Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  İşte Android 6.0 Marshmallow'un yükleneceği telefonlar

  Hürriyet Haber
  29 Eylül 2015 - 09:31Son Güncelleme : 29 Eylül 2015 - 09:31

  Android'in en yeni işletim sistemi Marshmallow güncellemesi, 13 Ekim'de hangi cihazlara gelecek? İşte şu anki liste...

  Android'in en son sürümü Android Marshmallow'un geliştirici önizleme sürümü, şu an Nexus 5, Nexus 6 gibi birkaç cihazda denenebiliyor. İşletim sisteminin final sürümü ise Ekim ayı itibariyle dağıtılmaya başlanacak.

  Peki şimdiye kadar hangi cihazların yeni işletim sistemine geçeceği resmi olarak duyuruldu?

  İŞTE O LİSTE

  Nexus 5 (2013)
  Nexus 6 (2014)
  Nexus 9 Evet
  Nexus Player
  Huawei Nexus 6P
  LG Nexus 5X
  LG G3
  LG G4
  HTC One M8
  HTC One M9
  HTC One M9 +

  İşte Android 6.0 Marshmallowun yükleneceği telefonlar

  Motorola Moto G (3. nesil)
  Motorola Moto X Play
  Samsung Galaxy S6
  Samsung Galaxy S6 Edge
  Samsung Galaxy S6 EdgePlus
  Samsung Galaxy Note 5
  Samsung Galaxy Note Edge
  Samsung Galaxy Alpha
  Sony Xperia Z5 Hayır
  Sony Xperia Z5 Compact
  Sony Xperia Z5 Premium
  Sony Xperia Z3 Hayır
  Sony Xperia Z3 Compact
  Sony Xperia Z3 +

  Android Marshmallow'a geçecek cihazların listesi şimdilik kısa olsa da, yakında daha fazla üreticinin güncelleme haberlerini alabiliriz. Android 6.0, 13 Ekim'de yayınlanacak.

  ANDROID 6.0 İLE YENİ NE GELİYOR?

  Kişiselleştirme

  Gelen ilk eleştiri Android 6.0 Marshmallow’un kişiselleştirme özellikleri şu anda kullanılan pek çok hazır ROM’dan daha iyi değil. Hala üzerinde çalışılması gerekiyor. Eleştiriye göre işletim sisteminin karanlık-aydınlık arayüz seçimleri çok büyük bir yenilik değil ve bunu yapabilen bazı hazır Android ROM’lar piyasada bulunabiliyor.

  İşte Android 6.0 Marshmallowun yükleneceği telefonlar

  Tablet arayüzü

  Eleştiriler Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümünden sonra Android tablet arayüzlerinin çok da değişmediği kanaatinde. Marshmallow’da kullanıcıya bir yenilik sunmuyor. Lollipop ile arasında fark edilebilir bir değişiklik olmadığı fikri hakim. Eleştiriler bu noktada aslında ikiye ayrılıyor, kimi bunun kötü bir şey olamadığını alışkanlıkların devam etmesi açısından olumlu olduğunu savunurken, diğer taraftan bir yenilik getirmeyecekse sürüm atlamanın manası olmadığı tartışılıyor.

  RAM yönetimi ve çok işlem yapabilme kapasitesi

  KitKat sürümüyle RAM yönetimi algoritmasını tamamen değiştiren Android işletim sisteminin, onca yeniliğe rağmen bu algoritma üzerine Marshmallow ile bir şey katmadığı konuşuluyor. Bunu savunanlar, Android M’in uygulama geliştiriciler için çıkardığı sürümü deneyen kullanıcılar. Uygulama geliştiricilerine göre, telefonlar henüz 4GB RAM kullanmayı bir standart haline getirmemişken “multitasking” yani çok işlem özelliği de optimize edilmemiş.

  Daha iyi bir kilit ekranı ve Widget’lar

  Android 6.0 Marshmallow’un boot ekranı (açılış) çok güzel olsa da, kullanıcılar kilit ekranın da Lollipop’dan daha değişik bir işlevsellik bulamamışlar. Bu da Marshmallow ve Lollipop arasında önemli bir fark olmadığının bir işareti olarak eleştiriliyor. Kilit ekranında kullanılabilen widget’lar ve bildirimler hala aynı ve yeni özelliklere ait çok az widget ya da az bildirim kilit ekranına taşınabiliyor. Ancak bildirimlerin Marshmallow’da daha düzenli ve kişiselleştirebilir olmasının da bir artı puan olduğuna dikkat çekiyorlar.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: FOTOĞRAFLARLA iPHONE 6S

  Etiketler: android 6.0 , Marshmallow
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı