"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

İşte Ankara’nın fotografı

ANKARA sahipsiz bir kenttir. Kentin ekonomik, sosyal, kültürel, yönetimsel, mekânsal, çevresel vb. sorunlarını bir bütün olarak değerlendiren, bu sorunlara bütüncül bir program dâhilinde çözüm üreten, şehrin vizyonunu, gelişme projeksiyonlarını, politikalarını ve projelerini planlı bir zeminde diğer kurumlarla eşgüdüm içinde belirleyen yönlendirici, lokomotif işlevi görecek lider kurumların eksikliği yaşanmaktadır.

Ayrıca Ankara diğer büyük şehirlerimizin sahip olduğu gibi kentlerinin her türlü sorununa duyarlı, bu sorunları takip eden ve çözüm üreten bir kent lobisinden, bir Ankara lobisinden de yoksundur. Ankara’da, Ankara’ya duyarlı sivil toplum kuruluşları da yetersizdir. Ankara’nın yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri de yereldeki kurumlar arası dayanışma ve “Ankara ortak paydasında birleşememe” eksikliğidir. Tüm bu yoksunluklar ise Ankara’nın “sahipsiz bir kent olma” niteliğini pekiştirmektedir.
Unutulmamalıdır ki tüm dünyada Başkentler ülkelerinin vitrini konumundadır. O ülkeye ait tüm güzellikler ve özgünlükler önce başkentlerde sergilenirler. Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi olan Başkent Ankara da Türkiye’yi temsil edecek bir vitrin olarak her yönüyle dekore edilmek durumundadır... Bununla birlikte her şeyden önce Ankara’nın seçilmiş veya atanmış yöneticileri Ankara’yı sevmeli ve büyük bir aşkla Ankara’ya ve Ankaralılara, Başkentlilere hizmet etmelidir. Zira, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti Ankara, “Ankara’nın başka şehirlere dönüşünü seven” yöneticiler ile yönetilemeyecek kadar önemli ve şanlı bir şehirdir.
Dr. Metin ÖZASLAN- Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı
(NOT: Ankara Kulübü Derneği’nin, Abidinpaşa Köşkü’nde ‘Ankara Ekonomisi’
(Bir zamanlar finans merkezi Ankara’ydı) panel bugün 14.00’de başlıyor. Konuşmacılar şunlar: İşadamı ve sanayiciler; Mehmet Akyürek, Abdullah Değer, İrfan Giral ve (E) Hazine Müsteşar Yardımcısı Hakan Özyıldız )

İşsizlik havzası

- Kamu hizmetleri daralırken, Ankara’da özel sektör iş hacmi ve istihdam yaratamıyor.
- Sanayii küreselleşen ekonomiye uyum sağlamakta güçlük çekerek yön arıyor.
- Tarımı ve çiftçisi de can çekişiyor.
- Cumhuriyet’in ilanından sonra ülkemizin en önemli kültür ve sanat merkezi
olma özelliğini yitiriyor.
- Ankara artık opera, bale, tiyatro ve resim-heykel gibi alanlarda sanat terbiyesi içinde yetişmiş gerçek sanatçıları ile değil, “Ankaralı...” ünvanlı türkücülerle tanınıyor.
- Turizm pastasından aldığı pay dikkate değer bir noktada dahi değildir.
- Nitelikli işgücü, Ankara’daki istihdam yetersizlikleri nedeniyle başka şehirlere göç etmek durumunda kalıyor. Benzeri bir göç süreci Ankaralı sanatçılar, yazarlar, şairler için de söz konusudur.
- Aksine... Yoğun göç baskısı ile Ankara nüfusu artmakta, istihdam yaratılamayan bir ortamda kayıt dışı ekonomi ve enformel sektöre kayış yaşanmaktadır.
- Göç edenlerin kentlileşmesi hayalden başka bir anlam ifade etmemektedir.
- Artan kentsel yoksulluk ve işsizlik yanında çözülen değerler sistemi özellikle şehrin yeni sakinlerinde suç oranlarında, intihar sayılarında, cinnette önemli bir sıçrama yaşanmasına neden oluyor.
- Huzur ve güvenlik, trafik, ulaşım, gürültü ve çevre kirliliği, çarpık yapılaşma ve kentsel altyapı hizmetleri kentsel yaşam kalitesini daha da aşağıya çekiyor.

Biliyormusunuz

MHP tarafından taksici esnafın sorunlarının çözümüne ilişkin olarak İstanbul Milletvekili Atilla Kaya tarafından verilmiş olan “Taksici esnafın sorunlarının çözümü ve korsan taksilerin” engellenmesine ilişkin Meclise verdiği önergelerin AKP grubunca reddedildiğini...

X