"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

İşte gerçekler

16.12.2009 tarihinde yapılan UKOME toplantısında Ankara’da toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı. Yapılan zam gereği Özel Halk Otobüsleri ve EGO 1.850 kuruştan yolcu taşıyacaklar.

Enflasyonun yok denecek kadar az olduğu söylenen bir ülkede bu zam neyin nesidir?
Ben Ankara’da taşıma sektöründe çalışan bir esnafım. Herkes söylüyor fakir fukara garip gureba diye...
Ankara halkına ve ‘yurdum halkı’na bilmedikleri bazı gerçekleri arz edeyim, takdir halkımındır.
Ankara’da 200 adet özel halk otobüsü var. Bu araçlar sabah 06.00-20.00 arasında hizmet verirler. Her araçta bir biletçi bir şoför sabahtan 12.00’ye kadar, bir biletçi bir şoför de akşama kadar olmak üzere toplam dört kişi çalışmaktadır.
Ortalama 4-6 servis yaparlar, toplam mesai saatleri günde dört saati geçmez.
Otobüslerde çalışan şoförlerin her biri yani günde iki şoför ortalama günlük 90 TL alırlar. Biletçilerin her biri de 70 TL günlük ücret alırlar. Çalışanlar mal sahibi ise bu paralar kendilerine kalır.
Otobüs sahiplerinin günlük kazancı en düşük hatta bile net 1000 TL’den az olmaz. Pazarları çıkarırsanız; aylık kazançları en az 26.000 TL’dir; iyi hatlardaki aylık kazançlar 40.000 TL’yi bulmaktadır.
Ben ve otobüslerde çalışan arkadaşlarım öyle olaylarla karşılaşıyoruz ki... Mesela otobüs parası bulamayan bu nedenle de onlarca kilometre yolu karda, soğukta yürümek zorunda kalan insanları görüyoruz. Gururuna yediremediğinden duraklarda dahi bekleyemeyen insanlarımız var.

YERSİZ VE ACIMASIZ

Kendime bir özeleştiri yaptığım zaman bu zammın yersiz ve acımasız olduğunu düşünüyorum. Çünkü ben de Ankara’lıyım burada yaşıyorum, çeşitli yaşam mücadelelerini görüyorum. Ekmek bulamayan insanlarla karşılaşıyorum.
Hani nerede garip gureba, fakir fukara diyenler diyorum. Ben ayda 30.000 TL kazanayım, buna rağmen zam isteyeyim. Başka insanlar ise yol parası bulamadığından, işsiz olduğundan açlık ve sefaletle yaşasın. Bunun adı da halk otobüsçülüğü olsun!..

ÇANAK TUTMAK

Aslında işin bir diğer boyutu da EGO otobüslerine zam yapılmasının yolu özel halk otobüslerine yapılacak zamdan geçmektedir. Belediye zam isteyen esnafa çanak tutar ki kendi otobüslerine de zam yapabilsin.
Ankara’da 1800 civarında belediye otobüsü vardır. Bunlarda çalışan şoförler ortalama 900 TL civarında maaş alırlar. Özel halk otobüslerinde çalışan şoförün maaşı ise 3000 TL’ye ulaşmaktadır. Her ne hikmet ise EGO zarar eder; bizler kazanırız.
Bu yazıyı okuyan meslektaşlarım bana kızmasın. Hatta hep birlikte bu zammı uygulamayalım. Ankara’lıya bir katkımız olsun, sevabını da biz kazanalım.
Haydi esnaf arkadaşlar, Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odamız garip gureba, fakir-fukara’yı bu kış gününde sevindirelim. Moralsiz, güvenliksiz, krizlerle boğuşan halkımıza moral olsun.
M.K.

Tekel’cileri konuk etmek


DÜŞÜNMÜŞTÜM ki, Tekel işçileri bir kaç gün direnirler ve eylem biter...
Yanılmışım eylem sürüyor.
Bu durumda biz Ankara’lılar her akşam 1,2 Tekel işçisini evlerimizde konuk etsek iyi olmaz mı? Sendika düşünürse bu anlamda bir duyuru yapamaz mı?
Fikret Kemal YILDIRIM
X