ANKARA HABERLERİ

İstasyonlarda haftasonu tatili yargıya gidecek

Hürriyet Haber
11.08.2012 - 01:04Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

 
TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, akaryakıt istasyonlarının hafta sonu çalışmak için ruhsat alma zorunluluğunu yargıya taşıyacaklarını bildirdi.
Zülfikar, 1924 yılında yürürlüğe giren 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu'nunda istisna kapsamda olan meslek grupları içerisinde yer almadığı için, belediyelerin akaryakıt istasyonlarında hafta sonu çalışma ruhsatı denetimlerine başladığını kaydetti.
Belediyelerin gelir yaratmak adına böyle bir kanunu mercek altın aldıklarını ve şimdi akaryakıt istasyonlarından ruhsat maliyeti için 800-850 lira arasında para almak için müracaatlarda bulunduklarını iddia eden Zülfikar, “Belediyeler tutanaklarını tuttu, 15 gün içerisinde ruhsat ücreti yatırılmazsa pazar günleri istasyonlarımızı açamayacağız” dedi.
1924 yılında çıkan kanun ile hamamların, sinemaların, muayenehanelerin istisna kapsamına alındığını, fakat akaryakıt istasyonlarının istisna meslek kuruluşu kapsamında olmadığını dile getiren Zülfikar, şöyle konuştu:

İstisna meslek statüsüne alınmalı

“İstanbul'da bütün istasyonlara yazı geldi. Biz (burada bir yanlışlık var, bunun düzeltilmesi gerekiyor) dedik. Onlar da (kanun var, bir şey yapamayız) dediler. Burada bir ikilem var. Bir tarafta 1924 yılındaki Hafta Tatili Kanunu var, bir tarafta da 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu var. Petrol Kanununda derki; akaryakıt ana ikmal noktasından çıkar, nihai tüketiciye satılıncaya kadar kesintisiz, aksatılmadan hizmet edilmek zorunda olan üründür, bir kesinti veya başka bir nedenle hizmet aksarsa EPDK devreye girer. Bu iki kanun birbiriyle çelişiyor. Biz 7 gün 24 saat hizmet veren bir sektörüz. Bayramda, gece yarısında istasyonlar her zaman açıktır, çünkü kamu hizmeti veriyoruz. Onun için bu kanunun uygulanabilir bir tarafı yoktur. Öte yandan 1924 yılındaki kanunun Türkçe'sini de anlamakta zorluk çekiyoruz, bu kanunun bugüne kadar revize edilmemiş olması da bir eksikliktir. Bundan dolayı en kısa zamanda yargıya başvurmuş olacağız. Ya bu kanunda bir değişiklik yapılması ya da akaryakıt istasyonlarının da istisna meslek kuruluşlarına alınması lazım.”

Kanun 1924'ten kalma...

1924 yılında Hafta Tatili Kanunu çıktığı dönemde Türkiye'deki araç sayısının son derece az olduğunu, oysa bugün 16 milyon adet aracın yollarda dolaştığını kaydeden TABGİS Başkanı, akaryakıt istasyonlarının bir saat bile kapatılmasının trafiği ve her şeyi kilitleyeceğini ifade etti.
 Aslında tatil yapmanın herkesin hakkı olduğunu, AB ülkelerinde çoğunlukla benzin istasyonlarının günlük 12-14 saat çalıştığını ve geceleri kapandığını anlatan Zülfikar, “Türkiye'de bunu uygulamak istedik, gece kapatma olayını dile getirdik, fakat uygulamayamadık. Çünkü bizim toplu taşıma sistemimiz, yaşam biçimimiz buna müsait değil. İnsanlar ihtiyaç duyuyor. Ayrıca biz ne olursa olsun hastayı yetiştirecek ambulanslara, devlet araçlarına, kargo araçlarına 24 saat hizmet vermek zorundayız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İstasyonlarda haftasonu tatili yargıya gidecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı