Gündem Haberleri

  İşte 2014 Guinness rekorları

  Hürriyet Planet
  13.09.2013 - 08:04 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en çok ilgi çeken organizasyonlarından biri olan Guinness Rekorlar Kitabı'na 2014'te girecekler belli oldu.

  Dünyanın en çok ilgi çeken organizasyonlarından biri olan Guinness Rekorlar Kitabı'na 2014'te girecekler belli oldu. Bunlardan biri, 64 santimetrelik boyuyla dünyanın en kısa eşeği KneeHi. Kendisi Florida'da yaşıyor.

  Bir diğer rekor dünyanın en minik arazi aracı. Austin COulson tarafından geliştirilen arazi aracı 63 santimetre yüksekliğinde.

  Drumartic firması tarafından geliştirilen bu bateri seti, dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip.

  Bir başka rekor da dünyanın sürülebilir en büyük bisikleti rekoru. Almanya'da yapılan bisikletin tekerleklerinin çapı tam 3 metre.

  Dünyanın sürülebilir en uzun motosikleti de İtalya'dan. Yerden gidonlara kadar olan yüksekliği 4,8 metre olan motosiklet, İtalya'daki bir motosiklet yarışına da katılmış.

  Bir keçi tarafından yapılan en uzun mesafe kaykay etkinliği 36 metre. Florida'da yapılan rekor denemesi 25 saniyede tamamlandı.

  Dünyanın en geniş vakumlu süpürge koleksiyonu İngiltere'den James Brown'a ait. Brown'ın koleksiyonunda tam 322 çeşit vakumlu süpürge bulunuyor.

  100 metreyi topuklu ayakkabıyla en hızlı koşan kişi unvanı ise Almanya'dan Julie Blecher'ın. Blecher bu unvanı 14.531 saniyelik derecesiyle kazandı.

  Köprü kurarak en uzun mesafeyi kat eden kişi rekoru, 20 metreyi 10.05 saniyede yürüyen Leilani Franco'ya ait.

  İpin üzerinden en hızlı geçen köpek rekoru 18.22 saniyeyle İngiltere'den Ozzy isimli bir köpeğe ait.

  Yere en yakın limba kayak rekoru ise 24 santimetre ile Hindistan'dan Rohan Kokane'nin oldu.

  Dünyanın yaşayan en küçük köpeği ise Porto Riko'dan Milly isimli bir köpek ve sadece 9 santimetre uzunluğunda.

  En büyük Star Wars koleksiyonu ise Steve Sansweet'in. ABD'de yaşayan Sansweet'in koleksiyonunda 300 bin parça olduğu sanılıyor ancak Guinness 2014 Rekorlar Kitabı'na girmesi için koleksiyondaki parçalardan 68 bin 592'sinin sayılması yeterli oldu.

  Dünyanın büyük yürüyen robotu dalında rekorlar kitabına girmeye hak kazanan robot ise yaklaşık 16,6 metre uzunluğunda, 12,31 metre ve 8,17 metre yüksekliğinde bir robot. Zollner Elektronik tarafından geliştirilen robot, Almanya'da bulunuyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı