Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte devlet işte bayrak

  Hürriyet Haber
  21.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.07.1999 - 00:01

  Barış Harekatı'nın 25'inci yıldönümü kutlamalarına katılmak için geldiği KKTC'büyük coşkuyla karşılanan Başbakan Bülent Ecevit, dünyaya hem siyasi, hem de askeri boyutta sert mesajlar verdi. KKTC'nin bağımsız bir devlet olduğunu vurgulayan Ecevit, ‘‘Bağımızılığın bir gereği bayraksa işte bayrak. Vatansa işte vatan. Devletse işte devlet’’ diye konuştu. İşte Ecevit'in 20 Temmuz mesajları:

  Bütünleşiriz Konfederasyon olmazsa ne olacak? İki altenatifi vardır. Birincisi şimdiki durumun sürüp gitmesi. İkinci alternatif, baskılar artarsa KKTC ile Türkiye'nin daha ileri ölçüde; ne kadar gerekirse o ölçüde bütünleşmeleridir. Türkiye için kendi bağımsızlığı ne kadar vazgeçilmez ve kaçınılmazsa, KKTC'nin bağımsızlığı da o kadar vazgeçilmez ve kaçınılmazdır.

  G-8 KARIŞMASIN

  Kıbrıs'ta sorun yoktur, çözüm vardır. G-8'ler diye bilinen sekiz devlet şimdi Kıbrıs'a el atmaya kalkıştı. Bu hakkı nereden alıyorlar. Bunlardan sadece garantör olarak İngiltere'nin, yasal olmasa bile süper güç olarak ABD'nin karışma hakkı vardır. Ancak bu iki devlet geçmişten Türkiye ve KKTC'nin baskılara boyun eğmeyeceğini bilirler. Önkoşulsuz görüşme istiyorlar. Ama G-8'ler koşul getiriyorlar. Tek devlet, tek uluslararası kimlik öngören bir federasyon istiyorlar. Koşulsuz görüşme ancak KKTC gerçeğinin kabulüyle olur. Bir başka koşul da zalimce ekonomik ambargonun kaldırılmasıdır. İki lider, iki bağımsız devlet arasında görüşmeler için bir araya gelirler. Üstelik, dünyanın herhangi bir ucunda değil, Kıbrıs topraklarında bir araya gelirler.

  GÜCÜMÜZÜ SINAMAYIN

  İki İngiliz gazeteci ‘Kıbrıs Komplosu’ adlı bir kitap yayınladı. Kitapta, 15 Temmuz 1974 darbesinde Atina'da ABD Büyükelçisi olarak görev yapan Tasca'nın bir sözü yer alıyor; ‘Harekat hazırlığı Makarios darbeyle düşürülmeden önce başlamış olmalı. Bana, bir ülkenin üç-dört gün içinde 25 bin askeri sayısız tankı, uçağı ve gemiyi hazırlayıp adaya gönderdiğini söylemeyin. Bunu kimse yapamaz.’ ABD Büyükelçisi doğru söylüyor. Bunu kimse yapamaz. Ama Türk ordusu yaptı. Çünkü bu ordu Çanakkale mucizesini de Kurtuluş Savaşı mucizesini de yaratmış olan ordudur. Çünkü bu ordu gücünü eşşiz komutan Atatürk ve Türk ulusundan almaktadır. Onun için tavsiye ederim kimse bu ordunun gücünü bir daha sınamaya kalkışmasın. Türk ulusunun baskılar karşısındaki direncini de sınamaya kalkışmasın.

  BİZE TEŞEKKÜR ETSİNLER

  Kıbrıs Barış Harekatı yapılmasaydı, Kosova ve Bosna'dakinden daha büyük bir katliam yaşanacaktı. Yunanistan ile Kıbrıs birleşecekti. Yunan cuntası zafere ulaşacaktı. Türk-Yunan ilşkileri onulmaz derecede yara alacaktı. Doğu Akdeniz'in duyarlı dengesi altüst olacaktı. Bütün bunları engellediğimiz için dünyanın bize ve Kıbrıslı Türklere teşekkür etmesi gerekir. Demokrasinin beşiği Yunanistan'a demokrasiyi getirdik.

  Kurtarıcıya hoşgeldin

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Bülent Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit'i çok sıcak karşıladı. İki lider gazetecilere böyle el ele poz verdi. Lefkoşa'daki törenlerde geçtiğimiz yıllara göre daha büyük bir coşku yaşandı. Ecevit, ‘‘Kurtarıcımız hoş geldin’’ pankartlarıyla karşılandı. KKTC çapında kutlamalar yapılırken, Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi Türk Yıldızları da Girne semalarında gerçekleştirdiği gösterisiyle nefes kesti.

  Türkiye oradaydı

  Türkiye Kıbrıs'ta tek cüvut, tek yürek. KKTC'deki kutlamaları Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, CHP Genel Başkanı Altan Öymen ve Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel birlikte izlediler. Törenlerde Türkiye ilk kez 6 bakanla temsil edildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı