Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte Barça'yı bekleyen zorluklar

Barcelona takımı yeni sezona Luis Enrique ile iyi bir başlangıç yaptı. İlk iki haftada önce Elche ardından Villareal’i yenen Katalan Kulübü’nde genç teknik adamı birbirinden zorlu şartlar bekliyor. Luis Suarez transferiyle birlikte alışılagelmişin dışında bir şablona dönmesi beklenen Barcelona’da Messi ve Neymar’ın performansları da büyük merak konusu.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Messi’nin ilk iki maçta ortaya koyduğu performans yüreklere su serperken Neymar’ın hala beklenen iyileşme sürecini tamamlayamaması dikkatlerden kaçmadı. Orta sahada Xavi’nin eskisi gibi olmamasının yanı sıra bu oyuncuların ardından gelen yeni gençler ve transferlerle birlikte farklı bir oluşuma giden Barcelona’da doğabilecek sorunları çözecek tek kişi Luis Enrique olacak. Her mevkide en az iki alternatifi olan Luis Enrique pas futbolunu farklı bir noktaya taşımak, daha hızlı ve rakip kaleye giden bir takım yaratmaya çalıştığının sinyallerini ilk iki haftalık bölümde gözler önüne serdi.

İşte Luis Enrique’yi bekleyen görevler;

1-Takımın gücünü artırmak: Geçtiğimiz sezon fiziksel anlamda büyük sıkıntılar yaşayan ancak buna rağmen şampiyonluk şansını son maça kadar götüren Barcelona’nın bu sezon daha güçlü olacağı düşünülüyor. Luis Enrqiue’nin futbol taktikleri ve kültürü de bu potansiyeli artırmaya yetecek kapasiteye sahip…

2-Yeni bir Messi: Yaşadığı sakatlık sonrası fiziksel ve ruhsal olarak bir çöküş yaşayan ancak ülkesi Arjantin’i Dünya Kupası’nda finale taşıyan Messi’nin performansı eski günlerine dönüş yolunda olduğunu gösterdi… Dünyanın en iyi oyuncusunu elinde bulunduran Luis Enrique’nin psikolojik anlamda Arjantinli yıldızı motive etmesi ve kondisyonunu daha da artırması bekleniyor.

3-Mahşerin üç atlısı: Dünyada bir teknik adamın sahip olmak isteyebileceği en iyi hücum hattına sahip olan Luis Enrique bu anlamda oldukça şanslı olarak gözüküyor. Bu şans Luis Enrique için bir baskıyı da beraberinde getirir mi? sorusu daha şimdiden akıllara düşmüş durumda. Messi takımın değişilmez isimlerinden biri ancak bu şablona Neymar ve Suarez'i eklediğinde üç futbolcudan da verim alabilecek bir sistemi yaratmak Luis Enrique’nin önemli sorunlarından biri olabilir.

4. Yeni bir ısırık vakası yaşanır mı: Dünya Kupası’nda İtalyan futbolcu Chiellini’yi ısırarak futbol tarihinin en büyük cezalarından birini alan Luis Suarez’in bu alışkanlığına Barcelona’da devam edecek mi? Bilinmiyor… Bugüne kadar 3 kez rakiplerini ısıran ve bu hareketlerinden dolayı 30’un üstünde ceza alan Luis Suarez’in bir dördüncü hamleyi yaparak Barcelona’nın başını ağrıtabilir düşüncesi bile Enrique’yi düşündüren konulardan biri olacak. Başarılı teknik adamın Barcelona’da oyuncunun bu huyunu temizlemesi gerekirse psikolojik destek almasını sağlaması gerekebilir.

5-Neymar'ın farkını yansıtması: Dünya Kupası’nda omuruna aldığı darbeyle önemli bir sakatlık geçiren ve neredeyse felç kalmanın eşiğinden dönen Neymar’ın sakatlığını atlatmış bir şekilde Barcelona’ya dönmesi Luis Enrique için büyük önem taşıyor.Dünya Kupası’nda attığı gollerle öne çıkan Neymar’ın geçen yılki performansının üstüne çıkması ve futbol karakterini ortaya koyması bekleniyor.

6-Savunmanın anahtarı Pique: Puyol’un takıma veda etmesinin ardından savunmada lider pozisyona ulaşan Pique’nin son Dünya Kupası’ndaki kötü performansı Barcelona için tehdit oluşturuyor. Barcelona’da şimdiden “Piquenbauer” olarak anılan Pique’nin toparlanarak takıma katkı sağlaması Luis Enrique’nin korkulu rüya görmesine engel olacaktır.

7. Orta saha üçlüsü:Messi’nin geçen sezonki kötü performansı kadar Barcelona orta sahasındaki çöküş de şampiyonluğun kaybedilmesinde anahtar rol oynadı. Hemen ardından İspanya Milli Takımı’nda yaşanan başarısızlık, Xavi’nin takımdan ayrılacakken bir sezon daha kalacağını açıklaması, Iniesta’nın tek başına mücadelesi gibi faktörler eklenince Luis Enrique’nin bu noktada her şeyi yeniden ele alması gerektiğini de gözler önüne serdi.

8-Valdes’ten sonra kale kimin olacak: Victor Valdes’in takımdan ayrılacağını açıklamasının ardından yaşadığı şok sakatlık sonrası Ter Stegen ve Bravo’yu transfer eden Barça’da kaleyi kimin koruyacağı henüz netlik kazanmış değil. Ter Stegen’in Bundesliga tecrübesi, Bravo’nun son Dünya Kupası’ndaki alkışlanan performansı kaledeki rekabeti de şimdiden artırmış durumda.

9-Altyapı mı transfer mi: Altyapısından çıkardığı yıldızlarla bilinen Barcelona son yıllarda dış transferlere biraz daha ağırlık vermeye başladı. Kendi bünyesinden çıkardığı isimleri daha çok kiralama yöntemine giden Katalanlar bu sezon hem transferleri hem de bu oyuncuları kazanmaya çalışacak. Özellikle Munir, Sandro ve Rafinha takımın en umut vaat eden isimleri oldu.

10-Alternatifleri hazır: Xavi ve Alves’in yerini alması beklenen isimler de şimdiden kadroyu zorlamaya başladı. Sergi Roberto, efsane kaptan Xavi’nin en önemli mirasçısı olarak gösteriliyor. Dani Alves’in yerini ise Montoya alacak. İlk iki haftada cesur seçimleriyle dikkat çeken Luis Enrique, Barça’nın geleceği adına doğru kararları verebilecek kişi olduğunu şimdiden ispatladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz