GeriFutbol İşte Milli Takım'ın yeni formaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Milli Takım'ın yeni formaları

İşte Milli Takım'ın yeni formaları
refid:25936946 ilişkili resim dosyası

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Nike tarafından tasarlanan iç saha ve deplasman formaları tanıtıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun sponsorlarından Nike'tan yapılan açıklamaya göre, tasarlanan yeni formalar, performansta yeniliğin yanı sıra ince ayrıntılarıyla dikkati çekiyor. Geleneksel şeritli tasarıma sahip formalar, Türk kültürünün bir parçası olan koruyucu özelliği yanında kudreti simgeleyen çintemani deseninden ilham alınarak üretildi. Türk Milli Takımı'nın en önemli simgesi ay-yıldızlı arma ise kalbin tam üstünde büyütülerek yer aldı.

Çintemani ilhamı

Yeni tasarlanan Milli Takım formaları Osmanlı Motifi olarak bilinen Çintemani'den ilham alınarak tasarlandı. Ancak sadece Osmanlı ya da İslam sanatlarında değil doğu felsefesinde de çintemani güçlü anlamlar ifade eden bir semboldür.

Üç daire ve dıştan içe hillaller çizerek gözler oluşturmaktadır. İç içe olan bu üç göz "Gönül Gözü, Akıl Gözü, Dünya Güzünü" simgeler. Her biri diğerine müdahale etmeyen bu gözler uyum içinde hayata bakışı simgeler....

İŞTE O FORMALAR

Tamamen kırmızı renkten oluşan iç saha forması ve beyaz renkteki deplasman formasının göğüs kısmından geçen çintemani desenli kırmızı şerit, milli takım ruhunu yansıtıyor. Şortların dar kesimi, hareket kabiliyetini ve konforu arttırmak için özel tasarlandı. Formaların ense kısmında ise nazar boncuğunu taşıyan üçgen şeklinde dokunmuş bir parça yer alıyor.

Serin tutma ve rahatlık özelliği


Formalar, oyuncuları sahada baskı altında kuru ve serin tutmaya yardımcı olmak için teri vücuttan arındıran "Nike Dri-FIT" teknolojisiyle üretildi.

Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın yeni forması, maç sırasında oyuncunun vücut ısısını düzenleyerek performansına yardımcı oluyor. Tasarımcılar, Nike'ın Dri-FIT teknolojilerinden "burnout" file kumaş ve lazer kesimli havalandırma deliklerini kullanarak oyuncuların ihtiyaç duydukları alanlarda vücudun bölgesel olarak serin kalmasını sağlayabiliyor.

Dri-FIT teknolojisi, vücuttaki teri daha hızlı buharlaşabildiği giysiye aktarıyor. Isının yoğunlaştığı kilit noktalardaki lazer kesimli delikler ve özel file kumaş ise hem vücudun daha fazla nefes almasını hem de vücut genelinde daha fazla hava akımı olmasını sağlıyor.

Formalarda oyuncuları serin tutmanın yanı sıra vücuttan nemi uzaklaştırmak için koton ve geri dönüştürülmüş polyesterden oluşan yeni çift örgülü kumaş kullanıldı.

Çevresel sürdürülebilirlik


Nike'ın sportif performans ve düşük çevresel etki sözü doğrultusunda, forma üstü, şort ve milli takım formalarından sonra ilk defa çoraplar da geri dönüştürülmüş polyesterli kumaştan üretildi.

Şortlarda yüzde 100, forma üstlerinde yüzde 96 ve çoraplarda yüzde 78 geri dönüştürülmüş polyester kullanıldı. Herbir forma ortalama 18 geri dönüşümlü plastik şişeden üretildi. 2010'dan beri Nike, atık sahalarından topladığı 2 milyardan fazla plastik şişeyi geri dönüştürdü. Bu, 2 bin 800 tam boy futbol sahasına eşdeğer.

İşte Milli Takımın yeni formaları

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle