Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte çarpıcı Siirt iddianamesi

  Okan KONURALP / ANKARA
  06.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.05.2010 - 22:00

  Siirt’te ilköğretim öğrencisi G.E. ve Ş.Y. ile kardeşler H.T. ve S.T.’ye, onlarca erkeğin tecavüz etmesi olayıyla ilgili savcılık iddianamesinde çarpıcı detaylar yer alıyor.

  İddianamede, çocukların okuduğu ilköğretimdeki müdür yardımcısı F.K.’nin, olay tarihinde 15 yaşın altında olan 4 öğrencisine nasıl tecavüz ettiği tüm ayrıntılarıyla yer aldı. Siirt Cumhuriyet Savcısı Yunus Abdullah Tokgöz’ün hazırladığı iddianameye göre tecavüzcüler arasında baba ile oğul H.T. ve M.T. de bulunuyor.

  Nitelikli cinsel istismar

  İddianamede H.T. ve S.T. kardeşlerin 2006-2010 tarihleri arasında, “Cebir, hile ve tehditle iradeyi etkileyen davranışlar neticesinde nitelikli cinsel istismara maruz kaldıkları” vurgulanıyor. G.E. ve Ş.Y.’nin de “Vücut dokunulmazlığı ihlal edilmek suretiyle, hile, cebir ve tehdit altında cinsel yönden istismar edildiği” tespiti yapılıyor. İddianamede, başta F.K. olmak üzere 20 sanığın, TCK’nin 103’üncü maddesi kapsamında, çocuklara karşı cinsel suç işledikleri belirtiliyor ve 20 kişi hakkında 8 ile 15’er yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası isteniyor.

  İç acıtan değerlendirme

  İddianamede, cinsel istismar kurbanı dört çocuğun psikolojik durumlarıyla ilgili olarak da iç acıtan değerlendirmeler yapılıyor.  Siirt Devlet Hastanesi’nden alınan rapora göre S.T.’nin “benlik kaygısıyla ve yaşanılan travmatik olayla meşgul, maruz kaldığı olay sonrası ruh sağlığının bozulduğu” belirtiliyor. Ş.Y.’de “major depresyon”, G.E.’de “depresif duygu bozukluğu, anksiyete, uyum bozukluğu ve major depresif bozukluk geliştiği” teşhisi iddianamede yer alıyor. H.T. hakkında “Yaşadığı travmatik olayın etkisi altında, ruh sağlığı bozulmuş” değerlendirmesi yapılıyor.

  ‘Bu cinsel terör’

  CHP adına Siirt’te tecavüz olayıyla ilgili incelemelerde bulunan İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, şunları söyledi: “Suça karışan 19 kişi daha var. Onlar hakkında da ikinci bir iddianame hazırlanacak. Buradaki olayı salt bir tecavüz olarak nitelendirmek yanlış olur. Kızlarımızın çocuk bedenlerine düzenli ve sürekli olarak cinsel terör uygulanmış. Siirt bulunduğu bölge itibariyle güvenlik ve istihbarat bakımından önde gelen illerimizden biri. Buna karşın 2006 yılından bu yana devam eden bu cinsel terörden ilin yöneticilerinin, valinin, emniyet müdürünün haberinin olmaması çok ilginç.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı