İşte piyasalardan en son rakamlar

Barış BALCI / hurriyet.com.tr
17 Haziran 2013 - 09:34Son Güncelleme : 17 Haziran 2013 - 18:21

Piyasalar haftaya haftasonu yaşanan siyasi gerginliklerin etkisinde girdi. Dolar haftaya başlangıçta 1.87 TL'yi gördü. BIST 100 açılışta 1,77'lik kayıp yaşadı. Sonrasında kaybını telafi etmeye başlasa da satış dalgasıyla günü yüzde 1,33 kayıpla kapadı.

Piyasalar haftaya başlarken haftasonu gerçekleşen polis müdahalesinin etkilerini gözlemleyecek. Cuma günü siyasi ortamın yumuşamasının da etkileriyle gelen alımlarla 80 bin 11 puandan kapanan borsa güne haftasonu yaşanan gerginliklerin etkisinde giriyor. Açılışta düşmesi beklenen borsanın gün içinde uluslararası gelişmelerin etkisiyle toparlanması bekleniyor. BIST 100 açılışta beklendiği gibi yüzde 1,77'lik kayıpla 78 bin 596 puan seviyesine geldi. İlk seans sonuna doğru borsa kayıplarını toparlamaya başladı. Borsa ilk seansı günlük yüzde 0,41 kayıpla 79 bin 684 puandan kapadı. İkinci seans başlangıcında borsa günlük yüzde 0,19 artışla 80 bin 200 puana yükseldi. Son saatte gelen satış dalgasıyla borsa günü yüzde 1,33 kayıpla 78 bin 946 puandan kapadı. 

Piyasalar önümüzdeki günlerde, Çarşamba günü gerçekleşecek FED toplantısına yönelik beklentilerden de etkilenecek. FED toplantısında Ben Bernanke'nin gelişmekte olan ülkeler lehine kararlar çıkması beklentileri uluslararası piyasalarda havayı yumuşattı. 

Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan  "Borsada yabancı satışlarının son 2 haftalık dönemde 1,2 milyar dolara ulaşmış olması yerli oyuncuların mevcut seviyelerde kredili pozisyonlarını artırmalarına sebep oldu. Bu nedenle yukarı ve aşağı oynaklığın yüksek olduğu bir dönem içerisindeyiz. Gelişmekte olan ekonomilerin can damarı halinde gelen parasal genişlemelerde azalma sinyalleri gelmeye devam ediyor. Çarşamba günkü FED toplantısı ve Bernanke’nin açıklamaları merakla bekleniyor. Aylık toplam 85 milyar USD’lik tahvil alımlarında bu ay olmasa da önümüzdeki süreçte azaltım gelebileceğini bekliyoruz. Borsada 73,000-80,000 bandındaki hareket yaz aylarında sürebilir." dedi.

TEB Yatırım Araştırma Müdürü İbrahim Usul yurtdışındaki atmosferin pozitif olduğuna dikkat çekiyor. Usul "Dışarıdaki pozitif hava dikkate alındığında düşüş sınırlı olabilir. Seans içinde toparlanmalar beklenebilir. Siyasi tansiyonun düşmesiyle birlikte yurtdışı gelişmelere bakılacak. Endeksin seyri için FED toplantısından çıkacak sonuçlar belirleyici olacaktır." diye konuştu.

DOLAR 1.87 TL İLE BAŞLADI

Piyasalar haftasonu gerçekleşen müdahalelerin gölgesinde haftaya başlarken dolarda da yukarı yönlü bir hareket gözlendi. Dolar haftaya 1.87 TL'den açıldı. Cuma günü 1.85 TL seviyelerine kadar inen dolar şu dakikalarda yatay seyirle 1.8674 TL seviyelerinden işlem görüyor.

Dolar geçtiğimiz hafa 1.90 TL seviyelerindeyken Merkez Bankası'nın gelen ek sıkılaştırma müdahalesiyle düşüşe geçmişti. Merkez Bankası müdahaleleriyle doları 1.85 TL'ye kadar düşürmüş, adeta piyasaya "buradayım" mesajı vermişti.

TAHVİL FAİZLERİ YÜKSELDİ

Gösterge tahvil faiz oranı piyasalar açılırken yüzde 6,21 seviyesindeydi. Açılışın ardından faizler yüzde 6,,50'lere kadar çıktı. Ancak şu dakikalarda başlangıçtaki seviyesine geri döndü.

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı