Ege Haberleri

  İşte İzmir'in yeni kardeşi

  Hürriyet Haber
  11.09.2014 - 01:01 | Son Güncelleme:

  İZMİR ile Çin'in Xiamen kenti arasındaki güçlü bağlar, iki şehrin kardeş şehir protokolü imzalamasına doğru ilerliyor. 8-11 Eylül tarihleri arasında Xiamen'de düzenlenen Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı'na katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqing ile "İyi niyet protokolü" imzaladı.


  Xiamen'de "İyi niyet protokolü" imza töreninde konuşan Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqing, Xiamen'i ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir'li oda başkanlarının Xiamen'in uluslar arası itibarını arttırdığını söyledi. Xiamen'in göç ve özel ticari bölge olduğunu bu nedenle son 30 yılda büyük gelişim gösterdiğini kaydeden Keqing, Xiamen'in Gayri Safi Milli Hasılasının son 30 yılda ortalama yüzde 17 artış gösterdiğini vurguladı.
  Xiamen ile İzmir'in çok ortak yönü olduğuna dikkati çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in de Xiamen kenti gibi deniz, liman ve ticaret kenti olduğunu, İzmir'de petrokimyadan demir-çeliğe, tekstilden mermere, gıdadan otomotiv yan sanayine kadar çok sayıda sektörün gelişmiş olduğunu belirtti.

  İşte İzmirin yeni kardeşi

  Dünya'nın en önemli 3 mermer fuarından bir tanesinin İzmir'de, bir diğerinin ise Xiamen'de düzenlendiğini hatırlatan Kocaoğlu, "Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda Türkiye'ye ayrılan stant Türk ihracatçılarına yetmiyor. Bu alanın arttırılmasını istiyoruz. İzmir'de mermer fuarının da düzenleneceği 93 bin metrekarelik yeni bir fuar alanı yapıyoruz. Xiamenli doğaltaş firmalarını İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na bekliyoruz" şeklinde konuştu.
  Kardeş şehir protokolünü imzalamak için 2015 yılında İzmir'i ziyaret etmek için çaba göstereceğini dile getiren Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqing, Xiamen Fuar alanını 2016 yılında 40 bin metrekare büyüteceklerini, Türk doğaltaş sektörüne o zaman istediği kadar stant alanı verebileceklerini, 2015 yılında düzenlenecek Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda Türkiye'ye ayrılan stant alanını büyütmek için çaba gösterecekleri sözünü verdi.
  Xiamen'in dünyanın değişik ülkelerinde 18 ülke ile kardeş şehir anlaşması olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, İzmir ile Xiamen arasında kardeş ticaret anlaşmasının yapılmasının iki şehir arasında işbirliğine ve ihracata olumlu katkı sağlayacağını kaydetti.
  Konuşmalardan sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqipg, İzmir ile Xiamen arasında iyi niyet protokolü imzaladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı