Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte Ciguli'nin ailesi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Hürriyet, ‘‘Binnaz’’ isimli şarkısı ile bir anda müzik dünyasını kasıp kavuran, isimsiz sanatçılar kategorisinde 400 bin kaset satarak rekor kıran Ahmet Ciguli'nin, Bulgaristan'ın Haskova şehrindeki evine konuk olan ilk Türk gazetesi oldu.

Binnaz, Türkiye'de olduğu gibi Bulgaristan televizyon ve radyo kanallarında listebaşı... Taksilerde, cafe ve restaurantlarda, düğünlerde hep ‘‘Binnaz’’ çalıyor. ‘‘Binnaz’’, Bulgaristan'da öylesine çıkış yapmış ki, artık Bulgar'dan Türk soydaşa, Pomak'tan Roman'a, herkesin ağzında... Kısacası son günlerde Bulgaristan'da Bulgarlar, ‘‘Binnaz’’la yatıp, ‘‘Binnaz’’la kalkıyor.

Ciguli'nin evi Evi Haskova'nın dışında Romanların çoğunlukta yaşadığı blokların 8'nci katında... Ciguli'nin evini sorduğumuzda yol göstermek için çoluk, çocuk peşimize kuyruk oldu.

Kapıyı eşi Ayten açtı. HÜRRİYET'ten olduğumuzu söyledik. ‘‘Abe.. hoş gelmişsiniz’’ dedi. Oğullarına, ‘‘Abe gelin, Türkiya'dan gazatacılar gelmiş’’ diye seslenerek bizi eve konuk etti.

Bir müzikholde rahatlıkla kullanılabilecek dev bir kaset çalarda ‘‘Binnaz’’ gümbür gümbür çalıyordu. Ayten, önce oğulları İbrahim Tatlıses (20), Ferdi Tayfur'u (19) tanıttı. Ardından bir meyva suyu ikram etti.

ÖZAL'A HAYIR DUASI

Ciguli, Türk müzik dünyasına nasıl bomba gibi düştü? Ayten, önce Turgut Özal'a dua ederek lafa başladı: ‘‘Allah ondan razı olsun, kocamın Türkiye'ye gitmesinde, şöhret olmasında onun hakkını ölene kadar unutmayacağız. O kapıyı açtı, bizi içeri aldı. Özal ölmedi, bizim yüreğimizde hep yaşıyor.’’ Eşinin Türkiye'ye cebinde birkaç Leva yol parası, bir pantolon, üç gömlek'le gittiğini söyledi ve ‘‘Cigulim, Kumkapı'da vitrine çıktı’’ dedi.

Büyük oğul İbrahim Tatlıses masa üstünde bir Bulgar gazetesini alıp önüme koydu ve manşeti gösterip, ‘‘Gazeteci abi, bu Bulgar gazetesi babama, bize Roman diye yazmış. Biz Roman değiliz. Bir Türk muhaciriz, Romanlığı asla kabul etmiyoruz. Babam Roman parçaları yaptıysa Roman mı oldu? Adnan Şenses abi ile Sibel Can, Güllü, Kibariye ablalarımız Roman şarkıları okuyorsa onlarda Roman mı oldu?’’ derken, eşi Ayten, ‘‘Türkiye kocam Ciguli'nin kıymetini bilsin. Biz onunla iftihar ediyoruz. Ona Türkiye'deki çalışmalarında mutluluklar, başarılar diliyorum’’ dedi.

BABAMIZA GÜVENİYORUZ

Peki siz Bulgaristan'da, Ciguli, Türkiye'de mi yaşayacak?

- ‘‘Yok öyle şey. Ben ve çocuklarım Ciguli'siz yapamayız. O şimdi Türkiye'de şöhret basamaklarını üçer üçer çıkıyor. Bize bu yaşadığımız kasabada iki katlı villa aldı. Ama bizi yakında yanına Türkiye'ye alacağını söyledi. Biz babamıza güveniyoruz.’’

Yani Ciguli, renkli İstanbul'da sizi unutmayacak öyle mi?

‘‘Elbette. Ben Ciguli'siz, Ciguli, Ayten'siz yapamaz. Gazatacı abi. Patronu söz vermiş, bize İstanbul'da ev alacak mış. Evi alınca bizde babamızın yanına gideceğiz’’

Peki Ciguli sence Türkiye'de çapkınlık yapar mı?

‘‘Ben ona güvenirim. Öyle taraklarda da bezi yoktur kocamın. O hep beni düşünür. Duysam da, görsem de inanmam’’

Ciguli nasıl bir adam?

‘‘Çok iyi bir koca...’’

Yok onu sormadım.

‘‘Çok karakterli adamdır. O bir şovmendir. Ağlayan adamı saniyede güldürür. İnsanı mutlu yapar’’

O sırada küçük oğlu Ferdi Tayfur söze girdi ve ‘‘Babamız bir altın madalya gibidir. O altın, hayatta hiç küflenmez. Babamız bizim için çok önemlidir. O başımızda sağolsun’’

Ciguli, sizlere nasıl bakıyor?

Önce eşi Ayten söze girdi. ‘‘İki gözü ile bakar. Kalbi ile sever’’. Oğulları, ‘‘Para bizim için önemli değil. Babamız halkımızı kazandı. Televizyonlarda sesini işittikçe, gördükçe gurur duyuyoruz’’

BİNNAZ ORTADA YOK

Peki Bulgaristan'da şöhretli bir babanın eşi ve çocukları olarak yaşamak nasıl bir duygu?

Ayten saçlarını iki yana atıp, koltukta bir de gerdan kırıp, ‘‘Bütün konu komşu evimizden dışarı çıkmaz. Ama biz alçak gönüllü insanlarız’’ dedi. Oğulları ise ‘‘Babamızın şöhreti bizim bacaklarımızı birbirine dolandırmıyor. Biz kasabada eskiden nasıl yürüyorsak, şimdi öyle yürüyoruz’’ diye yanıtladı.

Peki bu Binnaz nerede?

Röportaj sırasında kapattığı kasetin sesini oğlu İbrahim Tatlıses, tekrar açtı.

Hayır ben şarkıcı karısı Binnaz'ı sordum?

‘‘Abe. O Binnaz çok uzaklardadır. Bulamazsınız onu.’’

N'oldu öldü mü?

‘‘Yok bee yaşar o.. Ama yerini, yurdunu bilemeyiz artık. Ciguli yuvasını yıkılmaktan kurtardı. Eşi kocamın klarnetçisiydi. Şöyle bana bir bak bakayım. Benim şişmanımdı. Hep içkili eve gelir, Binnaz'ı döver, aç bırakırdı. Kocam, Binnaz'a 'Bu adam sana kötü davranıyorsa onu gruptan atayım' dedi. Binnaz da kocama, 'Şu sarhoş adamı bir doğrult' dedi. Ama benim Cigulim, daha sonra Binnaz'ın adına bu besteyi yaptı. Ve Binnaz'ın yuvasını kurtardı. Biz de şimdi Binnaz'ın yerini bilemiyoruz. Belki Griçya da (Yunanistan) köy düğünlerinde kocası ile geziyordur’’
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler