Dünya Haberleri

DÜNYA

  İşte Erdoğan’ın Obama’ya Afganistan mesajları

  Uğur ERGAN / ANKARA
  04 Aralık 2009 - 01:07Son Güncelleme : 04 Aralık 2009 - 01:10

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’in, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’ta Başkan Barack Obama ile yapacağı görüşmede, Türkiye’den Afganistan için Taliban’la savaşacak muharip güç göndermesinin isteneceğini açıklaması, diplomasi ve askeri kulisleri hareketlendirdi.

  Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Karargâhı’nda yapılan değerlendirmelerde, ABD’nin bu talebine sıcak bakılmadı. Dışişleri, Türkiye’nin muharip güç göndermesinin, Türkiye’nin Afganistan ve bölgeyle ilgili politikasına uygun olmadığını başbakanlığın ilgili birimlerine bildirdi.

  Hedef nabız yoklamak

  Dışişleri kaynakları, Washington’ın bilgisi dahilinde açıklama yapan Büyükelçi Jeffrey’in, böylece Başbakan Erdoğan’ın Washington ziyareti öncesi nabız yoklamayı hedeflemiş olabileceğine dikkat çektiler.

  Genelkurmay’daki havanın da Dışişleri’nden farklı olmadığı belirtildi. Afganistan konusunun bugün yapılacak Aralık ayı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında da değerlendirilmesine kesin gözle bakılıyor. Başbakan Erdoğan’ın Başkan Obama ile görüşmesinde Afganistan konusunda şu mesajları vermesi bekleniyor:

  1750 askerimiz orada

  * 1750 askerimiz var: Türkiye, Afganistan’ın güvenliği, huzuru ve istikrara kavuşması için askeri olarak 2001 yılından beri bu ülkede mevcuttur. 1 Kasım’dan itibaren Kabil bölge Komutanlığı’nı ikinci defa üstlendik. Bunun için mevcut asker sayımızı 800’den 1750’ye çıkardık.
  * Eğitim veriyoruz: Türk askerleri uzun süredir Afgan güvenlik güçlerine eğitim vermektedir. Eğitim çalışmalarımız daha da artırılacaktır. Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün zamanından bu yana Türkiye ile Afganistan arasında tarihi ve çok sağlam ilişkiler mevcuttur. Bu nedenle Türkiye’nin Afganistan için yürüttüğü kalkınma yardımı uzun sürelidir.
  * İkinci İl İmar Timi: 2006’dan beri başarılı çalışmalar yürüten Vardak’taki Türk İl İmar Timi’ne, kısa süre için Cevizcan’da kurucağımız bir imar timi daha eklenecektir.

  Uluslararası destek tam

  * Sorunlar sadece askeri yöntemle çözülemez: Afganistan’daki mevcut sorunları sadece askeri yöntemlerle çözülmesini düşünmek yanlış bir yaklaşımdır. Bunu her defasında dile getirdik. Uluslararası toplum Türkiye’nin bu görüşüne tam destek vermektedir. Türk askerinin Afganistan’da rahatça görev yapmasının ve halk tarafından sevilmesinin en önemli nedeni, halkla kucaklaşması ve ihtiyaç duyulan hizmetleri götürmesidir.
  * Yaptıklarımız ortada: Bu kapsamda sağlık, eğitim ve altyapı başta olmak üzere halkın ihtiyaçları belirlenmeli, uluslararası toplum ihtiyaçlara yönelik çalışmalara destek vermelidir. Türkiye’nin bu yönde yaptığı çalışmalar Afganistan’da somut şekilde görülmektedir. Bu çalışmalarımız bundan sonra da devam edecektir.
  * Afganistan kendi ayakları üzerinde durmalı: Afganistan kendi ayakları üzerinde durabilir hale getirilmedir. Bunun için sorunlara Afganistan’da toplumun her kesimini kucaklayan, milli birlik ve bütünlük içinde çözümler getirilmelidir. Bunun için Türkiye’nin çabaları diplomatik alanda da yoğunlaşmaktadır. Afganistan halkının gelenek ve görenekleri dikkate alınmalı, gelenek ve göreneklerine bağlı insanlara potansiyel terörist muamelesi yapılmamalıdır.

  Asker sayısı konuşulmadı

  Jeffrey’in Türkiye ile asker sayısının konuşulduğunu belirtmesine karşılık, diplomatik kaynaklar, ABD ile yapılan görüşmede asker sayısının gündeme gelmediğini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı