Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  İşte Chrome'un tüm şifrelerinizi sakladığı havuzu

  Hürriyet Haber
  15 Ocak 2016 - 07:33Son Güncelleme : 15 Ocak 2016 - 08:27

  Uzun zamandır kullandığınız Chrome tarayıcınız aslında gizliden gizliye tüm şifrelerinizi kaydediyor ve bakın nerede saklıyor?

  Google Chrome, farklı sitelere ait şifrelerinizi hatırlayabilen kullanışlı bir şifre yöneticisine sahip. Tarayıcının Ayarlar sekmesinden bu şifrelere her zaman için ulaşabiliyorsunuz. Kayıtlı kullanıcı adı ve şifrelerinizin tutulduğu veritabanı aynı zamanda web üzerinde de saklanıyor.

  İşte Chromeun tüm şifrelerinizi sakladığı havuzu

  passwords.google.com adresini ziyaret ederek herhangi bir tarayıcıda kayıtlı şifrelerinizi görebilirsiniz. Elbette öncelikle oturum açmanız istenecektir. Giriş işlemi tamamlandıktan sonra saklanan ve senkronize şifreler tek bir ana liste olarak görüntülenecektir.

  Google Chrome için Star Wars oyunu yaptıGoogle Chrome için Star Wars oyunu yaptı

  Herhangi bir girişi silmek için sağ kısımdaki çarpı işaretini kullanabilirsiniz. Böylece söz konusu site ziyaret edildiğinde sıfırdan oturum açılması gerekecek. Yine aynı şekilde unuttuğunuz şifreleri görüntülemek için göz simgesine tıklamanız yeterli.

  İşte Chromeun tüm şifrelerinizi sakladığı havuzu

  Windows 10un gizli işlevleriWindows 10'un gizli işlevleri

  Şifreler sadece Chrome senkronizasyonu açıkken ve Google Hesabınızla oturum açtığınız taktirde burada saklanır. İlgili seçenek masaüstü tarayıcının Gelişmiş Ayarlar sekmesi altında "Web şifrelerini kaydetmeyi öner" şeklinde yer alıyor. Chrome'un mobil uygulamasında ise Ayarlar bölümündeki "Şifreleri kaydetme" bölümünü etkinleştirmeniz gerekiyor.

  BAŞKA BİLGİSAYARDAN ŞİFRE GİRERKEN DİKKAT

  Kullanıcıların özellikle başka bilgisayarlar kullanırken şifre girmemeleri önemli; bir başkasının bilgisayarında ve o kişinin Google hesabıyla bir hesaba şifrenizi kaydederek girdiğinizde şifrenizi elinizle o kişiyle paylaşmış olursunuz.

  Önceki satırlarda belirttiğimiz üzere Google'a alenen isteyerek verdiğimiz şifreler bu sayfada yer alıyor ve biz istemediğimiz sürece de bu şifreler ilgili sayfada yer almıyor.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: CHROME'UN 20 GİZLİ ÖZELLİĞİ

  Etiketler: google , chrome , internet
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı