« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte Henin'in emekliliğinin nedenleri

Belçikalı ünlü tenisçi Justine Henin, 2. kez emeklilik kararı almasındaki nedenleri anlattı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dirseğindeki sakatlığın, üst düzeyde mücadele etmesini imkansız hale getirdiğini vurgulayan Henin, biten kariyerinin yasını tuttuğunu söyledi.

Justine Henin, son Avustralya Açık'ın ardından, kariyerine 2. kez son vermişti. Svetlana Kuznetsova'ya 3. turda elendikten sonra, emeklilik kararı alan Henin, ülkesi Belçika'da basının karşısına çıktı. Henin, giderek kötüleşen dirsek sakatlığı nedeniyle kortlara veda etmek zorunda kaldığını söyledi.

Justin Henin yaptığı açıklamada, "Yüksek seviyede spor yapmak çok zor. Geçmişte sakatlıklarım ile başa çıkmasını bildim. Ancak doktorlarım, dirseğimdeki sorunun yeniden en üst seviyede mücadele etmeme izin vermeyeceği konusunda kesin konuştular. Olası bir operasyon çok karmaşık olacaktı. 1 yıl rehabilitasyona girsem bile yeniden eski halime dönmem çok zordu. Bu yüzden gerçekçi olmalıydım. Geçmişte olsa her türlü riski alırdım. Ancak artık 29 yaşındayım ve bir daha asla eskisi gibi olamayacağımı biliyorum. Yine de elimden geleni yaptım. Hiç pişmanlık duymuyorum" ifadelerini kullandı.

Korta çıkma arzusuna hala koruduğunu, ancak fiziksel olarak oynamaya devam etmesinin imkansız olduğunu vurgulayan Henin, "Şimdi biten kariyerimin yasını tutmalıyım" ifadesini kullandı.

Henin kariyeri boyunca, 7'si Grand Slam olmak üzere 43 turnuva zaferi yaşadı. İlk Grand Slam şampiyonluğuna 2003'te Fransa Açık'ta ulaşan Belçikalı tenisçi, 2005 ile 2007 yılları arasında bu turnuvayı üst üste 3 kez daha kazandı. Henin'in Amerika Açık'ta 2, Avustralya Açık'ta da 1 şampiyonluğu bulunuyor. İlk kez emekli olduktan sonra, hayalini kurduğu Wimbledon'ı kazanmak için yeniden kortlara dönen henin, 4. turda vatandaşı Clijsters'a yenilmiş, turnuvanın ardından kariyerini noktalayacak dirsek sakatlığı ile mücadele etmeye başlamıştı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler