Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte AKP'nin seçim sloganları

  04 Şubat 2009 - 10:40Son Güncelleme : 04 Şubat 2009 - 13:00

  Hepimiz biriz beraberiz, kardeşiz….
  İşimiz hizmet gücümüz millet…
  Durmak yok, hizmete devam…
  Seçim şarkıları da belli oldu…
  Urfa türküsü; dolana ay dolana…
  Özhan Eren’den Bir ve Beraberiz
  Uğur Işılak’dan 70 Milyon Kardeşiz…
  Seçimin teması birlik beraberlik…

  AKP, 29 Mart Yerel Seçimleri için startı Cumartesi günü Ankara’da verecek. 973 belediye başkan adayı ASKİ Spor Tesisleri’nde toplanacak. Milletvekilleri ve başkan adaylarının yanı sıra parti yöneticileri ile çok sayıda partilinin katılacağı toplantıda AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan bir konuşma yapacak.

   

  Toplantıda AKP’nin 29 Mart seçimleri için hazırlanan şarkıları ile sloganları ilk kez partililere dinletilecek.

  Hürriyet.com.tr’nin edindiği bilgiye göre AKP, bu seçimde 3 slogan kullanacak. Önceki seçimde kullanılan ‘durmak yok yola devam’ sloganı küçük bir değişiklikle bu seçimin de sloganı olmaya devam edecek. İşte yeni sloganlar:

   

  “Hepimiz biriz, beraberiz, kardeşiz.” “İşimiz hizmet gücümüz millet” “Durmak yok, hizmete devam. ”

   

  ŞARKILAR DA TAMAM!

   

  Seçimde Urfa Türküsü ‘Dolana Ay Dolana’nın sözleri AKP ve hizmetlerini anlatacak şekilde değiştirildi. Özhan Eren seçim için özel olarak hazırlanan “Bir ve Beraberiz” isimli şarkıyı seslendirecek. Ayrıca Uğur Işılak da yine özel olarak bestelenen “70 Milyon Kardeşiz” şarkısını söyleyecek. Seçimin ana temasını şarkılar ve sloganlardan da anlaşılacağı üzere birlik ve beraberlik oluşturacak. 

   

  İŞTE ADAY PROFİLİ


  AKP’nin 973 belediye başkan adayından 153 tanesini mevcut belediye başkanları oluşturuyor. 88 öğretim görevlisi adayın yanı sıra; 43 tane işadamı; 38 inşaat, 22 makine mühendisi ile 46 diğer mühendisler bulunuyor. 35 avukat; 20 doktor; 15 eczacı; 12 mali müşavir; 11 mimar ve şehir planlayıcı; 9’ar müteahhit ve turizmci yer alıyor. 8 diş hekimi, 6 iktisatçı, 6 veteriner, 4 gazeteci, 3 tane jeolog ve astronomi bilimci ile 2 sendikacı başkan adayı dikkat çekiyor. Geri kalan 433 aday ise diğer meslek grupları içinde sınıflandırılıyor.

   

  İLKOKUL MEZUNU AZ


  Adayların eğitim durumlarına bakıldığında sadece yüzde 2.8’ini ilkokul mezunu oluşturuyor. Yani 973 adaydan 27 tanesini ilkokul, yüzde 8.4’ü yani 82 tanesi ise ortaokul mezunu.


  İl bazında bakıldığındabaşkan adayları içinde hiç ilkokul mezunu bulunmuyor. İlkokul mezunu adaylar arasında halen Antalya Kaş ilçesi Belediye Başkanı olan Halil Kocaer dikkat çekiyor. İstanbul adayları arasında hiç ilk ve ortaokul mezunu aday bulunmuyor. AKP, sadece Hakkari İl Belediye Başkanlığı’na ortaokul mezunu olan müteahhit Şükrü Çallı’yı aday gösteriyor.

   

  Lise mezunları ise toplam aday sayısının yüzde 19’unu oluşturuyor. Böylece 973 adayın yüzde 70’i yani 680 tanesi önlisans, lisans, master, doktora eğitimli adaylardan oluşuyor.

   

  KADIN SAYISI SINIRLI KALDI


  973 belediye başkan adayından sadece 8 tanesini kadınlar oluşturuyor. Bunlar içinde sadece Ordu ilinin başkan adayı, Ayşa Bahar Çebi,  kadın oldu.Diğer 7 kadın ise ilçe belediye başkanlıkları için aday gösterildi. İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri olan Beşiktaş’tan Sibel Fatma Çarmıklı aday yapıldı. Diğer kadın adaylar ise şöyle: Ankara Kalecik ilçesi Filiz Ulusoy; Aydın Bozdoğan ilçesi Şule Özsoy; Bursa Nilüfer ilçesi Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer; Eskişehir Mahmudiyeilçesi Ayşe Güney; Giresun Doğankent İlçesi Nazmiye Kabadayı;NevşehirHacıbektaş İlçesi Hava Gök.


  İSTANBUL ADAYLARININ EĞİTİMİ YÜKSEK

   

  39 ilçenin bulunduğu İstanbul’da Büyükşehir belediye başkanıyla birlikte 40 başkan adayı bulunuyor. Bunlar içinde eğitim seviyelerine bakıldığında ise sadece Adalar ve Beylikdüzü belediye başkan adaylarının lise mezunu olduğu görünüyor. Diğer 38 adaydan 1tanesi ön lisans, 31 tanesi lisans, 5 tanesi master, 1 tanesi de doktora seviyesinde eğitim aldığı dikkat çekiyor.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 112 Yorum }
  • SALİH ÖZKAN 4.2.2009 16:24:59
   SAHTE İMAJ SAHTE SLOGANLAR.ETNİSİTEYİ BİZ Mİ YARATTIK.SONRA BİRLİK VE BERABERLİK NAĞMELERİ SAF TOPLUMUZ VER GAZI GİTSİN.
  • Mevlüt Kayabaşı 4.2.2009 15:34:06
   Benim kardeşim bilimi rehber edinir,mollaları değil,benim kardeşim yokulun hakkını yemez,"deniz feneri"ne yardım etmez emeğinin karşılığını alır.Benim kardeşim Emperyalizme karşı durur,oyuncak olmaz,Atatürk'ü önder,kurtuluş savaşımızı bağımsızlığımızın dünyaya duyurulduğunun onurlu mücadelesi sayar
  • HÜSEYİN KESKİN 4.2.2009 15:09:11
   70 MİLYON NASIL KARDEŞ OLUYORMUŞ? YANDAŞLAR CAN KARDEŞ, YANDAŞ OLMAYANLAR ÜVEY KARDEŞ, KARDEŞLER YOLA ÇIKARKEN HARUN İDİLER, AKP YANINDA OLANLAR KARUN OLDU, DİĞERLERİ DE AÇLIK SINIRINDA. SEÇİMDE KANDIRILACAK KAZ GİBİ GÖRÜNÜYORLAR.<br>NAZIMIYE'DE DAĞITILACAK BEYAZ EŞYALARI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORLAR.
  • funda çetin 4.2.2009 14:51:51
   AKP'NİN %47'LİK REKOR BİR OYLA NASIL İKTİDARA GELDİĞİ BELLİ SN ÇAĞRI XX MİLLETE BEDAVA KÖMÜR ERZAK DAĞITARAK YALAN VAADLERLE KANDIRARAK SEÇİMLER'DE HİLEYE BAŞVURARAK OY TOPLAYA BİLİYORLAR ANCAK ALINLARININ TERİ İLE MİLLETE HİÇBİRŞEY DAĞITMADAN SEÇİMLERDE HİÇBİR HİLEYE BAŞVURMADAN İKTİDARA GELMEYİ DENESİNLERDE GÖRELİM BAKALIM %47'LİK OYU RÜYALARINDA GÖREBİLECEKLER'Mİ ACABA!!!!!
  • Hamdolsun Hocam 4.2.2009 14:37:29
   AB ve ABD`nin yeni think tanki biz olacagiz Obamaya bile akil verdik artik oda kimsesizlerin kimsesi olacak sira AB`ye gelecek yakinda medeniyetleri halicte bulusturacagiz.
  • Android Veysel 4.2.2009 14:32:52
   Bence bunları da eklesinler: <br>Deniz fenerleriyle aydınlatır, avanta kömürle ısıtırız!<br>70 milyon aynı GEMİCİĞİN yolcularıyız...<br><br>
   
  HaberlerFAİZfaiz kararıali bulaçGanire Paşayevacanımı vermeye hazırımBeşiktaşMaç