Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte canavar

  Hürriyet Haber
  09 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Şubat 2000 - 00:01

  Vahşette düğüm çözüldü

  Antalya'da iki küçük kız kardeşi bir ağaca bağlayarak öldürmekle suçlanan kapı komşuları tutuklandı. Zanlının defterinden küçük kurbanların yazıları çıktı

  Boğularak öldürülen Berivan ve Esra Aydın adlı 2 küçük kız kardeşin katil zanlısı Mahmut Yaldız, kaçtığı köyünden jandarma tarafından yakalanarak Antalya’ya getirildi. Ve mahkeme Yaldız’ı tutukladı

  Cinayet delili

  Korkunç cinayetten sonra aynı mahalledeki evini satan, çocuklarını başka okula kaydeden ve kenti terkeden pazarcı Mahmut Yaldız, memleketi Afşin'de yakalandı. Antalya'ya getirilen Yaldız, evini sattığı ve olay günü nerede olduğu sorularına çelişkili cevaplar verdi. Ankara'ya gönderilen Mahmut Yaldız'ın telefon fihristi incelendi ve cinayetin en önemli delili ortaya çıkarıldı.

  Özel inceleme

  Yaldız, telefon defterindeki ‘‘Atatürk’’, ‘‘Seni seviyorum öğretmenim’’ yazıları ile bazı şekillerin kendi çocuklarına ait olduğunu söyledi. Ancak, Yaldız'ın çocukları ile vahşet kurbanı iki kardeşin defterlerindeki yazılar, Ankara'daki kriminal laboratuarda karşılaştırıldığında Berivan ve Esra Aydın'a ait olduğu belirlendi. Yaldız tutuklanıp cezaevine konuldu.

  Kördüğümü çözen ipucu

  KIzIllIk Mevkiinhdeki ormanlık alanda cesetleri bulunan 9 yaşındaki Berivan ile 7 yaşındaki Esra Aydın kardeşlerin katil zanlısıyla ilgili delili bilim ortaya çıkardı.

  Ankara'daki Jandarma Kriminoloji Laboratuvarı, bugüne kadar 200 farklı kişinin kıl ve kan örnekleri ile ipucunu inceledi ve cinayetteki kördüğümü, bir yazı örneğiyle çözdü.

  İlk tutuklama

  ANTALYA'da tecavüz edilerek vahşice katledilen Berivan ve Esra Aydın adlı iki kız kardeşin cinayeti ile ilgili olarak ilk tutuklama yapıldı. Bir haftadır gözaltında bulunan Mahmut Yaldız tutuklandı. Vahşette önemli ipucu sayılabilecek bir deftere el konuldu.

  EKİP GETİRDİ

  Bir ihbar üzerine, pazarcılık yaptığı öğrenilen Mahmut Yaldız'ı sorgulamak için arayan jandarma, söz konusu kişinin Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesi'ne gittiğini belirlemişti.

  Vahşet olayından hemen sonra evini sattığı, çocuklarını başka bir ilköğretim okuluna kaydettirdiği saptanan Yaldız'ın, neden evini sattığı ve olay günü nerede olduğu yolundaki sorulara çelişkili cevaplar vermesi jandarmanın dikkatini çekti. Bu olayda son bir gelişme yaşandı. Ankara'ya gönderilen bir telefon fihristi önemli deliller arasında yerini aldı.

  GİZLİCE MAHKEME

  Yaldız'a ait telefon fihristini inceleyen jandarma, ‘‘Atatürk’’, ‘‘Seni severim öğretmenim’’ yazısılarıyla, bazı bitki ve hayvanlara ait şekillerin yer aldığını farketti.

  Söz konusu fihrist ile Yaldız'ın çocukları ve vahşet kurbanı iki kardeşin defterlerindeki yazılar Ankara'daki labaratuarda karşılaştırıldı. Yazıların Berivan ve Esra Aydın kardeşlere ait olduğu belirlendi. Bu gelişmeler üzerine, Yaldız gizlice Antalya Adliyesi'ne götürüldü ve Nöbetçi mahkemede tutuklanarak E Tipi Kapalı Cezaevi'ne konuldu.

  Olay nasıl olmuştu?

  9 yaşındaki Berivan ile 7 yaşındaki Esra Aydın kardeşler, 3 Ocak'ta okula giderken ortadan koybolmuş, 10 Ocak'ta ise Kızıllı Mevkii'ndeki bir ormanlık alanda cesetleri bulunmuştu. Elleri, önlük kuşaklarıyla önce birbirlerine daha sonra ağaca bağlanan kardeşlerden Berivan'a tecavüz edilmiş, Esra'ya ise bir cisimle fiili livatada bulunulmuştu. Yapılan otopside, Berivan'ın bacak arasında bir erkek kılı bulunmuştu. Olayın hemen ardından polis ve jandarmanın ortaklaşa düzenlediği operasyonlarda bir çok kişi gözaltına alınmış, 200'e yakın kişiden alınan kıl ve kan örnekleri Ankara'ya Jandarma Krimonoloji Laboratuarı'na gönderilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı