Dünya Haberleri

DÜNYA

  İşte Ankara’nın tezkere takvimi

  Turan YILMAZ/ANKARA
  25 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ağustos 2006 - 22:58

  Lübnan'a asker gönderme tartışmasında, gözler, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 2 Ekim’deki Beyaz Saray randevusuna çevrildi. Şimdi Erdoğan’ın, ABD Başkanı George W. Bush ile olan randevusuna kadar asker gönderme tezkeresini Meclis’ten geçirip geçirmeyeceği tartışılıyor.

  En çok, Erdoğan’ın "tezkeresiz" gidip, bunu, Kuzey Irak’taki PKK varlığına karşı mücadelede son ana kadar güçlü bir kart olarak elinde tutmak isteyebileceği senaryosu konuşuluyor. Kulislerde, olası tezkere takvimine ilişkin şu değerlendirmeler yapılıyor:

  KABİNEDE GÖRÜŞÜLECEK

  Erdoğan’ın asker gönderme konusunu, iki hafta aradan sonra Pazartesi günü toplanacak Bakanlar Kurulu’nun gündemine getirmesi bekleniyor. Ancak, konunun tartışılacağı bu toplantıdan Meclis’e izin tezkeresi gönderilmesi gibi kesin bir kararın çıkması beklenmiyor.

  ANNAN’I AĞIRLAYACAK

  Başbakan Erdoğan, 6 Eylül’de de bölge turuna çıkan BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ı ağırlayacak. Erdoğan, Türkiye’nin koşullarını bir kez daha aktaracağı bu görüşmede, oluşturulacak BM gücünün görev tanımı ve Türkiye’nin gitmeye karar vermesi halinde nerede görev yapacağı da dahil önemli ayrıntıları ilk ağızdan dinleme olanağı bulacak. Erdoğan, asker gönderme kararını netleştirdiği takdirde, konuyu, 19 Eylül’de AB uyum yasalarını çıkarmak üzere erken toplanacak Meclis’e getirecek. Meclis, Washington ziyareti öncesinde toplanacağı için Erdoğan, Beyaz Saray’a asker gönderme tezkeresini çantasına koyup gitme olanağına da kavuşmuş olacak. Ancak AKP kulislerinde, tezkerenin, Erdoğan’ın Beyaz Saray randevusu sonrasına kalmasının daha güçlü bir olasılık olduğu söyleniyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı