« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte benim felsefem

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Scala, Kartal’ı zaferlere uçuracak kuralları HÜRRİYET’e açıkladı

BEŞİKTAŞ Teknik Direktörü Nevio Scala 2 yıllık bir program ile hazırlandıklarını belirterek bu süre içerisinde yaptıklarını ve gerçekleştirmek istediklerini tek tek Hürriyet'e anlattı. Türkiye ve Beşiktaş'a gelmekten mutlu olduğunu kaydeden Scala ‘‘27 futbolcumuz var. Ben 11 futbolcu üstüne gözümü kapatmam. Haftadan haftaya düşünürüm. Benim felsefemi benimseyen futbolcular zaferle kucaklaşır’’ dedi.

İtalyan hoca felsefesini şöyle açıkladı:

1- Futbol çok basit oyun. Kimse futbolu yeniden keşif için uğraşmasın. Futbolcularım çok basit futbol oynasınlar.

2- Futbolcuların davranışları profesyonelce olmalı.

3- Futbolcular verdiğim kararları olgunlukla karşılamalılar. Yedek kalma ve oyundan alma durumlarında tavır göstermemeleri gerekir.

4- Takım içinde büyük arkadaşlık olmalı. Genç yaşlı ayrımı istemem.

5- Futbolcularım özel maç dahil her karşılaşmadan galip gelmeyi akıllarından çıkarmamalı.

Scala, Türkiye Ligi ve Şampiyonlar Ligi'ndeki hedeflerine ulaşma yolunda başarılı bir adım attıklarını vurgulayarak düşüncelerini şöyle açıkladı:

Onlar düşünsün

- Şampiyonlar Ligi'ne psikolojik ve fizyolojik olarak hazırlanacağız. Şampiyonlar Ligi'nde en güçlü gruptayız diye kendimizi bırakmayacağız. Sakin olacağız ve bildiğimiz sistemi uygulayacağız. Rakibe göre taktik değiştirmeyeceğim. Beşiktaş kişilikli oynayacak. Rakiplerden kesinlikle çekinmiyorum. Onlar Beşiktaş'ın hesabını yapsınlar.

Kötü oynamadık

- Beşiktaş'ın kötü futbol oynadığı iddialarına kesinlikle katılmıyorum. Sezon başından bu yana mükemmel bir futbol oynadık. Bulgar ve Ruslar'ın en güçlü ekipleriyle karşılaştık. Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarında sergilediğimiz futbol bunun en büyük örneği. Kötü futbol oynadığınızda maç kazanamazsınız.

Kadromuz zengin

- Elimde çok güçlü oyuncular var. Kadrom çok zengin. Bir maçın içinde Mehmet, İbrahim, Yasin'i seçiyorum. Takımda kim varsa hazır olmasını istiyorum. Çünkü haftadan haftaya futbolcuların fizik ve kondisyonlarında değişme oluyor. Rekabet ortamı var. Hepsinin eşit seviyede formda olmasını istiyorum.

Nihat’ın yolu uzun

- Nihat çok iyi futbolcu olacak. Fakat Nihat'ın çok yol alması gerekir. Öncelikle ayakları yere çok iyi basmalı. Öğrenmeye çok açık bir genç. Önerileri kabul edip çok çalışıyor. Hoşgörülü. Mütevazi ve prensipleri olan bir oyuncu.

Figo istemedi

- Başkan Bilgili ve yöneticiler 6. yabancı oyuncu alınması için çok baskı yaptılar fakat ben istemedim. Avrupa'da elimdeki kadrodan çok güçlü bir isim aradım ama bulamadım. Beşiktaş ile anlaştığımda Barcelona'daki Figo ile konuştum, gelmek istemedi ve R.Madrid'e gitti. Figo gibi birini bulsaydım transfer ederdim. Ama elimdeki kadroya inandım ve çok iyi bir çalışma ile hedefimize ulaşacağız.

Her takımda oynarlar

- Beşiktaş kadrosunda yer alan 27 futbolcuda Avrupa'nın her takımında rahatlıkla oynar. Zaten Şampiyonlar Ligi'nde oynamamız bunu kanıtlamıyor mu? İtalya'da da böyle kötü inançlara sahibiz. Hep rakiplerin bizden güçlü olduğuna inanırız. İlgisi yok. Bizde bir söz vardır. Yakın olan ot her zaman yeşildir.

2 yıllık program

- Elimizdeki değerleri çok iyi değerlendirip Türkiye Ligi, Türkiye Kupası ve Şampiyonlar Ligi'nde hedefimize ulaşacağız. Ben 2 aylık değil 2 yıllık bir program uyguluyorum. Bu programla elimdeki kadro ile büyük başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum. Çünkü elimdeki futbolcuların hepside yüreklerini ortaya koyarak çalışıyorlar.

Destek olsunlar

- Taraftarlarımız yapacaklarımıza inansınlar. Futbol gazete manşetlerinde değil gerçeklerden oluşur. Ben açıklamalarımla seyircimi etkilemek istemiyorum. Yapacaklarımıza inansınlar. Galibiyet ve mağlubiyette arkamızda olup desteklesinler. Beşiktaş'ın geleceği için tüm gücümüzü ortaya koyduğumuza inansınlar.


Bunları da Beğenebilirsiniz