Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte şampiyonluğun hikayesi

Türkiye'ye 2011'de Avrupa ve Dünya şampiyonu olan bu sene ise Avrupa Şampiyonu olan Genç Kız Milli Takımının temeli 2009 yılında atıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Voleybol Federasyonu, 2011'de elde etmek istedikleri başarı için 2009'da önemli bir projeyi hayata geçirmek için karar verdi.

O dönem radikal bir karar alan Erol Ünal Karabıyık ve yönetimi, 'Voleybol Lisesi' adı altında bir takım kurdu.

Yetenekli gençleri takımlarından alarak 2. Lig'de bir arada oynatmaya başladı. Bu sayede burada hem tecrübe kazanan, hem de birbirine alışan kızlarımız Avrupa ve Dünya şampiyonluklarının altına imza atarak yenilmez bir takım haline geldi.

Lise sıralarında başlayan bu öykünün sonunda da geçen sene Avrupa ve Dünya'nın zirvesine Ay-Yıldızlı bayrağı diken Milliler, bu sene de Avrupa şampiyonu oldu.

3 AYDA 3 MADALYA

Geçen senenin Yıldız Bayan Voleybol takımı, bu senenin ise Genç Kızlar'ı, 2011 yılında hem Avrupa hem de Dünya şampiyonluğunu kazanmıştı. 

Ay-yıldızlı kızlar ilk önce Ankara’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda boy gösterdi. Şampiyona boyunca iyi maçlar çıkaran milliler, finalde İtalya’yı 3-0 yenerek Avrupa’nın en büyüğü olduğunu gösterdi.

Bu başarının ardından çalışmalarına ara vermeyen yıldızlar, Temmuz’da Trabzon’daki Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda bronz madalyaya ulaştı. 2 yıl boyunca planlı bir çalışma yürüten “Filenin Yıldızlar”ı son olarak esas hedefleri olan Dünya Şampiyonası için yine Ankara’da sahneye çıktı.

Tarihteki ilk dünya şampiyonluğunu Türkiye’ye kazandıran ay-yıldızlı kızlar, bu organizasyonda daha önce yenildiği rakiplerinden rövanşı almayı da bildi. Trabzon’da yarı finalde mağlup olduğu Sırbistan karşısında bu sefer galip gelen Türkiye, finalde de grup maçlarında tek yenilgisini aldığı Çin’i dize getirdi ve şampiyonluğa ulaştı.

Yıldız Kızlar, ilk olarak 2011 yılının mayıs ayında Avrupa Şampiyonluğu'nu daha sonra ise temmuz ayında Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'nda (EYOF) üçüncülüğü kazandıktan sonra Dünya Şampiyonluğunu da kazanmayı bildi. Tüm bu başarılar ise planlı bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıktı.


Bunları da Beğenebilirsiniz