« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte kazanabileceğimiz madalya sayısı

114 sporcu ile katıldığımız 2012 Londra Olimpiyatları'nda 12. güne gelindi. 12 günde sadece bir bronz madalya alabildiğimiz olimpiyatlarda kalan bütün sporcularımız madalya alsa dahi toplamda 8 madalyaya ulaşacağız. Bu performans ile toplam madalya sayısında 2004 Atina (10 madalya) ve 2008 Pekin (9 madalya) olimpiyatlarındaki madalya sayımızın gerisinde kalıyoruz.

Hüseyin Koyuncuoğlu / hkoyuncuoglu@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Londra'da şu anda yarışmayan veya yarışmaları devam eden taekwando ve atletizm olmak üzere 2 branştan 12 sporcumuz bulunuyor.

Yani, 12 günde 16 branşta 114 sporcumuzun mücadele ettiği 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda, 102 sporcumuz şu ana kadar sadece 1 bronz madalya alabildi. O madalya da grekoromen güreş branşındaki temsilcimiz Rıza Kayaalp'e ait.

Londra Olimiyatları'nda bugüne kadar yarıştığımız, basketbol, voleybol, yüzme, halter, judo, boks, atıcılık, badminton, jimnastik, bisiklet, masa tenisi, yelken ve okçuluk branşında sıfır çektik. 

Yarışmaları devam eden 12 sporcumuz ve branşları şöyle;

TAEKWANDO (3)

 Servet Tazegül, Bahri Tanrıkulu ve Nur Tatar

ATLETİZM (9)


4x400 bayrak takımı (6): Pınar Saka, Meliz Redif, Sema Apak, Birsen Engin, Özge Akın, Alif Yıldım
1500 Metre: (2) Aslı Çakır Alptekin, Gamze Bulut
Yüksek Atlama (1): Burcu Ayhan

UMUDUMUZ ATLETİZM

Beklentilerin çok çok altında kaldığımız olimpiyatlarda tartışmasız yüzümüzü en çok güldüren branş ise atletizm oldu. Atletizmde en büyük madalya umudumuz olan Nevin Yanıt 100 metre engelli finalini 5. sırada tamamlayarak zor geçen günlerimize ışık olmuştu.

Daha sonra ise atletizmde güzel haberler gelmeye devam etti. 10 Ağustos Cuma günü koşulacak 1500 metre yarışında hem Aslı Çakır Alptekin hem de Gamze Bulut'un final koşması madalya umudumuzu artırdı. Son olarak yine bugün kadın yüksek atlamada yarışan Burcu Ayhan branşında finale kalan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti. Burcu Ayhan'ın finali ise 11 Ağustos Cumartesi günü koşulacak.

SON ŞANSIMIZ TAEKWANDO

Londra Olimpiyat Oyunları'nda tekvandodaki 3 temsilcimizden tatamiye ilk çıkan isim Servet Tazegül oldu. Tazegül ilk maçını kazanarak çeyrek finale yükseldi.
Taekwando erkeklerdeki bir diğer şampiyon temsilcimiz Bahri Tanrıkulu ise 11 Ağustos Cumartesi TSİ 11.45'te Yunan rakibi Alexadros Nikolaidis ile ilk maçına çıkacak.
Taekwando 67 kiloda kadınlarda mücadele eden Nur Tatar ise 10 Ağustos Cuma günü saat 12.00'da Grenadalı rakibi Andrea Berbard ile çeyrek final mücadelesi yapacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler