« Hürriyet.com.tr

Işte ‘Ata Vatan’

Hürriyet Haber
X

Coğrafya ve keşif dergisi ATLAS, bu ayki sayısında göçebe Türkmenlerin bin yıllık yurdu Türkmenistan'da bir keşfe çıkıyor. Türkmenistan, Amuderya ile Hazar arasında uzanan ve doğalgaz kaynayan kumların altında sadece geçmişini değil geleceğini de arıyor.

Çöl... Göz alabildiğine çöl... Bildiğimiz Orta Asya'nın en haşin yüzü burası. Türkmenlerin deyimiyle Karakumi, kış ayları boyunca hep aynı biçimde sergilenen bir oyunu sahneliyor.

Türkmenistan demek, bir bakıma çöl demek, Karakum Çölü. Dile kolay, 488 bin 100 kilometrekarelik ülke toprağının 350 bin kilometrekaresini kaplıyor. Yazın sıcaktan, kışın soğuktan kavrulan, sert rüzgarların hilal biçimli kum tepeleri ile şekillendirdiği çarpıcı bir coğrafya parçası. Vahşi, amansız, ıssız... Su yok, toprak yok, bitki yok.

Bundan bin yıl önce bu kumdan okyanusa ‘‘Oğuz Çölü’’ deniyordu. Türklerin en büyük imparatorluklarından Selçuklu İmparatorluğu varlığını bu çöle borçluydu. Henüz doğmakta olan Selçuklu'yu Orta Asya'nın en güçlü ordusundan bu çöl korumuştu. Oğuzların çölü kendilerine yurt seçmelerinin bir nedeni de buydu belki, korunma isteği.

Dil aynı töre aynı

Hiç bilmediğiniz bir ülkede saf bir Türkçe ile karşılaşıyorsunuz. Söyleyiş farklı olsa da dil aynı. Davranış değişiklikleri gözükse de töre aynı.

Türkmenistan, diğer Türk cumhuriyetlerine göre daha şanslı. Sahip olduğu doğal kaynaklar özellikle doğalgaz ve petrol, zengin bir gelecek vaat ediyor. Dünyanın dördüncü büyük doğalgaz rezervine sahip olan ülke, İran ve Türkiye üzerinden geçerek Avrupa'ya ulaşacak boru hattıyla 4.5 milyonluk nüfusuna refah akıtacağı günleri bekliyor özlemle.

Öte yandan Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla merkezden gelen desteği kaybeden, bütün sektörlerde hammadde, yedek parça ve uzman işgücü sıkıntısı çekmeye başlayan sanayi, bu sarsıntıyı daha yeni yeni atlatıyor.

Aşkabat yakınlarındaki Çöl Pazarı, ülkenin en büyük açık hava pazarı. Her pazar günü, daha güneş doğmadan binlerce insan çöle akar. En ilgi çekici alanlardan biri de halı ve kilimlerin bulunduğu bölüm.

Çadır, göçebe Türkmenlerin ‘yurt’udur. Oldukça konforlu olan Türkmen çadırı, kolayca kurulup sökülebiliyor. Göçebe Türkmenlerin en önemli varlıkları develer. Vahalara ve yaylalara yolculuklarında çölü ancak develerle aşabiliyorlar.

Türkmenistan'daki ilk yerleşimlerden biri olan Nisa, Partların başkentiydi. Hocamurat, sadece bir müzisyen değil, aynı zamanda Türkmenlere özgü sazları kendi eliyle yapan bir zanaatkar.Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bilim insanları uyardı! Antarktika’nın altında 91 volkan tespit edildi
YazYaz
Antalya Demre'deki gizemli güzellik!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Her şeyi kuşlar şehirleri terk etmesin diye yapıyor!
YazYaz
Enerjik bir bayram tatili planlayanlara özel öneriler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Orta Avrupa'da bir utanç müzesi!
YazYaz
Denize girmek için son şans! Yurt içinde en güzel 10 yer