İşte dolardaki yükselişin sorumlusu

Hürriyet Haber
22 Ekim 2008 - 10:16Son Güncelleme : 22 Ekim 2008 - 15:31

Dolar kuru özellikle son bir haftada çok hızlı bir hareket gerçekleştirirken, bu yükselişin sorumlusu olarak bir faktör öne çıkıyor.

Dolardaki yükselişi değerlendiren Eczacıbaşı Holding Başekonomisti Erkin Şahinöz, son dönemde yaşanan hareketlerin sebebi olarak hedge fonları (serbest yatırım fonu) gösterdi.     

Dolarda büyük spekülasyon

Piyasadan müdahale sesleri geliyor

Şahinöz, Cnbc-e'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Son iki üç haftadır yaşanan hareketin arkasındaki ana neden, hedge fonların sıkışıklığa girmiş olması. Hedge fonlardan dünya genelinde çok ciddi para çıkışları var. Geçmişte bu tip çıkışlar olduğunda hedge fonlar dönüp kredi alıyor ve talepleri karşılayabilirdu. Ama şimdi kredi piyasaları kurudu ve bunu yapamıyorlar. Mecburen ellerindeki varlıkları satmaya başladılar. Hedge fonların aralarında Türkiye, Brezilya ve Meksika gibi ülkelerin olduğu gelişmekte olan ülkelerde önemli varlıkları var. Fonlar Türkiye'deki hisselerini ve bonolarını satıp dolarını alıp gidiyor... Yaşanan yükseliş de buradan kaynaklanıyor. "

YTL'nin 1.55'ten sonra önünün açıldığını söyleyen Şahinöz, hedge fonlardan çıkış devam ettiği sürece doların 1.70-1.80 aralığına kadar gidebileceğini ifade etti.

 Akbank Başekonomisti Fatma Melek de, zarar yazan hedge fonların gelişmekte olan ülkelerdeki pozisyonları kapatmak için dolara talebinin Türkiye'de doların değer  kazanmasında etkili olduğunu kaydetti.

2008 başına göre Türk lirası, Brezilya reali, Güney Afrika randının  sırasıyla yüzde 35, yüzde 26, yüzde 55'lik değer kaybı yaşadığını ifade eden  Melek, şunları kaydetti:

"Son günlerde Türkiye dahil gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde yaşanan değer kaybının önemli bir sebebi, ellerindeki menkul değerlerden ve yatırımcı çıkışlarından zarar yazan hedge fonların kısa vadeli para piyasalarından borçlanma olanakları  kısıtlı olduğundan gelişmekte olan ülkelerdeki pozisyonları kapatmak için dolar talep etmeleri. Ayrıca, azalan risk alma iştahı gelişmekte olan ülkelerden daha fazla çıkışları beraberinde getiriyor."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı