Dünya Haberleri

  İşte McCain’i kurtaracak iki senaryo

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  15.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  4 Kasım seçim gününe birkaç hafta kala, Demokrat Parti Başkan Adayı Barack Obama’nın "Beyaz Saray’ın yeni ev sahibi" olacağı konusunda yaygın bir görüşbirliği var.

  Ancak, "Son düdüğe kadar maç bitmez" diyenler, Cumhuriyetçi Parti Adayı John McCain’in hala bir dönüş yapabileceğini savunuyorlar. Bazı senaryoların John McCain’i seçim zaferine ulaştıracağı da ileri sürülüyor.

  Kulislerde en çok "iki" ayrı senaryo konuşuluyor. Bunlardan birincisi, 11 Eylül’ün sorumlusu olan İslamcı terör şefi Usame Bin Ladin’in yakalanması ve bunun görkemli bir biçimde Amerikan halkına sunulması. Bu senaryoya göre, böylece, radikal İslam ile mücadele edeceğini belirten John McCain yoklamalarda aniden ileri çıkacak ve Başkan George W. Bush giderayak kendisini "biraz da olsa" affettirmiş olacak.

  İkinci senaryo ise klasik savaş senaryosu. Bir yerde yine cehennem topu yanacak, Obama, Gürcistan’da yaptığı gibi bocalayacak, McCain yine tecrübesini konuşturacak. Böylece, ABD halkı, ekonomik krizin altında inlemesine rağmen, "John McCain bizi korur" düşüncesiyle sandık başına gidecek.

  Bu iki senaryonun yaşanacağına ilişkin herhangi bir işaret ortada yok.

  McCain, hala umudunu koruyarak kampanya yapıyor. John McCain, son olarak, Başkan Bush’tan farklı olduğunu göstermeye çalışarak, "Gelecek dört yılı geçmiş sekiz yıl gibi harcayamayız" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı