Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte, Leonardo’nun Haliç için tasarladığı köprü

  Murat Bardakçı
  23.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rönesans’ın öncüsü Leonardo da Vinci’nin 1502’de Haliç için çizdiği köprüyü 500 sene sonra Sütlüce ile Haliç arasında inşa edeceklerini söyledi. Leonardo, 1500’lü yılların başında İkinci Bayezid’e bir mektup göndermiş, mektubunda bazı projelerinden bahsettikten sonra Haliç’e ve Boğaz’a birer köprü yapmak istediğini yazmıştı. Hükümdarın sanatkára bir cevap verip vermediğini bugün bilmiyoruz ama Leonardo’nun Haliç Köprüsü çizimi şimdi elimizde bulunuyor. İşte, Leonardo da Vinci’nin sözkonusu mektubu ve köprü çizimi.

  İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rönesans’ın öncüsü Leonardo da Vinci’nin 1502’de Haliç için çizdiği köprüyü 500 sene sonra Sütlüce ile Haliç arasında inşa edeceklerini söyledi.

  Resimleriyle olduğu kadar ilmi araştırmalarla da sanat ve bilim tarihlerine damgasını vuran Leonardo da Vinci’nin şöhretinin zirvesine tırmandığı dönemde, Osmanlı tahtında İkinci Bayezid oturuyordu. İkinci Bayezid, babası Fatih Sultan Mehmed gibi büyük fetihler yapmamıştı ama devlet teşkilátı onun zamanında iyice oturmuş ve daha sonraları dünyaya hükmedebilecek bir imparatorluğun altyapısı hazırlanmış, üstelik Avrupa, özellikle de İtalya’daki devletlerle ve Papalık’la iyi ilişkiler kurulmuştu.

  O dönemin bazı Avrupalı sanatkárları, Fatih Sultan Mehmed zamanında birçok meslekdaşlarının İstanbul’da çalışmış olmalarından ve İkinci Bayezid’in de Batı’ya bu derece yakın bir politika izlemesinden kuvvet alarak sultanla temas kurmaya çalışmışlardı. Leonarda da, o dönemde Osmanlı hizmetine girmeyi düşünmüş ve 1500’lü yılların başında İkinci Bayezid’e bir mektup bile göndermişti.

  Leonardo, saray görevlilerinin Türkçe’ye tercüme ederek ‘Ceneviz’den Leonardo isimli káfirin gönderdiği mektubun suretidir’ şeklinde bir takdimle sultana sundukları mektubunda birkaç projesinden bahsediyordu. İlk projesi, gemilerdeki suyu çekmeye yarayan ve o zamana kadar düşünülmemiş olan bir pompa idi. Bir diğer projesinde sadece rüzgárla çalışan bir değirmeni anlatıyordu ama asıl projesi, Haliç ile ilgiliydi. Leonardo da Vinci, hükümdara Galata’da bir köprü inşa etmeyi teklif ediyordu.

  Sanatkár, mektubunda ‘Galata’ya bir köprü yaptırmayı düşündüğünüzü ama bir mimar bulamadığını duydum. Kabul ederseniz, bu köprüyü ben inşa edebilirim’ diyor ve tek gözlü, gayet yüksek bir köprüden sözediyordu. Köprüyü yüksek olarak düşünmesinin sebebi, altından geçecek olan yelkenlilerin rahatça seyredebilmeleriydi.

  Leonardo, hükümdara daha sonra en önemli hayálini anlatıyor ve talep edildiği takdirde, İstanbul Boğazı’na da bir köprü inşa edebileceğini söylüyordu.

  Sultan İkinci Bayezid’in Leonardo’nun teklifleri ile ilgili olarak ne düşündüğü ve sanatkára cevap verip vermediği konusunda, bugün elimizde maalesef bir bilgi bulunmuyor. Bu konuda sahip olduğumuz belgeler Leonardo’nun mektubuyla Haliç’te yapmak istediği köprünün çiziminden ibaret. Leonardo’nun İstanbul projesinin beş asırlık bir gecikmeyle de olsa hayata geçirileceğinin hayali bile insana hoş geliyor...

  Sorular ve cevaplar (Mehmet Nuri Yılmaz)

  Nefes darlığı çekiyorum, sprey kullanmam orucumu bozar mı?

  Adil DUMAN/ZONGULDAK

  Nefes açıcı oksijen olduğu için ağza herhangi bir sıvı gitmediğinden oruç bozulmaz.

  Sahabe kime denir? Mesela Ebu Cehil’e sahabe denebilir mi?

  Talat OKÇU/İZMİR

  Sahabe, Peygamberimize inanan, gören ve sohbetiyle şereflenmiş olan kimselere denir. Ebu Cehil, Ebu Leheb gibi Peygamber’in amansız hasımlarının bu tanım içinde yeri yoktur.

  Rüku yapabiliyorum, namazımı ayakta rüku yaparak kılabiliyorum; ancak secde yapamıyorum. Önüme bir masa koyup üzerine secde edebilir miyim?

  Arif KEÇE/BURDUR

  Herhangi bir rahatsızlığı nedeniyle başını yere koyup secde yapmayan kimse önüne yüksek bir şey koyup üzerine secde edemez. Rüku yapmaya gücü yettiği halde secde yapamayan kişi her ikisini de ima ile yapacaktır. İmayı da oturarak yapar.

  Gayrimüslim bir dostumun mezarını ziyaret edebilir miyim?

  Zeynel Abidin KÖSE/FRANSA

  Gayrimüslim olan bir dostunun mezarını ziyaret etmekte bir sakınca yoktur. Zira, mezar ziyaretinden maksat ibret almaktır.

  Bir farz namazına yetişmek için koştururken elim kanadı, yeniden abdest almadan namaza durmam caiz midir?

  Halil DEMİRAYAK/BOLU

  Hanefi’ye göre vücudun herhangi bir organından kanın çıkıp etrafa yayılması abdesti bozar. Şafii’ye göre ise bozulmaz. Bu içtihat farklılığından dolayı abdest yenilenmelidir.

  Birisiyle evliyim, önceki evliliğimden bir oğlum var. Oğlum fakir. Şimdiki kocam zekátını ona verebilir mi?

  A.F./İSKENDERUN

  Bir kimse, karısının diğer kocasından olan yoksul çocuklarına zekát verebilir.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı