Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte İstanbul’un üzerindeki is bulutu

  Ayda KAYAR/İSTANBUL
  26 Ocak 2002 - 02:20Son Güncelleme : 26 Ocak 2002 - 02:20

  İstanbul yıllar sonra yeniden hava kirliliğiyle karşı karşıya kaldı. İstanbullular, eskiden olduğu gibi sabah evlerinden çıktıklarında kömür kokusunu içlerine çekiyorlar ve özellikle havanın durgun olduğu günlerde kentin üzerine bir ‘‘is bulutu‘‘ çöküyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Mustafa Öztürk, kentin üzerindeki bulutun, kirlilik değil ‘‘inversiyon’’ denilen meteorolojik olaydan kaynaklandığını söyledi. CNN Türk'ün meteoroloji mühendisi hava durumu sunucusu Bünyamin Sürmeli ise inversiyonun hava kirliliğini de beraberinde getirdiğini belirtti. Sürmeli, geçtiğimiz günlerde kar yağışının ardından yaşanan sisin de büyük ölçüde hava kirliliğinden kaynaklandığını vurguladı.

  İstanbul'da hava kirliliği olmadığını ve değerlerin sürekli düştüğünü belirten Mustafa Öztürk, insanların metreküpte 50 mikrogram kükürt dioksitin kokusunu alabildiklerini belirterek, ‘‘Dünya Sağlık Örgütü standartı 125 mikrogram/metreküp, AB standardı ise 365 mikrogram/metreküptür. İstanbul'da ise 50 mikrogram /metreküptür. Yani standartın çok daha altındayız’’ dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı