Gündem Haberleri

  İşte Tahrir meclisi

  Hürriyet Haber
  24.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kahire’nin Tahrir Meydanı’ndan yayılan isyan dalgasıyla oluşan yeni Mısır rejimi dün, meclisin açılışına tanıklık etti. Heyecanlı görünen vekillerden bazıları, yemin metnine şeriatçı ifadeler eklemek istedi, bazılarıysa orduyu sarı kuşakla protesto etti.

  YAKLAŞIK 850 kişinin hayatını kaybettiği bir yıllık isyan sürecini geride bırakan Mısır dün, yine tarihi bir gün yaşadı. 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejiminin çökmesinden sonra düzenlenen ilk özgür seçimlerin ardından parlamentonun açılış oturumu yapıldı. Vekillerin bir hayli heyecanlı göründüğü oturumda ilk önce, “devrim”de hayatını kaybeden “şehit”ler için saygı duruşunda bulunuldu, Fatiha okundu.

  Yemin törenindeyse ilginç olaylar yaşandı. Tek tek ayağa kalkarak milletvekili yemini eden seçilmişlerden bazılarının, yemin metninde kendine göre değişiklikler yapması güne damgasını vurdu. Bazı milletvekilleri, metne, “Devrim hedeflerini koruyacağıma yemin ederim” cümlesini ekledi. “Allah’ın şeriatına karşı gelen unsurlar haricinde anayasaya uyacağıma ve kanunlara saygılı olacağıma yemin ederim” cümlesini metne ekleyen vekil Memduh İsmail ise oturumu yöneten Mahmut El Sakka tarafından sertçe uyarıldı.

  Katatni başkan seçildi

  Memnuh İsmail bunun üzerine ek yapmadan yemini okudu ve resmen milletvekili oldu. Bu ilk oturumda aynı zamanda, bazı milletvekillerinin, ordu yönetimini ve anti-demokratik baskıları protesto etmek amacıyla sarı kuşak açtıkları görüldü.

  Meclisin ilk oturumunda Özgürlük ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Saad el Katatni başkan seçildi. 496 vekilin 399’unun oyunu alan 59 yaşındaki Katatni, “Yeni, anayasal, demokratik ve modern bir Mısır kurmak istiyoruz. Meclisimizin gücü demokrasiden gelecektir” dedi.

  İlk iş yeni Anayasa

  Mısır’da seçimleri, ezici bir çoğunlukla, Müslüman Kardeşler’e bağlı Özgürlük ve Adalet Partisi kazandı. 508 vekillik parlamentoda ÖAP 235 sandalye, Selefilere bağlı El-Nur Partisi 123 sandalye, laik merkez sağdaki Yeni Vefd Partisi 42, liberal eğilimli Mısır Bloğu ise 33 sandalye kazanmıştı. Yeni yasama kurallarına göre, meclis, parlamentonun alt kanadı olarak görev yapacak. Meclis, parlamentonun üst kanadı olan Yüksek Şûra ile anayasa komisyonunu kuracak ve anayasa yapacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı