Gündem Haberleri

  İşte CHP'nin seçim sloganları

  Hürriyet Haber
  21.05.2007 - 11:55 | Son Güncelleme:

  CHP solda birleşmenin ardından seçim çalışmalarını hızlandırdı. Parti sloganları ve vatandaşa vereceği sözleri basılı hale getirdi ve dağıtmaya başladı.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP hükümetinin ülkeye verdiği zararlar konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la tartışmaya hazır olduğunu söyledi. Baykal, bu sabah bir grup vatandaşla sohbet ederken, bu konuda Başbakana çağrıları olacağını belirtti.

  CHP, seçim meydanlarında kullanacağı sloganları da belirledi. CHP’nin sloganlarından bazıları şöyle:

  - Halkımız ezilmeyecek.
  - Ülkemiz soyulmayacak.
  - Devletimiz bölünmeyecek.
  - Geleceğimiz teslim alınamayacak.
  - Güzel günlerde, hep beraber.

  CHP’nin halka dağıtacağı broşürlerde, sosyal demokrat iktidarında halka şu sözler verilecek:

  İşte CHPnin seçim sloganları- AKP yaptıklarını ödeyecek: İç ve dış politikada ülkenin dibine dinamit koyan, yolsuzluk batağına saplananlar Yüce Divan’a çıkacak.
  - Rejim Düşmanı kaçamaz: Cumhuriyeti laik çizgiden, Atatürk ilkelerinden saptırma gayretindeki düşmanlar hesap verecek.
  - Dokunulmazlık bitecek: Çalan, milleti soyan, dolandıranlar artık TBMM çatısı altına sığınamayacak, adalete çıkaracağız.
  - Talan Durdurulacak: İhale kayırmaları, yerel yönetimlerdeki peşkeş çekmelere son vereceğiz. Kirli dosyalar açılacak.
  - Kadınlar hakkını alacak: Türk kadını, ekonomide, eğitimde, siyasette haklarına kavuşacak, kimliğini bulacak.
  - Gençler Huzura kavuşacak: Gençler, “Karşılıksız yaşam desteği”ne “harçsız kaliteli yükseköğrenime”, “güvenli, sağlıklı yurtlara” kavuşacak, “Genç-iş” ve “Genç-İş-Kur” projeleriyle işsizliği aşacak.

  GENÇ PARTİ'YE İLGİMİZ VAR

  Deniz Baykal, seçim işbirliği ve partiler arası görüşmelerle ilgili soruları yanıtlarken, Genç Parti (GP) ile de bazı temaslarının olduğunu belirtti. GP'nin “CHP’ye ilgisi olduğunun” söylenmesi üzerine Baykal, “Bizim de onlara ilgimiz var. İlgi karşılıklı” dedi.

  Baykal, GP ile kurumsal müzakere ve çalışma içinde olmadıklarını fakat iki parti arasında temasların yapıldığını ifade etti. Baykal, konuyla ilgili şunları söyledi:

  “Bir kurumsal müzakere ve çalışma içinde olmadığımızı söyleyebilirim. Temas oldu. Bazı temaslar şu zamana kadar yapıldı. Bizim de onlara ilgimiz var. İlgi karşılıklı. Onlar da bir Türkiye’deki bu gidişe karşı bir meydan okuma davranışı sergiliyorlar. Bizim ilgimizin dışında olduğunu söyleyemem. Seçmenleriyle kucaklaşmaktan çok büyük mutluluk duyarız tabi. Onlar da bu uygulamaya karşı tepki duyan insanlar bildiğim kadarıyla. Ama partiler arası bir müzakere, bir çalışma yok.”

  SIRA SEÇMENDE

  Birleşme konusunda halktan büyük destek gördüklerini yineleyen Baykal, “Biz sözümüzü tuttuk, şimdi sıra seçmende” dedi. Seçimlere dönük tahminde bulunmayan Baykal, partisinin ve kendisinin iktidara hazır olduğunu söyledi.

  Bir soru üzerine AKP dönemindeki özelleştirmeleri değerlendiren Baykal, ağırlıklı olarak Telekom özelleştirmesini eleştirdi. Seçimlerde iktidara geldikleri taktirde AKP dönemindeki özelleştirmeleri gözden geçirip geçirmeyeceklerine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Baykal, “Bunların hepsine bakılması lazım” dedi. Baykal, özellikle Telekom’un özelleştirilmesinin Türkiye’nin vicdanını kanattığını ifade etti. Telekom’un daha uygun şekilde özelleştirilebileceğini belirten Baykal, konunun daha güven verici şekilde ele alınabileceğini kaydetti. Baykal, Telekom’un satışıyla ilgili, “Sadece taksitleriyle son zamanlarda yapılan zamlarla getirdiği ek kaynaklarla satışın bedelleri rahatlıkla karşılanır hale geldi. Kendi kendimize... derenin taşıyla derenin kuşunu vurdular” diye konuştu.

  TELEKOM YANITI

  İktidara gelmeleri halinde, Telekom özelleştirmesini tekrar ele alıp almayacaklarının sorulması üzerine, “Şimdi benim burada oturup ‘bunu kabul etmiyoruz, bunu ortadan kaldıracağız’ demem çok yanlış olur” diyen Baykal, şunları söyledi:

  “Ama bu konuda Türkiye’nin vicdanı kanamaktadır. Bir sıkıntı olmuştur. Tabi bundan sonraki gelişmelerin daha sağlıklı yönlendirileceği açıktır, hiç kuşku yok. Bizim derdimiz, geçmişle hesaplaşmayı hukuken ve meşruiyet çerçevesi içinde yapabildiğimiz ölçüde yapmak ama asıl ilgimizi, dikkatimizi ülkenin geleceğine yöneltmek. Bundan sonda artık böyle ilişkilerin Türkiye’de prim yapmayacağını, böyle bir anlayışla Türkiye ile ilişki kurulmayacağını, Türkiye’nin ciddi bir devlet olduğunu göstermektir.”

  ÇÜRÜK YUMURTA UNAKITAN'IN UZMANLIĞI

  CHP Lideri Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Erzurum’da söylediği “çürük yumurta” benzetmesine yanıt verdi. Baykal, “Çürük yumurta konusunda uzmanlık bizde değil sayın Maliye Bakanı’nda ve Başbakan’da. Çürük yumurta, kaçak inşaat, orman kesme, zimmet, suiistimal, aflar... Bunlar bizim ihtisas alanımız değil, bunlar başkalarının ihtisas alanı” diye konuştu.

  BEN AKP’YE BÖYLE DİYEMEM

  Baykal, “kırıcı bir laf” diye tanımladığı benzetmenin Başbakan’ın ağzına yakışmadığını söyledi. “İnsan nasıl olur da, nasıl kıyar da bu milletin iki güzide partisine 'çürük yumurta' deme ihtiyacını hisseder. Ben AKP’ye diyemem, kesin diyemem” ifadelerini kullanan Baykal, söz konusu benzetmeyi kullanan biriyle ilgili “millete saygı gösteriyor” diye düşünülemeyeceğini kaydetti. Bu benzetmenin, Başbakan’ın “iç dünyasını” yansıttığını ifade eden Baykal, “Çok şaşırdım, çok üzüldüm böyle bir yaklaşım içine girmiş olmasına” dedi. Baykal, şunları söyledi:

  “CHP ve DSP Türkiye’nin temel saygın siyasi kuruluşları. İşbirliği yapıyoruz. Millet de bunu istiyor. Meydanlar bunun için bizim önümüze büyük talepler getiriyor. Biz de o doğrultuda harekete geçiyoruz ve güzel bir iş yaptığımızı görüyorum. Sen Başbakansın, ülkedeki güzellikten memnun olacaksın. Bu güzellik senin lehinedir, aleyhinedir. Bu hesabı aşmış olacaksın. Senin problemin o. Sen bunu aşamamışsın. Sen kendi çıkarına, kendi hesabına uygun olmayan her şeyi milletin hesabına uygun da olsa yok sayıyorsun, karalamaya çalışıyorsun.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı