GeriSpor İşte Olimpiyat kıyafetlerimiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Olimpiyat kıyafetlerimiz

İşte Olimpiyat kıyafetlerimiz
refid:21015297 ilişkili resim dosyası

2012 Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na katılacak Türk sporcuların kafile kıyafetleri defileyle tanıtıldı.

CERModern'de gerçekleştirilen defileye, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile bazı federasyon başkanları ve sporcular katıldı.
2012 Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na katılacak Türk sporcuların kafile kıyafetleri, milli sporcular Bahri Tanrıkulu, Neslihan Yiğit, Kemal Arda Gürdal, Nagihan Karadere, Abdullah Arslan, Nergiz Altıntaş, Mücahit Uslu, Kahraman Gurbetoğlu, Esra Gümüş, Sema Apak, Dilara Buse Günaydın ile mankenler Şenol İpek ve Elif Ece Uzun tarafından tanıtıldı.

Bakan Kılıç, defilenin ardından yaptığı konuşmada Türkiye'nin Londra'ya 114'ü olimpik, 87'si paralimpik olmak üzere 181 sporcuyla gideceğini hatırlattı.

Türk sporunun ileriye doğru büyük mesafeler aldığının altını çizen Kılıç, “Türk kafilesi, 2008'de Pekin'e 84 sporcuyla gitti. Londra'ya 181 sporcuyla gidiyoruz. İnşallah 2016'da Brezilya'ya 250-300 sporcuyla gideriz ve inşallah 2020'de dünya kafileleri İstanbul'a gelirken Türk sporcuları da tarihinin en yüksek sayısıyla kendi ülkelerindeki olimpiyatlarda, kendi bayrakları için yarışma imkanını bulmuş olurlar” dedi.

İŞTE OLİMPİYAT KIYAFETLERİMİZ - FOTO GALERİ

Suat Kılıç, 2012'nin ilklerin yılı olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:
“Olimpiyat oyunlarına en yüksek sayıyla katılıyoruz. Paralimpik oyunlara en yüksek sayıyla katılıyoruz. Olimpiyat oyunları tarihimizde ilk defa bayan sporcularımızın sayısı erkek sporcularımızı aşmış durumda. Yarım yüzyıl aradan sonra ilk defa takım oyunlarında olimpiyatlara katılma hakkını kazandık. 3 paralimpik takımımızın başarıları ayrıca gurur vesilemizdir. Bayanlar (A) milli basketbol ve voleybol takımlarımızı bir kere daha kutluyorum. Atletizmde 33 sayısına ulaştık. Halter gibi, güreş gibi Türk sporunun altın madeni olan branşlarda çok yüksek katılımlarla gidiyoruz. Badminton gibi, cimnastik gibi branşlarda ilk defa olimpiyatlarda temsil imkanını yakalıyoruz. Kolay değil, 16 branşta katılıyoruz bu da başlı başına bir rekor. Tüm takımlarımızı ve sporcularımızı yürekten kutluyorum.”

Bakan Kılıç, olimpiyatlarla ilgili bugün Türkiye genelinde “Güle güle git, güle güle dön Türkiye” sloganıyla sporcuların fotoğraflarının 1.500 bilboardda yer almaya başladığını ifade ederek, il müdürlüklerinin de olimpiyatlara sporcu gönderen illerde, sporcuların adına o ilin gururu olduklarını ilişkin pankartları ve görselleri sergilemeye başladıklarını bildirdi.

“Sadece Türk spor camiasının değil, Türk halkının gururudur bu manzara” diyen Kılıç, şunları kaydetti:
“Türk spor medyasına da ayrıca, eleştirmeden, överek yermeden alkışlayıp teşvik edip, eksikleri görmeksizin moralleri, motivasyonları yükselterek sporcularımızın, hocalarının, federasyonlarımızın, genel müdürlüğümüzün ve bakanlığımızın arkasında olimpiyatlar süresince sapasağlam durmalarını kendilerinden rica ediyorum. Sporcularımızın tamamı, tüm federasyon başkanlarımız, takımlardaki hocalarımız, 21 Temmuz Cumartesi gecesi Dolmabahçe Sarayı Has Bahçe'de Sayın Başbakanımız tarafından Londra'ya uğurlanacak. Biz bir gece daha sporcularımızla birlikte olacağız Dolmabahçe Sarayı'nda. Saraylara yakışır bir uğurlama olacak, inşallah saraylara yakışır bir karşılama ile de onları alırız.”

Sporcuların kıyafetleri, “Seyahat, seremoni ve olimpiyat köyünde giyilenler” olmak üzere üç farklı kategori ve değişik renklerden oluşuyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle