« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte 550 vekil

Milletvekili genel seçiminden birinci parti çıkan AKP, resmi olmayan kesin sonuçlara göre 340 milletvekili çıkardı. Umduğunu bulamayan anamuhalefet partisi CHP’nin milletvekili sayısı 112’de kalırken, bir önceki seçimde barajı aşamayan MHP bu kez 71 milletvekiliyle Meclis’e girdi. Asıl patlama bağımsız sayısında yaşandı. 23’ü DTP’li toplam 27 bağımsız da TBMM’de bu yasama döneminde görev yapacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Resmi olmayan kesin sonuçlara göre seçimi kazanan 550 milletvekilinin adı, partisi ve seçim bölgesi şöyle:

ADANA (14)

AKP (6):
Dengir Mir Mehmet Fırat, Ömer Çelik, Necdet Ünüvar, Fatoş Gürkan, Vahit Kirişçi, Ali Küçükaydın.

CHP (4): Nevin Gaye Erbatur, Mustafa Vural, Hulusi Güvel, Tacidar Seyhan.

MHP (4): Recai Yıldırım, Kürşat Atılgan, Yılmaz Tankut, Muharrem Varlı.

ADIYAMAN (5)

AKP (4):
Fehmi Hüsrev Kutlu, Ahmet Aydın, Şevket Gürsoy, Mehmet Erdoğan.

CHP (1): Şevket Köse.

AFYON (7)

AKP (5):
Sait Açba, Veysel Eroğlu, Halil Aydoğan, Ahmet Koca, Zekeriya Aslan

MHP (1): Abdülkadir Akcan

CHP (1): Halil Ünlütepe

AĞRI (5)

AKP (5
): Yaşar Eryılmaz, Cemal Kaya, Mehmet Hanifi, Fatma Kotan, Abdülkerim Aydemir.

AMASYA (3)

AKP (2) :
Akif Gülle, Avni Erdemir.

CHP (1): Hüseyin Ünsal.

ANKARA 1. Bölge (15)

AKP (8):
Cemil Çiçek, Ali Babacan, Bülent Gedikli, Nazmi Haluk Özdalga, Zeynep Dağı, Mehmet Zekai Özcan, Faruk Koca, Burhan Kayatürk

CHP (5): Önder Sav, Eşref Erdem, Mehmet Emrehan Halıcı, Nesrin Baytok, Hakkı Suha Okay

MHP (2): Yıldırım Tuğrul Türkeş, Bekir Aksoy.

ANKARA 2. Bölge (14)

AKP (8):
Beşir Atalay, Salih Kapusuz, Mehmet Zafer Çağlayan, Mustafa Said Yazıcıoğlu, Ahmet İyimaya, Reha Denemeç, Haluk İpek, Aşkın Asan.

CHP (4): Yılmaz Ateş, Zekeriya Akıncı, Mücahit Pehlivan, Tekin Bingöl.

MHP (2): Ahmet Deniz Bölükbaşı, Mustafa Cihan Paçacı.

ANTALYA (13)

AKP (5):
Mehmet Ali Şahin, Sadık Badak, Abdurrahman Arıcı, Mevlüt Çavuşoğlu, Yusuf Ziya İrbeç

CHP (5): Deniz Baykal, Hüsnü Çöllü, Osman Kaptan, Atila Emek, Tayfur Süner

MHP (3): Tunca Toskay, Hüseyin Yıldız, Mehmet Günal.

ARTVİN (2)

AKP (1):
Ertekin Çolak.

CHP (1): Metin Arifağaoğlu.

AYDIN (8)

AKP (3):
Atilla Koç, Mehmet Erdem, Ahmet Ertürk.

MHP (3): Ertuğrul Kumcuoğlu, Ali Uzunırmak, Recep Taner.

CHP (2): Özlem Çerçioğlu, Mehmet Fatih Atay.

BALIKESİR (8)

AKP (5):
Ahmet Edip Uğur, Mehmet Cemal Öztaylan, Ayşe Akbaş, İsmail Özgün, Ali Osman Sali

CHP (2): Hüseyin Pazarcı, Ergün Aydoğan.

MHP (1): Ahmet Duran Bulut.

BİLECİK (2)

AKP (1):
Fahrettin Poyraz (AKP)

CHP (1): Yaşar Tüzün.

BİNGÖL (3)

AKP (3):
Cevdet Yılmaz, Yusuf Coşkun, Kazim Ataoğlu.

BİTLİS (4)

AKP (3):
Zeki Ergezen, Vahit Kiler, Cemal Taşar.

BAĞIMSIZ (1): Mehmet Nezir Karabaş.

BOLU (3)

AKP (3):
Metin Yılmaz, Yüksel Coşkunyürek, Fatih Metin.

BURDUR (3)

AKP (2):
Bayram Özçelik, Mehmet Alp.

CHP (1): Ramazan Kerim Özkan.

BURSA (16)

AKP (10):
Faruk Çelik, Mehmet Altan Karapaşaoğlu, Hayrettin Çakmak, Mehmet Emin Tutan, Canan Candemir Çelik, Mehmet Tunçak, Sedat Kızılcıklı, Ali Koyuncu, Ali Kul, Mehmet Ocaktan.

CHP (3): Onur Başaran Öymen, Kemal Demirel, Abdullah Özer.

MHP (3): Necati Özensoy, Hamza Hamit Homriş, İsmet Büyükataman.

ÇANAKKALE (4)

AKP (2):
Mehmet Daniş, Müjdat Kuşku.

CHP (1): Ahmet Küçük.

MHP (1): Mustafa Kemal Cengiz.

ÇANKIRI (3)

AKP (2):
Nurettin Akman, Suat Kınıklıoğlu.

MHP (1): Ahmet Bukan.

ÇORUM (5)

AKP (4):
Agah Kafkas, Cahit Bağcı, Murat Yıldırım, Ahmet Aydoğmuş.

CHP (1): Derviş Günday.

DENİZLİ (7)

AKP (4):
Mehmet Yüksel, Selma Aliye Kavaf, Mehmet Salih Erdoğan, Mithat Ekici

CHP (2): Hasan Erçelebi, Ali Rıza Ertemür.

MHP (1): Emin Haluk Ayhan.

DİYARBAKIR (10)

AKP (6):
Mehmet Mehdi Eker, Kudbettin Arzu, M. İhsan Arslan, Abdurrahman Kurt, Osman Arslan, Ali İhsan Merdanoğlu.

BAĞIMSIZ (4): Akın Birdal, Gülten Kışanak, Aysel Tuğluk, Selahattin Demirtaş.

EDİRNE (4)

CHP (2):
Rasim Çakır, Bilgin Paçarız.

AKP (1): Necdet Budak.

MHP (1): Cemaleddin Uslu.

ELAZIĞ (5)

AKP (5):
Mehmet Necati Çetinkaya, Hamza Yanılmaz, Faruk Septioğlu, Tahir Öztürk, Feyzi İşbaşaran.

ERZİNCAN (3)

AKP (2):
Binali Yıldırım, Sebahattin Karakelle.

CHP (1): Erol Tınastepe.

ERZURUM (7)

AKP (6):
Recep Akdağ, Muzaffer Gülyurt, Fazilet Dağcı Çığlık, İbrahim Kavas, Saadettin Aydın, Muhyettin Aksak.

MHP (1): Zeki Ertugay.

ESKİŞEHİR (6)

AKP (3):
Kemal Unakıtan, Hasan Murat Mercan, Emin Nedim Öztürk.

CHP (2): Hüseyin Tayfun İçli, Fehmi Murat Sönmez.

MHP (1): Beytullah Asil.

GAZİANTEP (10)

AKP (7):
Mehmet Şimşek, Fatma Şahin, Mehmet Sarı, Mahmut Durdu, Mehmet Erdoğan, İbrahim Halil Mazıcıoğlu, Özlem Müftüoğlu.

CHP (2): Yaşar Ağyüz, Akif Ekici.

MHP (1): Hasan Özdemir.

GİRESUN (5)

AKP (3):
Nurettin Canikli, Hacı Hasan Sönmez, Ali Temur

CHP (1): Eşref Karaibrahim.

MHP (1): Murat Özkan.

GÜMÜŞHANE (2)

AKP (2):
Kemalettin Aydın, Yahya Doğan.

HAKKÁRİ (3)

AKP (1):
Rüstem Zeydan.

BAĞIMSIZ (2): Hamit Geylani, Sebahattin Suvağci.

HATAY (10)

AKP (5):
Sadullah Ergin, Orhan Karasayar, Mustafa Öztürk, Abdülhadi Kahya, Fevzi Şanverdi.

CHP (3): Fuat Çay, Gökhan Vurgun, Abdülaziz Yazar.

MHP (2): Süleyman Turan Çirkin, İzzettin Yılmaz.

ISPARTA (5)

AKP (3):
Süreyya Sadi Bilgiç, Mehmet Sait Dilek, Haydar Kemal Kurt

MHP (1): Süleyman Nevzat Korkmaz

CHP (1): Mevlüt Coşkuner.

MERSİN (12)

MHP (4):
Mehmet Şandır, Behiç Çelik, Kadir Ural, Akif Akkuş

AKP (4): Kürşad Tüzmen, Mehmet Zafer Üskül, Ali Er, Ömer İnan

CHP (4): İsa Gök, Vahap Seçer, Ali Rıza Öztürk, Ali Oksal.

İSTANBUL 1. Bölge (24)

AKP (12):
Recep Tayyip Erdoğan, Ertuğrul Günay, Edibe Sözen, İrfan Gündüz, Mustafa Ataş, Mesude Nursuna Memecan, Nusret Bayraktar, Mehmet Sekmen, Özlem Piltanoğlu Türköne, Hasan Kemal Yardımcı, Hüseyin Besli, Mehmet Beyazıt Denizolgun, İdris Güllüce

CHP (8): İlhan Kesici, Algan Hacaloğlu, Ahmet Tan, Ayşe Jale Ağırbaş, Ali Topuz, Bayramali Meral, Fatma Nur Serter, Şinasi Öktem.

MHP (3): Gündüz Suphi Aktan, Durmuşali Torlak.

BAĞIMSIZ (1): Mehmet Ufuk Uras.

İSTANBUL 2. Bölge (21)

AKP (12):
Hayati Yazıcı, Murat Başesgioğlu, Nimet Çubukçu, Egemen Bağış, Burhan Kuzu, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ömer Dinçer, Osman Gazi Yağmurdereli, Canan Kalsın, Necat Birinci, Alaattin Büyükkaya, Recep Koral.

CHP (7): Mehmet Sevigen, Mustafa Özyürek, Bihlun Tamaylıgil, Süleyman Yağız, Kemal Kılıçdaroğlu, Necla Arat, Çetin Soysal.

MHP (2): Mithat Melen, Ümit Şafak.

İSTANBUL 3. Bölge (25)

AKP (14):
Abdülkadir Aksu, İdris Naim Şahin, Nazım Ekren, Güldal Akşit, Mehmet Müezzinoğlu, Reha Çamuroğlu, Lokman Ayva, Mehmet Domaç, İbrahim Yiğit, Feyzullah Kıyıklık, Ünal Kacır, Halide İncekara, Fuat Bol, Alev Dedegil.

CHP (7): Mustafa Şükrü Elekdağ, Hasan Macit, Hüseyin Mert, Mehmet Ali Özpolat, Esfender Korkmaz, Sacit Yıldız, Birgen Keleş

MHP (3): Meral Akşener, Atilla Kaya, Mehmet Cihaz Özönder

BAĞIMSIZ (1): Sebahat Tuncel.

İZMİR 1. Bölge (12)

AKP (5):
Mehmet Aydın, Fatma Seniha Nükhet Hotar Göksel, Mehmet Sayım Tekelioğlu, İbrahim Hasgür, Tuğrul Yemişçi.

CHP (5): Şükran Güldal Mumcu, Harun Öztürk, Bülent Baratalı, Abdürrezzak Erten, Ahmet Ersin.

MHP (2): Oktay Vural, Şenol Bal.

İZMİR 2. Bölge (12)

CHP (6):
Kıvılcım Kemal Anadol, Oğuz Oyan, Recai Birgün, Mehmet Ali Susam, Canan Arıtman, Selçuk Ayhan

AKP (4): Mehmet Vecdi Gönül, İsmail Katmerci, Taha Aksoy, Erdal Kalkan.

MHP (2): Ahmet Kenan Tanrıkulu, Kamil Erdal Sipahi.

KARS (3)

AKP (2):
Zeki Karabayır, Mahmut Esat Güven.

MHP (1): Gürcan Dağdaş.

KASTAMONU (4)

AKP (3):
Hakkı Köylü, Hasan Altan, Musa Sıvacıoğlu.

MHP (1): Mehmet Serdaroğlu.

KAYSERİ (8)

AKP (6):
Abdullah Gül, Sadık Yakut, Taner Yıldız, Yaşar Karayel, Mustafa Elitaş, Ahmet Öksüzkaya.

CHP (1): Mehmet Şevki Kulkuloğlu.

MHP (1): Sabahattin Çakmakoğlu.

KIRKLARELİ (3)

CHP (2):
Turgut Dibek, Tansel Barış.

AKP (1): Ahmet Gökhan Sarıçam.

KIRŞEHİR (3)

AKP (2):
Mikail Arslan, Abdullah Çalışkan.

MHP (1): Metin Çobanoğlu.

KOCAELİ (9)

AKP (6):
Nihat Ergün, Osman Pepe, Fikri Işık, Eyüp Ayar, Azize Sibel Gönül, Muzaffer Baştopçu

CHP (2): Mehmet Cevdet Selvi, Hikmet Erenkaya.

MHP (1): Cumali Durmuş.

KONYA (16)

AKP (13):
Sami Güçlü, Hasan Angı, Özkan Öksüz, Orhan Erdem, Ayşe Türkmenoğlu, Hüsnü Tuna, Harun Tüfekçi, Kerim Özkul, Abdullah Çetinkaya, Mustafa Kabakcı, Ahmet Büyükakkaşlar, Muharrem Candan, Ali Öztürk.

MHP (2): Faruk Bal, Mustafa Kalaycı.

CHP (1): Atilla Kart.

KÜTAHYA (6)

AKP (5):
Soner Aksoy, İsmail Hakkı Biçer, Hüsnü Ordu, Hasan Fehmi Kinay, Hüseyin Tuğcu.

MHP (1): Alim Işık (MHP).

MALATYA (7)

AKP (6):
Mahmut Mücahit Fındıklı, Ömer Faruk Öz, Öznur Çalık, İhsan Koca, Fuat Ölmeztoprak, Mehmet Şahin.

CHP (1): Ferit Mevlüt Aslanoğlu.

MANİSA (10)

AKP (5):
Bülent Arınç, Hüseyin Tanrıverdi, Mehmet Çerçi, Recai Berber, İsmail Bilen

CHP (2): Şahin Mengü, Mustafa Erdoğan Yetenç

MHP (3): Mustafa Enöz, Erkan Akçay, Ahmet Orhan.

KAHRAMANMARAŞ (8)

AKP (6):
Mehmet Sağlam, Veysi Kaynak, Nevzat Pakdil, Avni Doğan, Fatih Arıkan, Cafer Tatlıbal.

CHP (1): Durdu Özbolat.

MHP (1): Mehmet A. Paksoy (MHP).

MARDİN (6)

AKP (4):
Süleyman Çelebi, Mehmet Halit Demir, Cüneyt Yüksel, Gönül Bekin Şahkulubey

BAĞIMSIZ (2): Ahmet Türk, Emine Ayna.

MUĞLA (6)

CHP (3):
Fevzi Topuz, Gürol Ergin, Ali Arslan

AKP (2): Yüksel Özden, Mehmet Nil Hıdır

MHP (1): Metin Ergun

MUŞ (4)

AKP (2):
Medeni Yılmaz, Seracettin Karayağız

BAĞIMSIZ (2): Sırrı Sakık, M. Nur Yaman.

NEVŞEHİR (3)

AKP (3):
Ahmet Erdal Feralan, Rıtvan Köybaşı, Mahmut Dede.

NİĞDE (3)

AKP (2):
İsmail Göksel, Muharrem Selamoğlu

MHP (1): Mümin İnan

ORDU (7)

AKP (5):
Mehmet Hilmi Güler, Eyüp Fatsa, Enver Yılmaz, Mustafa Hamarat, Ayhan Yılmaz.

CHP (1): Rahmi Güner.

MHP (1): Rıdvan Yalçın.

RİZE (3)

AKP (2):
Bayram Ali Bayramoğlu, Lütfi Çırakoğlu.

BAĞIMSIZ (1): Mesut Yılmaz.

SAKARYA (6)

AKP (5):
Şaban Dişli, Hasan Ali Çelik, Erol Aslan Cebeci, Ayhan Sefer Üstün, Recep Yıldırım.

MHP (1): Münir Kutluata.

SAMSUN (9)

AKP (6):
Mustafa Demir, Cemal Yılmaz Demir, Suat Kılıç, Birnur Şahinoğlu, Ahmet Yeni, Fatih Öztürk

CHP (2): Ahmet Haluk Koç, Suat Binici.

MHP (1): Osman Çakır.

SİİRT (3)

AKP (2):
Afif Demirkıran, Mehmet Yılmaz Helvacıoğlu.

BAĞIMSIZ (1): Osman Özçelik.

SİNOP (3)

AKP (2):
Abdurrahman Dodurgalı, Kadir Tıngıroğlu.

CHP (1): Engin Altay.

SİVAS (6)

AKP (4):
Mehmet Mustafa Açıkalın, Hamza Yerlikaya, Selami Uzun, Osman Kılıç

CHP (1): Malik Ecder Özdemir.

BAĞIMSIZ (1): Muhsin Yazıcıoğlu.

TEKİRDAĞ (5)

AKP (2):
Tevfik Ziyaettin Akbulut, Necip Taylan.

CHP (2): Enis Tütüncü, Faik Öztrak.

MHP (1): Kemalettin Nalcı.

TOKAT (7)

AKP (5):
Şükrü Ayalan, Zeyid Aslan, Osman Demir, Hüseyin Gülsün, Dilek Yüksel

CHP (1): Orhan Ziya Diren.

MHP (1): Reşad Doğru.

TRABZON (8)

AKP (6):
Faruk Nafiz Özak, Cevdet Erdöl, Kemalettin Göktaş, Mustafa Cumur, Safiye Seymenoğlu, Asım Aykan.

CHP (1): Mehmet Akif Hamzaçebi.

MHP (1): Süleyman Latif Yunusoğlu.

TUNCELİ (2)

BAĞIMSIZ (2):
Kamer Genç, Şerafettin Halis.

ŞANLIURFA (11)

AKP (9):
Sabahattin Cevheri, Zülfikar İzol, Eyyüp Cenap Gülpınar, Yahya Akman, Abdurrahman Müfit Yetkin, Çağla Aktemur Özyavuz, Ramazan Başak, Abdülkadir Emin Önen, Mustafa Kuş.

BAĞIMSIZ (2): Seyit Eyyüpoğlu, İbrahim Binici.

UŞAK (3)

AKP (2):
Mustafa Çetin, Nuri Uslu.

CHP (1): Osman Coşkunoğlu.

VAN (7)

AKP (5):
Hüseyin Çelik, İkram Dinçer, Kerem Altun, Kayhan Türkmenoğlu, Gülşen Orhan.

BAĞIMSIZ (2): Özdal Üçer, Fatma Kurtulan.

YOZGAT (6)

AKP (5):
Mehmet Çiçek, Bekir Bozdağ, Abdülkadir Akgül, Mehmet Yaşar Öztürk, Osman Coşkun

MHP (1): Mehmet Ekici.

ZONGULDAK (5)

AKP (3):
Köksal Toptan, Fazlı Erdoğan, Polat Türkmen.

CHP (2): Ali Koçal, Ali İhsan Köktürk.

AKSARAY (4)

AKP (3):
Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz, İlknur İnceöz

MHP (1): Osman Ertuğrul.

BAYBURT (2)

AKP (2):
Ülkü Gökalp Güney, Fetani Battal.

KARAMAN (3)

AKP (2):
Lütfü Elvan, Mevlüt Akgün.

MHP (1): Hasan Çalış.

KIRIKKALE (4)

AKP (3):
Vahit Erdem, Mustafa Özbayrak, Turan Kıratlı

MHP (1): Osman Durmuş (MHP).

BATMAN (4)

AKP (2):
Ahmet İnal, Mehmet Emin Ekmen.

BAĞIMSIZ (2): Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız.

ŞIRNAK (3)

AKP (1):
Abdullah Veli Seyda.

BAĞIMSIZ (2): Hasip Kaplan, Sevahir Bayındır.

BARTIN (2)

AKP (1):
Yılmaz Tunç.

CHP (1): Muhammet Rıza Yalçınkaya.

ARDAHAN (2)

AKP (1):
Saffet Kaya.

CHP (1): Ensar Öğüt.

IĞDIR (2)

AKP (1):
Ali Güner.

BAĞIMSIZ (1): Pervin Buldan.

YALOVA (2)

AKP (1):
İlham Evcim.

CHP (1): Muharrem İnce.

KARABÜK (3)

AKP (3):
Mustafa Ünal, Mehmet Ceylan, Cumhur Ünal.

KİLİS (2)

AKP (2):
Hasan Kara, Hüseyin Devecioğlu.

OSMANİYE (4)

AKP (2):
İbrahim Mete Doğruer, Durdu Mehmet Kastal.

MHP (2): Devlet Bahçeli, Hakan Coşkun.

DÜZCE (3)

AKP (3):
Yaşar Yakış, Celal Erbay, Metin Kaşıkoğlu.

Bunları da Beğenebilirsiniz