliz polisinin zaten El Kaide'den etkilenen 4 terör hücresinin saldırı girişimlerini önlediğini” söyledi. Singapur'daki Savunma ve Strateji Çalışmaları Enstitüsünde görevli ve terör konusunda dünyanın en iyi uzmanlarından biri olarak kabul edilen Gunaratna, bu nedenle bugün İngiltere'de önlendiği açıklanan terör planının El Kaide'ye bağlı hücreler tarafından planlandığını düşünmenin akılcı olacağını ifade etti.

  PATLAYICILARI HAVAALANINA PARÇA PARÇA GETİRMİŞLER

  Londra Metropolitan Polis Teşkilatının terörle mücadele birimi şefi Peter Clarke, terör şüphelilerinin, patlayıcıları parça parça Londra'daki Heathrow Havaalanı'na getirdiklerini açıkladı.

  Teröristlerin bu parçaları birleştirerek patlayıcı elde etmeyi planladıklarını açıklayan Clarke, sağladıkları istihbarat çerçevesinde bunu önlediklerini ve dün gece boyunca bazı kişileri gözaltına alarak sorgulamaya başladıklarını duyurdu.

  Clarke, bazı uçakların sefer sırasında havaya uçurulmasına yönelik terör eylemi planının dünya çapında olduğunu söyledi. Clarke, terör eyleminde vurulması planlanan hedeflerin halen araştırıldığını belirtti ve ilgili planın ortaya çıkarılmasıyla ilgili sürecin aylar önce başladığını ifade etti. Clarke, bu soruşturmanın uzun süreceğini ve bu konuda uluslararası destek gerektiğini vurguladı.

  ABD: SALDIRI BÜYÜK ÖLÇÜDE ENGELLENDİ

  Amerikan İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff ise şüphelilerin gözaltına alınmalarının, saldırı tehdidini büyük ölçüde engellediğini, ancak tehdidin tamamen ortadan kaldırıldığından emin olamayacaklarını söyledi.
    
  Bu arada Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin, terör eylemlerinin ortaya çıkarılması üzerine tatilini yarıda keseceği ve güvenlik ve istihbarat şefleriyle toplantı yapacağı öğrenildi.

  'HAVADAYKEN İNFİLAK ETTİRİLECEK' İSTİHBARATI

  Londra Emniyet Teşkilatı Scotland Yard tarafından yapılan açıklamada, "bir grup teöristin" muhtemelen İngiltere'den ABD'ye gidecek uçaklara el bagajıyla patlayıcı madde sokup uçakları havadayken infilak ettirmeyi plandığı bildirilmişti.

  LONDRA'DA BİRÇOK EV TAHLİYE EDİLDİ

  İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard, Londra'nın batısındaki birçok evin tahliye edildiğini ve arandığını bildirdi.

  Scotland Yard sözcüsü, “Londra'nın batı kesimindeki High Wycombe'da bazı evleri önlem olarak boşalttık. Soruşturma devam ediyor” dedi.

  Scotland Yard'ın, söz konusu evlerin sahiplerinin kimliklerini açıklamak istemediği belirtildi. Sky televizyon kanalı, toplam 9 evin tahliye edildiğini, operasyonun Birmingham kentinde de yapıldığını bildirdi.

  Bu arada, Amerikalı bir istihbarat yetkilisi, saldırı girişiminin İngiltere'den ABD'nin turistik kentleri New York, Washington, Los Angeles, Boston ve Chicago'ya giden uçak seferlerini hedeflediğini belirtti.

  Amerikalı istihbarat yetkilisi, komplonun, ABD'nin United, American ve Continental havayollarını hedeflediğini ve başka bazı ülkelerin havayollarının da hedeflenmiş olabileceğini kaydetti.

  21 GÖZALTI

  İngiliz polisi, İngiltere ve ABD seferindeki uçakların havada infilak ettirilmesiyle ilgili terör saldırısı planının önlendiğini ve olayla ilgili 21 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

  Üst düzey polis yetkilisi Paul Stephenson, önlenen saldırı planıyla bağlantılı olarak Londra, kentin dış mahalleleri ve Birmingham'da 21 kişinin gözaltına alındığını ve çeşitli yerlerde araştırmaların da sürdüğünü kaydetti.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı