Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İşte size devlet adamı fotoğrafı

İSMET Paşa İstanbul Küçükyalı Belediye Başkanı (CHP) Senih Tongsir’i makamında ziyaret ediyor. Eylül 1968.

İşte size devlet adamı fotoğrafı
Senih Tongsir gazeteci arkadaşımız Oğuz Tongsir’in babası. Senih Bey ile geçen yıl, bir grup arkadaşla birlikte kafa çekiyoruz. 90 yaşına rağmen belleği son derece dinç, aklı saat gibi. Bilgi bol, espri su gibi. Keyifli sohbetin tadı, hepimizin damağında kalıyor.

Senih Bey İngilizce, Fransızca biliyor. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nün ilk mezunlarından. Emekli olmadan önce, Marmara Üniversitesi ile İstanbul’da Fransız ve İngiliz okullarında tarih dersi veriyor. Devrim Tarihi hocası.

Senih Bey geçenlerde aramızdan ayrılıyor. Geride pek çok anı, pek çok fotoğraf bırakıyor. Bunlardan biri de, gördüğünüz fotoğraf, İsmet Paşa ile birlikte.

Bir ara politikaya giriyor. İstanbul’da Küçükyalı Belediye Başkanı seçiliyor. İsmet İnönü onu o sırada Belediye Başkanlığı binasında ziyaret ediyor.

Fotoğrafa dikkatle bakın, koskoca İsmet Paşa nasıl oturuyor, dikkatle bakın.

İsmet İnönü ya da İsmet Paşa. Arkasında Kurtuluş Savaşı var. Garp Cephesi Komutanlığı var. Birinci, İkinci İnönü savaşları var. Mudanya Mütarekesi, Lozan Antlaşması var. Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı var.

Arkasında Cumhuriyet Tarihi’nin ilk yarım yüzyılı var. O tarihi yapan adam. Mustafa Kemal’den sonra, Şevket Süreyya’nın deyimiyle, o İkinci Adam.

Bir ilçenin belediye başkanı karşısında oturuşundaki tevazu müthiş. Belediye başkanının koltuğuna oturmuyor. Koca İsmet Paşa, başkanın karşısında bir koltuğa, şapkası dizlerinde, saygıyla oturuyor.

Tarihin, tarih yapanları nasıl anacağına, onların bu tavırları karar veriyor.

Benzer fotoğraflara son yıllarda çok ihtiyacımız var. Örnek olur mu, bilmem.

İsmet Paşa 25 Aralık 1973’te hayata veda ediyor. Bugün onun ölüm yıldönümü. Ruhunuz şad olsun Sayın Paşam, Sayın Başbakanım, Sayın Cumhurbaşkanım.

 

Dalgalar deli gibi

 

HER biri bir hükümeti düşürebilecek, her biri toplumu oradan oraya savuracak fırtınalar dinmek bilmiyor. Yıllara uzanabilecek fırtına dizisi bizde bir hafta, on gün içinde yaşanabiliyor.

Son fırtına, eski DTP’liler ile DTP belediye başkanlarının
gözaltına alınması. Aralarında il ve ilçe belediye başkanları var.

Bu operasyon ne zaman? Kürt açılımı virajında. Açılım sürekli patinaj yaparken, buna dünkü
gözaltına almalar ekleniyor.

1- Operasyondan hükümetin haberi varsa, “Açılım devam ediyor”açıklamalarına rağmen, açılım bir başka bahara.

2- Hayır, hükümetin haberi yoksa, çok daha vahim. Yaşanan olaylar gölgesinde, sırlar dünyasına titreten bir hayalet daha ekleniyor.

Dalgalar kıyılara deli gibi vuruyor.

 

X