« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte Özgür Yankaya'nın notu

Fenerbahçe-Akhisar Belediyespor maçındaki yönetimiyle sarı lacivertlilerden büyük tepki alan hakem Özgür Yankaya'nın notu belli oldu. Gözlemci Hasan Ceylan'ın 8.2 puan verirken, MHK eski başkanı Mustafa Çulcu, "Hiç hoş bir not değil" yorumunu yaptı.

Adil DEMİRÇUBUK
SON GÜNCELLEME

Spor Toto Süper Lig'de haftanın en çok tartışılan maçı olan Fenerbahçe-Akhisar Belediyespor karşılaşmasının hakemi Özgür Yankaya'nın notu belli oldu.

Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki karşılaşmanın gözlemcisi Hasan Ceylan, hakem Yankaya'ya 'iyi ama daha fazlası yok' anlamına gelen '8.2' not verdi. Ceylan'ın, sarı kart ve avantaj kurallarında yaptığı hatalar nedeniyle bu notu verdiği öğrenildi.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) eski başkanı Mustafa Çulcu, Özgür Yankaya'ya verilen not için çok çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Yusuf Namoğlu başkanlığındaki MHK'nin sadece 14 hakemden oluşan dar bir kadroyla ligi götürmeye çalıştığını, dolayısıyla gözlemci Ceylan'ın not verirken bu durumu dikkate aldığını belirten Çulcu, şunları söyledi:

İşte Özgür Yankayanın notu

"MHK ÖZGÜR YANKAYA'YA BU HAFTA DA MAÇ VERMELİ"
"Bir hakem için 7.9 almak, 8.2 almaktan iyidir. Çünkü 7.9 'siyah beyaz bir hatası var ama maçı iyi yönetti' anlamına gelir. 8.4 alsa 'mükemmel performans' demektir. Ama 8.2 olunca, 'etliye sütlüye karışmadan vasat yönetim' anlamını taşır. Gözlemci Hasan Ceylan, ne kendini ne MHK'yi ne de Özgür Yankaya'yı zorda bırakacak bir not vermiş. Dolayısıyla bu, hiç hoş bir not değil. MHK bu hakemin arkasında duruyorsa, mutlaka bu hafta maç vermelidir.

"ÖZGÜR YANKAYA ÇAĞDAŞ FUTBOLA UYGUN DEĞİL"
Benim için Özgür Yankaya vizyonsuz bir hakemdir. Hakemlik karakteri, çağdaş futbolu yönetmeye yetersiz kalıyor. Neden derseniz, herkes faul çalabilir, taç verebilir ama günümüz hakemliği pozitif futbola katkı sağlayan, oyunu okuyan, topun oyunda kalması için beceri gösteren ve insan yönetimini sahaya yansıtan bir kişilik gerektirir. Bu özellikler Özgür Yankaya'da yok.

İşte Özgür Yankayanın notu BİLAL KISA: HAKEM BİZE 'DAHA DELİKANLI OYNAYIN' DEDİ

"BİLAL KISA'NIN İDDİASI MUTLAKA ARAŞTIRILMALI"
En önemli konu da şu; Akhisar Belediyesporlu Bilal Kısa maçtan sonra Özgür Yankaya'nın kendilerini 'daha delikanlı oynayın' dediğini iddia etti. Hakem ve futbolcular arasında maç sırasında birtakım diyaloglar olur. Ama bunların kurumsal saygı çerçevesinde gerçekleşmesi gerekir. Eğer oyuncu bu saygı kuralını aşıyorsa ihraç edilir. Bilal Kısa'nın 'delikanlı' lafı çok önemlidir. Mutlaka araştırılması lazım. Burada Bilal bir şeyler anlatmak istiyor ama anlatamıyor.

"ÖZGÜR YANKAYA MAÇ YÖNETMEDİ, MAÇLA OYNADI"
Hakemler hata yapabilir. Özgür Yankaya'nın da hata yapma lüksü var. Ama dün akşamki hatalara baktığınız zaman; Caner-Bruno mücadelesinde kart çıkmaması, Custodio'nun Emre'ye yaptığı harekete kırmızı kart göstermemesi, aynı Custodio'nun 1 dakika sonra Mehmet Topal'a yaptığı harekete ikinci sarı kartın çıkmaması ve devamında Fenerbahçe'nin avantajını kesip faul vermesi, kafa karışıklığını gösterir. Bu, hata yapmak ya da maç yönetmek değil maçla oynamaktır.


Bunları da Beğenebilirsiniz