Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'un yeni zemin haritası hazırlandı

  Hürriyet Haber
  21 Aralık 2001 - 11:58Son Güncelleme : 21 Aralık 2001 - 11:58

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan İstanbul'un yeni jeolojik haritasında, kentin büyük bölümünün yerleşime uygun olduğu belirlendi. Ancak yerleşim bazı yerleşim bölgelerindeki alüvyonlu, dolgu alanlar ve dere yatakları risk oluşturuyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama ve İmar Daire Başkanlığı ile Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü`nce yürütülen çalışma kapsamında ``İmar Planlarına Esas 1/5000 Ölçekli jeolojik Yerleşime Uygun Haritalar`` çıkarıldı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Müdürü Mahmut Baş, 25 ilçede çalışmanın tamamlandığını ve Avrupa yakasına ilişkin bilgilerin yer aldığı haritaların hazırlandığını bildirdi.

  Çalışmayla ildeki ``yerleşime uygun``, ``yerleşime önlemli uygun``, ``ayrıntılı jeoteknik etüt gerektiren`` ve ``yerleşime uygun olmayan`` alanların belirlendiğini belirten Baş, ``Buna göre İstanbul`un büyük kısmı yerleşime uygun. Ancak yerleşime uygun olmayan, alüvyonlu, dolgu alanlar ve dere yatakları risk teşkil ediyor`` dedi.

  YERLEŞİME UYGUN OLMAYAN ALANLAR

  Mahmut Baş, hazırlanan 1/5000 ölçekli jeoloji haritalarının kentinyerleşim, yapılaşma, altyapı ve ulaşım konusundaki tüm proje ve uygulamalara ``altlık`` teşkil edeceğini belirterek, bütün planların, bu haritada ortaya konulan verilere göre yapılacağını söyledi.

  Yerleşime uygun olmayan alanlarda kesinlikle imar hareketlerine izin verilmemesi gerektiğine işaret eden Baş, şu bilgileri verdi:

  ``Avcılar`ın sahil kesimi, yerleşime uygun olmayan alan. Küçükçekmece Gölü`nün Kuzeybatısı`nda alüvyon yatakları var. Firuzköy`ün göle bakan yamaçları var. Heyelanlı kesim. Haliç`in içindeki adalar, sakıncalı alanlar. Halkalı çöplüğü gibi çok kalın dolgular var. Dolgular üzerine yerleşim yapılamaz. Alüvyon yataklarında yerleşim oluyor, ama önlemlerin alınması lazım. Kaya ortamlar direkt yerleşime uygun olan yerler, ama eğimliyse önlemlerin alınması gerek. Kil, kum, çakıl gibi gevşek zeminlerin hepsini (önlemli alanlar) içinde değerlendiriyoruz.``

  ZEMİNLERİN ÖZELLİKLERİ

  Çalışma kapsamında elde edilen verilere göre hazırlanan 1/5000 ölçekli haritada Avcılar, Küçükçekmece, Esenler, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Güngören, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Fatih, Eminönü, Beyoğlu, Eyüp, Şişli, Beşiktaş ve Kağıthane ilçelerinin zemin özellikleri tanımlandı.

  Buna göre, depremden en fazla etkilenecek zeminler şöyle:

   Yapay Dolgu (Yd): Gevşek, moloz, çakıl, kum, kil. Genel olarak yapay dolguların yapı zemini olarak düşünülmemesi gerekir.
   Alüvyonlar (Qal) : Gevşek çakıl, kum, kil. Deprem olduğunda sarsıntının en fazla olacağı kesimler alüvyonlar. Deprem en fazla buralarda yıkıcı etkisini gösterir.
   Yamaç Molozu (Ym): Serbest halde kaya parçaları. Tabiatın kendisinin oluşturduğu dolgu. Buralar da depremde en fazla etkilenecek alanlar.
   Kuşdili Formasyonu (Kşf): Gevşek kum, mercekli kil, kavkı içerikli. Haliç içi ve çevresi ile Küçükçekmece Gölü`nün kıyı şeridinde var. Bu birim de depremden en fazla etkilenecek alanlar.

  ORTA DERECEDE ETKİLENECEK ALANLAR

  Depremden orta derecede etkilenecek alanlar, genel olarak kil ve kumdan oluşmuş taneli zeminler. Üst kesimleri daha gevşektir. Derinleştikçe sıkılıkları artar. Yumuşak kaya olarak adlandırılır.
   Bakırköy Formasyonu (Baf) : Mactralı kireçtaşı, marn, kil ardışımı.
   Güngören Formasyonu (Gnf) : Kum, mercekli gri, yeşil killer.
   Çukurçeşme Formasyonu (Çf) : Gevşek blok, çakıl, kum kil.
   Çamurluhan Formasyonu (Çmlf) : Kireçtaşı-marn ara düzeyli ve kum mercekli kil.
   Gürpınar Formasyonu (Güf) : Tüfit kumtaşı, çakıltaşı, kil.
   Ceylan Formasyonu (Cf) : Kırıntılı kireçtaşı aratabakalı çamurtaşı.

  AZ ETKİLENECEK ALANLAR

  Depremden diğer alanlara göre, zemin açısından daha az etkilenecekformasyonlar ise şöyle:

  Trakya Formasyonu (Trf) Kumtaşı, şeylden yapılmış çakıltaşı ardışımı.
  Soğucak Formasyonu (Sf) Resifal kireç taşlarından oluşmuş. Kaya özelliğinde.
  Baltalimanı (Blf), Tuzla (Tf), Kartal (Kf) ve Dolayoba (Df) formasyonları da kireçtaşlarından yapılmış birimlerdir. Kaya üzerindedir.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı