Gündem Haberleri

  İşte Foça canavarları

  Hasan KIRMIZITAŞ - Ömer PINAR / DHA
  05.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa Viranşehir’de pazar günü yol kontrolünde güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen Burhan Bozkurt’un, 9 Ağustos’ta 2 askerin şehit olduğu, 9 askerin yaralandığı İzmir Foça’da askeri araca yönelik bombalı saldırıyı düzenleyen terörist olduğu ortaya çıktı.

  Aynı çatışmada yaralı yakalanan Yunus Çiçek’in (21) de Bozkurt’la birlikte saldırıyı gerçekleştirdiği açıklandı. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Polisevi’nde düzenlediği basın toplantısında öldürülen ve yaralı yakalanan teröristlerin fotoğraflarını gazetecilere göstererek şunları söyledi:

  Yaralıdan itiraf

  “Örgüt mensuplarının Foça’daki bombalı saldırı eyleminin failleri oldukları değerlendirildi. Foça eyleminde kullanılan bombalı düzenekten alınan parmak izleri ile 2 örgüt mensubunun parmak izlerinin mukayesesi sonucunda bire bir eşleştiği tespit edilmiştir. Yaralı terörist de eylemi yaptıklarını itiraf etmiştir. 3 Ağustos’ta Suriye’den gelen bu teröristler Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinden yurdumuza girmiş ‘Botan Faysal’ kod adlı örgüt yöneticisinin talimatıyla İzmir’e gönderilmiştir. Üzerinden ‘Ahmet Bal’ adına sahte kimlik çıkan ve kimliği belirlenemeyen, Suriye uyruklu olma ihtimali bulunan terörist ile Yunus Çiçek’in, PKK tarafından bomba uzmanı olarak yetiştirildiği saptanmıştır. Teröristler Foça saldırısının ardından Manisa ve Adana’da kalmış, eylem sonrası Ceylanpınar üzerinden sınırı geçip Suriye’ye gitmeyi planlamışlardır.

  15’inde dağa giti

  Yaralı terörist Yunus, Diyarbakır nüfusuna kayıtlı, Batmanlı ve 21 yaşında. Yunus 15 yaşında dağa götürülmüş bir çocuk. 6 yıldır anne ve babasını görmeden dağda özel ölme ve öldürme üzerine yetiştirilen, eğitilen bir insan. 6 yılda dünyada ve Türkiye’de neler olduğunun farkında değil.”

  Patlayıcıda izi bulundu

  Şanlıurfa Valisi Güvenç, kimliğinin belirlenmesi amacıyla basına gösterdiği “Ahmet Bal” sahte kimlikli teröriste ilişkin akşam saatlerinde yeni bilgilere ulaşıldı. Şanlıurfa Valiliği, teröristin Malatya’nın Darende ilçesi nüfusuna kayıtlı 1983 doğumlu Burhan Bozkurt olduğunu açıkladı.  Foça’daki patlamanın ardından araştırma yapan polis, teröristlerin kullandıkları malzemelerin yanı sıra patlayıcının güç kaynağı olan ve infilak sırasında zarar görmeyen pil üzerinde de yine parmak izi elde etti. Elede edilen delillerle patlayıcıda son kontrolleri yapan ve patlamaya hazır hale getiren teröristin Burhan Bozkurt olduğu saptandı.

  Foça’da 5 gözaltı

  Yaralı teröristin itiraflarının ardından Foça saldırısına ilişkin başlatılan soruşturmada dün sabah İzmir ve Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 5 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda Foça saldırısında teröristlere keşif sırasında yardım ve saldırı sonrası gizlenmelerine yardımcı olduğu ileri sürülen İzmir’de 3, Ceylanpınar’da 2 kişi gözaltına alındı.

  Bizim ekip mi yaptı?

  İki teröristin “Bahoz” kod adlı Fehman Hüseyin’den aldıkları talimat doğrultusunda Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine geçtikleri, Foça’da düzenlenen saldırı sonrası Hüseyin’in Türkiye’deki teröristlerle telsiz üzerinden bağlantı kurup, “Saldırıyı bizim gönderdiğimiz ekip mi yaptı?” diye sorduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı