« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte İliç itirafı

G.Saray yönetimi, ‘Onu kimler istedi alamadı da, biz aldık’ havaları atmıştı. Ama başkan Özhan Canaydın da şimdi İliç konusunda ‘Bazı kesimler bizi kandırdı. Bu işte bir oyun oldu, ama anlayamadık’ diyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
G.SARAY Başkanı Özhan Canaydın ve yönetiminin en çok eleştirildiği konu yabancı futbolcu transferlerindeki hatalı seçimleri... Bu işte o kadar çok hata yaptılar ki, anlatmakla bitmez...

Örnek mi istersiniz... İşte Saidou... Şimdilerde takımın gözbebeği olan bu oyuncuya sezon öncesindeki Hollanda kampında, ‘Kendine kulüp ara. Senin yerine adam alacağız’ diye bas bas bağırdılar. Zamanında Saidou’yu böyle kapının önüne koymak isteyenler, şimdi ‘bravo’ diye alkış tutuyor.

Özhan Canaydın’ın görev yaptığı üç yıldır bu takıma kimler geldi, kimler geçti... Saymaya kalksak buradan Çin’e gider. Bunca isim arasında elle tutulacak yabancı futbolcu sayısı maalesef Song, Tomas ve Saidou ile sınırlı kaldı.

Özellikle bu sezon öncesinde, ‘Şunu alacağız, bunu alacağız’ diyerek ortalığı karıştıran yöneticiler, yine yan yattılar. Büyük umutlarla alınan İliç ve Heinz tam bir hüsran. Hele İliç... Hollanda kampına geldiği gün, ‘yılın transferi’ şeklinde lanse edildi, ‘Onu kimler istedi alamadı da, biz aldık’ havaları atıldı. Gazeteciler, Sırp futbolcunun resmini çekebilmek için adeta birbirlerini ezdi. Sportif Direktör Bülent Tulun ile Sasa İliç, sanki asker arkadaşları imiş gibi yan yana, omuz omuza resimler çektirdiler.

Ne var ki, Sırp futbolcu bekleneni veremeyince, eleştiriler, dert yanmalar başladı. Özellikle de Başkan Özhan Canaydın, İliç’ten yana çok dertliydi; ‘Bazı kesimler bizi kandırdı. Burada bir oyun oldu ama anlayamadık’ diyordu. Yönetici Fatih Gökşen de Tromsö maçı için Norveç’e giderken İliç’i kastederek, ‘Yokluğu hissedilmiyor’ esprisini yapıyordu. Demek ki, İliç olsada olur, olmasa da...

Şimdi burada Gerets’e iki çift lafım var. İliç’in üzerine fazla düşme, gözünü Galatasaray alt yapısından yetişen pırıl pırıl çocuklara çevir. En başta da Zafer’e... Senin de çok beğendiğin bu futbolcu artık 20 yaşına geldi. Zafer, yaşının tuttuğu bütün milli takımların vazgeçilmez oyuncusu olmasına rağmen, kendi kulübünde forma giyemeyediği için çürüyüp gidiyor. İliç’e harcadığın zamanın yarısını bu çocuğa harcasan, inan Galatasaray orta sahasını tek başına taşır.

Forma şansı verdiğin genç Uğur bugün takır takır topunu oynuyor. Zafer de en az Uğur kadar yetenekli ve kesinlikle yüzünü kara çıkartmayacak bir oyuncu. Eğer Zafer’i oynatırsan, hem Galatasaray kazanır, hem Türk futbolu. Yoksa Zafer’in tek suçu alt yapıdan gelmesi mi?

Cimbom’da şaşırttı

Adı Soyadı: Sasa Ilic

Doğum Tarihi: 30.12.1977

Doğum Yeri: Melbourne (Avustralya)

Ülkesi: Sırbistan&Karadağ

Mevkii: Orta saha

Kariyeri: Partizan (1996-2004) (178 maçta, 82 gol), Celta Vigo (2003-04) (13 maç, 1 gol)

Galatasaray: 8 maçta 2 gol

Bunları da Beğenebilirsiniz