Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte seri katili yakalayan o ekip

  Arda AKIN / ANKARA
  03.05.2010 - 12:18 | Son Güncelleme: 03.05.2010 - 14:05

  İZMİR’de üç günde üç cinayet işleyen Hamdi Ayri’nin yakalanma sürecinde 52 kişilik Cinayet Bürosu, 96 saat uykusuz çalıştı. Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz’ın katilin yakalanması konusunda tam yetki verdiği ekibin başında ise Asayiş Şube Müdürü Şerafettin Aslan, Emniyet Amiri Levent Binici ve genç komiser Engin Sunguroğlu görev yaptı.

  Bankacı Esra Yaşar’ın 25 Nisan Cumartesi akşamı saat 23.30 sıralarında öldürülmesinden, şüphelinin yakalandığı 28 Nisan sabahına kadar 96 saati uykusuz geçiren 52 dedektif, Aslan, Binici ve Sunguroğlu koordinesinde İzmir’ı karış karış dolaşarak ipucu aradı. Polisler seri katil yakalanana kadar evlerine dahi gitmedi.

  BALÇOVA’YA GÖZALTI

  İzmir’de son üç yılda meydana gelen toplam 273 cinayetin tamamını aydınlatan dedektifler, son üç cinayeti çözümlerken kullandıkları yöntemler, CSI (Crime Scene Investigaiton - Olay Yeri İnceleme) dizilerindeki aratmadı. Binici ve ekibi, öncelikle ilk iki cinayetin işlendiği Balçova’daki muhtarlıklarla irtibata geçti. Muhtarlıklardaki fotoğraflardan, görgü tanıklarının ifadelerinden yola çıkılarak hazırlanan şüpheli profiline uygun 1610 kişi belirlendi. Bunların tek tek GBT (Genel Bilgi Tarama) kayıtları incelendi, ancak şüpheli bir isme ulaşılamadı.

  KASKLI SAPIĞI DA O YAKALAMIŞTI


  Kamouyonun, “Kasklı sapık” olarak isimlendirdiği ve İstanbul ile Ankara’da 15’e yakın kadına seri olarak tecavüz eden tenor Şahin Öğüt’ü yakalayarak adalete teslim edilmesini sağlayan, seri market ve PTT Bank soygunlarının şüphelilerini yakalayan 15 yıllık deneyimli polis Levent Binici, bunun üzerine cinayetlerin işlendiği bölgedeki 40 güvenlik kamerasına ait kayıtları toplattı. Kayıtlar, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün üst düzey polisleriyle birlikte saniye saniye incelendi. Durumu şüpheli şahıslarla ilgili çalışma başlatıldı. Uzun süre emniyetin İstihbarat birimlerinde görev yapan  Asayiş Şube Müdürü Şerafettin Aslan'ın talimatıyla Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden son bir yıl içinde taburcu edilen tüm hastaların kayıtları tek tek incelendi. Cezaevinden tahliye olan sabıkalılar ile yine bir yıl içinde adı gasp olayına karışanlar araştırıldı. Şüpheli görülen yüzlerce isim tek tek kontrol edildi.

  50 BİLGİSAYARLA GEZDİLER

  Son cinayetin Konak’ın işlek bölgelerinden birinde işlenmesi üzerine bu kez 76 güvenlik kamerasına ait kayıtlar incelendi. Dedektiflerden biri, travesti Mustafa Has’ın öldürülmesinden 5 dakika sonra kaldırımda yürüyen şüpheli bir şahsın, devriye gezen polisleri görünce kafasını çevirdiğini fark etti. Görüntü yakın plana alınarak, Hamdi Ayri’yle ilgili ilk net görüntüye ulaşıldı. Şüphelinin diğer cinayet bölgelerinde de üzerindeki fosforlu montla kameralara takıldığının belirlenmesi üzerine emniyet amiri Binici, fotoğrafı 50 ayrı dizüstü bilgisayara kopyalattı. Her bir dedektife bir bilgisayar veren Binici, şüphelinin kimliğinin tespit edilmesi için şehrin dört bir yanına ekipler gönderdi.

  BİNLERCE KİŞİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

  Soruşturma için görevlendirilen diğer 300 polis de komiser Sunguroğlu’nun koordinesinde şüphelinin yakalanması için yaş ortalaması 20-32 olan 25 bin 888 kişiyle yüz yüze görüştü. Bu kişilerden 9 bin 300 kişinin profili incelenirken 219’unu hakkında arama kararı bulunduğu belirlendi.

  BODRUM’DA MOBESEDE GÖRÜLDÜ

  Bu aşamada, ilk iki cinayetin işlendiği mahalledeki soruşturmada, fotoğraftaki kişinin Hamdi Ayri olduğu belirlendi. Ayri’nin, gerçek kimliği ile Bodrum’a gittiği tespit edildi. İzmir’den Bodrum’a gönderilen bir ekip, mobese kameralarını inceleyerek şüpheliyi bir cadde üzerinde yürürken belirledi.

  OTELDE KURBANIN KİMLİĞİNİ KULLANDI

  Bu cadde üzerindeki bütün otellerde arama başlatıldı. Bir otelde, kurbanlardan Mustafa Has’a ait kimlikle konaklama yapıldığı belirlendi. Has’ın ehliyetindeki fotoğrafı değiştirerek sahte kimlik kullanan Ayri odasında kıskıvrak yakalandı. Bu süreçte 120 bin kilometre yol yapan İzmir polisi, Ayri’yi adalete teslim etti.

   İŞTE O EKİP

  İşte seri katili yakalayan o ekipİşte seri katili yakalayan o ekipİşte seri katili yakalayan o ekip

  Asayiş Şube Müdürü Şerafettin Aslan

  Emniyet Amiri Levent Binici

  Komiser Engin Sunguroğlu

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı