Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte Beşiktaş’ın İskoç fanatiği

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş'ın Leeds United'la oynadığı ve 6-0 yenildiği maçı izleyenler arasında siyah beyaz formasıyla fanatik bir Beşiktaşlı genç de vardı. İşin ilginç yanı, bu Beşiktaş hayranının bir İskoç olmasıydı. Türkiye'de doğan ama şu anda Glasgow'da yaşayan bu taraftara, babası yakın bir arkadaşının adını vermişti: Samim...

BİR Türk olarak hem Leeds'te İskoçlar'la el ele, Beşiktaş için yüreğimin çarpacağı doğrusu aklımın ucuna gelmemişti.

Stada girerken yol gösteren güvenlik görevlisinin telaşına biz de katıldık.

‘‘Beni yakından izleyin, sakın ayrılmayın.’’

Eteğine yapıştık, İngilizler'e kapılmadan yerimizi bulduk.

Elland Road stadında neredeyse izole vaziyetteki bir avuç Türk'ün arasında stadı dolduran fanatik İngilizler'i seyrettim. Bize dönüp gülüyorlar, elleriyle ‘‘yenme’’ işaretleriyle yapıyorlardı. O sırada bir anons duyuldu:

‘‘Maçı 34.485 seyirci izliyor.’’

Tribündeki Londralı Türklerin sayısı 70 olduğuna göre, 34.415 göz 90 dakika boyunca üstümüzde olacaktı.

Beşiktaş şarkısını korkarak söyleyen Türklerin elinde siyah-beyaz bayrak da yoktu. Yanımda oturan genç ise, Kara Kartal formasıyla kendinden pek emindi. Gence sordum:

‘‘Nereden geldin?’’

‘‘Glasgow'dan.’’ dedi. Ve bozuk Türkçesiyle ekledi:

‘‘Ben bir İskoç'um. Hem de Beşiktaşlı'yım.’’

Yanındaki babası da, onun gibi Beşiktaş'lıydı.

Julyan Lindstone ve oğlunun öyküsü ilginçti:

‘‘15 yıl Türkiye'de kaldık. Öğretmen olarak çalıştım. Bir süre de İzmir'de turizmcilik yaptım. Ankaralı Samim adındaki arkadaşımın adını oğluma verdim. Türklere sevgim beni ve oğlum Samim'i Beşiktaşlı yaptı. Türkiye'ye maç için gitmek zor ama, Glasgow'dan 5 saatte Beşiktaş için Leeds'e geldik.’’

Üstündeki Beşiktaş formasını stada girerken fanatiklerin saldırısına uğrama korkusuyla gizleyen, stada girdikten sonra Kara Kartal'ıyla övünen Samim, maç boyunca yerde sürünen Beşiktaş'a ‘‘Hadi, hadi’’ diye moral verdi. Ama onu hiçbir oyuncu duymadı, duymak da istemedi.

İlk 20 dakikada peşpeşe gelen üç golle sarsılan ve gözleri dolan İngiliz Samim'e ‘‘Üzülme’’ dedim. Son derece üzgün durumdaki Samim, beni teselli etmeye başladı:

‘‘Siz üzülmeyin, ikinci yarıda yeneriz.’’

90 dakikanın son anında gelen altıncı golle Samim ve babasını çökerten Beşiktaşlılar, sahadan ayrılırken İngiliz gence sordum:

‘‘Beşiktaş aşkın bitti mi?’’

Kararlıydı.

‘‘Başarı bir dahaki sefere kaldı.’’ dedi ve gecenin bir saatinde gözleri yaşlı bir şekilde Glasgow'a doğru yola koyuldu.


Bunları da Beğenebilirsiniz